POLETNO

Najboljša hrana v juliju

Objavljeno 11. julij 2013 11.00 | Posodobljeno 11. julij 2013 11.00 | Piše: M. F.

Julij je mesec sočnih, zdravih in okusnih darov narave.

Julij je mesec, ki nas najbolj razvaja. Tako s temperaturami, počitnicami, dopusti, pa tudi z obilico sezonskih živil. Julijska sadje in zelenjava sta dostopna na vsakem koraku, obenem pa zdrava in izjemno okusna.

Breskve

Zakaj jih imamo radi: Ena breskev srednje velikosti poleg dobrega okusa zagotavlja še veliko vlaknin, tekočine in vitaminov C in A. Vitamin A pomaga organizmu, da v dolgih, vročih dneh ohranja v telesu ravnovesje tekočin, vitamin C je izjemno koristen za kožo in imunski sistem. Še posebno sta oba vitamina potrebna koži v vročih poletnih dneh za zaščito pred UV-žarki.

Kako jih najbolje izkoristiti: Najokusnejše in najkoristnejše so sveže. Lahko pa jih pripravite v pecivih, kompotih, sokovih ter sladoledu s cimetom in vaniljo.

Nektarine

Zakaj jih imamo radi: Tako kot njihove kosmate sorodnice breskve so tudi nektarine polne vlaknin, vitaminov A in C, poleg tega pa vsebujejo malo kalorij.

Kakšne so najboljše: Nedvomno sveže, uporabne pa so tudi v kulinariki kot dodatek mesnim omakam, kot sestavina za  marmelade ali za različna sočna peciva.

Paradižnik

Zakaj ga imamo radi: Skodelica nasekljanega paradižnika poskrbi za tretjino dnevne potrebe telesa po vitaminu C in vitaminu A. Hkrati je ta zelenjava bogata z vitamini B6, E in K ter vsebuje veliko vlaknin. Paradižnik ima še likopen – to je močan antioksidant, ki ščiti pred številnimi oblikami raka in ohranja srčno-žilno zdravje.

Kakšen je najboljši: Možnosti uživanja paradižnika so neomejene. Iz njega je mogoče pripraviti sok, omako, juho, ga dodati kuhanim jedem, sendvičem, solati – v vsakem primeru vam bo koristil.

Koruza

Zakaj jo imamo radi: Koruza je bogata z vlakninami in vodo. V njej je veliko vitamina C: en storž poskrbi za 10 odstotkov dnevne potrebe telesa po tem vitaminu.

Kako jo je najbolje uživati: Skuhajte jo in posolite ter zrna dodajte solati, omakam. Storž specite na žaru in s koruzo popestrite poletni piknik. Iz koruze pokovke pripravite domače kokice. Kupljene, tortilje in načosi pa ne štejejo.

Lubenica

Zakaj jo imamo radi: Medtem ko temperature rastejo, vse bolj prija rezina ohlajene lubenice. Vsebuje 92 odstotkov vode, ima le malo kalorij, veliko vlaknin in vitaminov A in C ter likopena in betakarotena.

Kakšna je najboljša: Preizkusite sadne solate iz lubenice s sirom feta in meto ali pripravite okusni sadni ražnjič v kombinaciji z breskvijo, nektarino ali marelico ter ga prelijte z medom.

Deli s prijatelji