ZDRAVJU NEVARNI

Najbolj nezdrava obutev

Objavljeno 03. julij 2014 09.00 | Posodobljeno 03. julij 2014 09.00 | Piše: M. F.

Naravni materiali, nekaj centimetrov visoka peta in obutev, ki ne stiska stopal, je pravi, a zaradi modnih trendov pogosto zanemarjen izbor.

Gladiatorke, čevlji s platformo, sandale z ravnimi podplati, vrtoglavo visoke pete, gumijaste balerinke in celo plastični čevlji so vse bolj priljubljena obutev dam. A prav vsi so za zdravje škodljivi in že po eni sezoni nošenja lahko povzročijo trajno škodo na stopalih in vsem telesu.

Najbolje: bosi

Zdravju prijazna obutev naj bi bila izdelana iz naravnih materialov ter udobna. Stopalo v njej torej ne sme biti stisnjeno. Višina pete naj bi bila med dvema in tremi centimetri. Sicer pa je za zdravje najpriporočljivejša bosonoga hoja. Izkoristite torej vsako priložnost zanjo in se z bosimi nogami sprehajajte po travi, kamenčkih in pesku. To je zelo stimulativno za refleksne točke na stopalih in jim hkrati nudi masažo.

Japonke na zatožni klopi

V vsakem primeru se gre izogibati obutvi iz umetnih materialov ter taki, ki stopalo drži zgolj v eni točki. Primer take so sicer zelo priljubljene japonke, pri katerih je vsa teža telesa na palcu nog in drugega nožnega prsta, kar je za stopala velik napor in lahko privede do njihovih trajnih deformaciji. Prav tako pa jim ne nudijo nikakršne zaščite pred udarci in drugimi poškodbami.

Visoki podplati ogrožajo sklepe

Obutev z izjemno visokimi podplati ruši ravnotežje telesa in predstavlja veliko tveganje za poškodbe sklepov. Prav tako v taki obutvi ni priporočljiva vožnja, saj ne daje pravega občutka za upravljanje pedalov v avtomobilu.

Visoka peta: dolgoročna škoda za telo

Že po kratkotrajnem nošenju vrtoglavo visokih pet lahko pride do različnih poškodb prstov, stopal, gležnjev, ahilovih tetiv, kolen, kolkov in hrbtenice. Najblažje posledice nošenja omenjene obutve so bolečine, otekline, žulji in kurja očesa, hujše posledice pa padci in pri tem nastale poškodbe, kot so udarci, zvini, zlomi in izpahi. Po nekaj letih paradiranja v takih čevljih pa se lahko pojavijo tudi hude deformacije prstov (predvsem palca), stopal, skrajšane mišice, poškodbe živcev, spremembe na sklepih kolka in na sklepih hrbtenice.

Balerinke: le malce boljše od najslabših

Čevlji z ravnim podplatom lahko deformirajo način hoje, saj se med njo stopala obračajo navznoter, palec pa se ne premika skladno z ostalimi prsti, zato se lahko pojavijo bolečine in krči v sklepih, v skrajnih primerih tudi artritis. Lahkotne, morda raztegnjene balerinke zaradi nepravilne hoje izzovejo bolečine v hrbtenici in kvarijo držo.

Kaj pravijo strokovnjaki

Ti opažajo, da je v zadnjih štirih letih število deformacij stopal naraslo prav zaradi nošenja tako balerink kot japonk in gladiatork. Glavni krivec je popolnoma raven podplat, ki se ne prilega naravni obliki stopal. Veliko žensk po sezoni omenjene obutve išče pomoč ortopeda zaradi bolečin v peti, ki jih ta povzroča. »Naj jih imajo dame še tako rade, so usodne za stopala, najbolj pa za pete,« razlaga ameriški ortoped Mike O'Neill, ki še enkrat poudarja, da bi ženske stopalom naredile najmanj škode, če bi nosile čevlje z dvoinpolcentimetrsko peto.

Deli s prijatelji