HUJŠANJE

Najboljše diete za leto 2014

Objavljeno 10. januar 2014 10.00 | Posodobljeno 10. januar 2014 10.00 | Piše: M. F.

Najboljši sta po mnenju prehranskih strokovnjakov dieti DASH in TLC, ki hkrati topita kilograme, uravnavata krvni tlak ter varujeta srce.

In katero bi najraje izbrali vi?

Z analizo diet in njihovih učinkov so strokovnjaki ameriškega časopisa US news zbrali 32 najboljših. Za vse je značilno, da ne pripomorejo zgolj k izgubi kilogramov, pač pa so sestavljene tako, da ohranjajo zdravje. Mi nizamo prvih deset na lestvici in podajamo njihove najznačilnejše karakteristike.

  • DASH dieta (Dietary Approaches to Stop Hypertension) ali prehranski pristop za nižanje krvnega tlaka. Najboljša je, ker varuje srce, vključuje vse vrste živil, kalorični vnos pa je določen glede na spol, starost in fizično aktivnost tistega, ki se bori s kilogrami.
  • TLC dieta (Therapeutic Lifestyle Changes): po naše torej terapevtska sprememba življenja. Temelji na živilih, ki zmanjšujejo tveganje za pojav srčnih bolezni in znižujejo raven holesterola v krvi. Vključuje veliko z vlakninami in s sestavljenimi ogljikovimi hidrati bogatih jedi. Prav ta pa pripomorejo tako k izgubi kilogramov kot k varovanju srca.
  • Dieta klinike Mayo: jedilnik temelji na sadju in zelenjavi, vendar ne izključuje nobene vrste živil. Kalorij ni treba šteti, strokovnjaki pa menijo, da je primerna zlasti za vzdrževanje teže.
  • Sredozemska dieta: bolj kot za dieto gre za način življenja, ki v jedilnik vključuje zdrave maščobe (olive, ribe) in vsebuje le malo slabih ter hrane, bogate s holesterolom. Taka hrana, ki je hkrati polna surovega sadja in zelenjave, je nedvomno dobra popotnica za zdravo življenje.
  • Dieta za nadzorovanje teže (Weight Watchers diet): kljub uživanju v hrani zagotavlja izgubljanje kilogramov. Omogoča kombiniranje živil po želji, edino pravilo, ki ga je treba upoštevati, je količina točk, ki jih smete zaužiti na dan. Vsa živila imajo svojo točkovno vrednost. Ta je določena glede na njihovo kalorično vrednost. Predpisana količina zaužitih točk je izračunana glede na telesno težo posameznika in število kilogramov, ki se jih želi znebiti. Cilj diete je naučiti ljudi, kako pravilno izbirati hrano ter jih spodbuditi k večji telesni aktivnosti.
  • Prilagodljiva dieta (Flexitarian diet): temelji na več rastlinskih jedeh in zmanjševanju mesnih jedi, vendar mesa ne izključuje popolnoma.
  • Volumetrična dieta (Volumetrics diet): njena osnova so živila nizke energijske vrednosti, ne izključuje pa nobene vrste hrane. Priporoča uživanje z vodo bogate hrane in vlaknine, ki podaljšujejo občutek sitosti.
  • Dieta Jenny Craig: temelji na preprosti, pestri prehrani. Štetja kalorij ni, pomembna pa je sestava obrokov. Vsak naj bi vseboval 60 odstotkov sestavljenih ogljikovih hidratov, 20 odstotkov maščob in 20 odstotkov proteinov. Morda za spodbudo: Mariah Carey je prav z omenjeno dieto po porodu izgubila 32 kilogramov.
  • Dieta največja izguba (Biggest Loser diet): temelji na nizkokalorični prehrani. Vsak obrok naj bi bil sestavljen iz štirih delov sadja in zelenjave, treh delov proteinov, dveh delov žitaric in enega dela maščob.
  • Ornish dieta: poimenovana je po kardiologu dr. Deanu Ornishu, ki jo je razvil iz diete, priporočljive za srčne bolnike. Njene glavne smernice so: hrana, bogata z vlakninami, nemastna vegetarijanska hrana. Hrano deli na tri skupine: v prvi so živila, ki jih je treba jesti vsak dan (stročnice, sadje, zelenjava, žita), v drugi taka, ki si jih je dovoljeno privoščiti občasno (posneto mleko in mlečni izdelki), in v tretji živila, ki se jim gre izogibati (meso, sladkor, alkohol, oreščki, semena ...) Seveda pa je ob tem obvezna redna telesna vadba, brez katere pravzaprav pri nobeni dieti ne gre.
Deli s prijatelji