HOJA

Najbolj preprosta aktivnost za zdravje

Objavljeno 26. julij 2013 09.00 | Posodobljeno 26. julij 2013 09.00 | Piše: M. F.

Najboljše učinke zagotavlja vsakodnevna polurna hoja z malce hitrejšim korakom.

V poletni vročini si čas za hojo vzemite zgodaj zjutraj in zgodaj zvečer.

Ni preprostejše in učinkovitejše aktivnosti, kot je vsakodnevna hoja. Priporočljiva je vsakršna: od počasne do hitrejše, nordijske ali običajne, od dolgih sprehodov do krajših prog. Najboljše učinke pa zagotavlja vsakodnevna polurna hoja z malce hitrejšim korakom.

Vsaka mišica dela

Številni zdravniki jo priznavajo kot najboljšo obliko fizične aktivnosti. Primerna je za vsakogar v katerem koli življenjskem obdobju. Aktivira celotno mišično in kostno maso, ob tem deluje blagodejno na sklepe ter tetive. Pozitivno vpliva na srčno-žilni sistem, zlasti na srce in krvne žile, na pljuča ter na vse ostale telesne organe. Tveganje za poškodbe med njo so minimalne, mogoča je v vseh vremenskih pogojih in posebna oprema zanjo ni potrebna.

Ne prehitro in ne prepočasi

Hodite tako hitro, da se pospešita dihanje in srčni utrip. Če, denimo, med hojo lahko povsem normalno govorite s prijateljem, ki se vam je pridružil, hodite prepočasi. Če začutite zbadanje ali vam srce bije premočno, upočasnite ritem. Seveda ni priporočljiva nobena skrajnost : ne hitite preveč in ne pretiravajte z razdaljami. Vsaj ne takoj na začetku vadbe.

Kako začeti

Prve tri tedne je priporočljivo vsak dan po naravi korakati približno pol ure, v naslednjem tednu čas povečati na 45 minut, naslednje tri tedne pa si dvakrat na dan privoščiti pol ure malce hitrejše hoje.

Za nekatere še boljša

Kot že povedano, je ta vadba primerna za vsakogar. Tudi za tiste, ki jim zdravje ne služi več najbolje. Dokazano namreč pospešuje zdravljenje nekaterih bolezni. Bolniki naj se pred treningom vsekakor posvetujejo s svojim zdravnikom, nedvomno pa hoja pozitivno vpliva na zdravljenje številnih kroničnih bolezni, kot so diabetes, visok krvni tlak, blaži napade astme, zmanjšuje tveganje za srčno in možgansko kap. Pozitivno vpliva tudi na počutje, saj zmanjšuje raven stresa, blaži anksioznost, simptome depresije, izboljšuje razpoloženje in vrača pozitivno energijo.

Kilogrami se topijo

Ima hoja še en pozitiven učinek na telo: preprečuje debelost in pomaga pri hujšanju. Prav pri slednjem je neprecenljiv zaveznik – med uro hoje je namreč mogoče porabiti od 300 do 350 kalorij. Seveda zgolj hoja ne bo dovolj, treba se bo tudi odreči slaščicam, mastni hrani in celo nekaterim vrstam sadja, ob tem pa zaužiti dovolj vode.

Previdno v vročini

V dneh, ko nas vroče sonce neusmiljeno greje, velja še eno opozorilo: v času ko so dnevne temperature najvišje, nikakršna oblika vadbe na prostem ni priporočljiva. Na prvi sprehod se zato podajte v zgodnjih jutranjih in za zadnjega v večernih urah, a ne po 22. uri, saj je tedaj metabolizem že upočasnjen.

Deli s prijatelji