PRAZNIKI

Naj bo slastno, a zmerno

Objavljeno 30. marec 2013 13.00 | Posodobljeno 30. marec 2013 13.00 | Piše: Ema Bubanj

Ob veliki noči jejmo zmerno, da se nam prihodnji teden ne bo treba odrekati hrani.

Največja jajca po najugodnejši ceni smo našli v Mostah.

Pred nami je slasten konec tedna, tradicionalno poln kalorij in maščob: toda, ali se prihodnji teden res želimo odrekati hrani, da bi se znebili neugodnega občutka napihnjenosti in še kakšnega odvečnega kilograma?

»Najbolje je, da že med prazniki jemo kar se da zmerno,« svetuje Živa Korošec, univ. dipl. inž. živ. tehnol., z Inštituta za nutricionistiko. »Zelo obilno hranjenje, zaradi katerega se pozneje odrekamo hrani, je za telo nepotreben šok, zato se mu poskusimo izogniti. Telo sicer najlažje spravimo v ravnovesje z uživanjem čim več sveže, lahke hrane ter s čim bolj raznolikim in uravnoteženim jedilnikom, kar pomeni, da jemo čim več različnih živil v zmernih količinah – tega se je seveda dobro držati skozi vse leto,« pristavi. Očiščevalne kure, različne metode razstrupljanja telesa, postenje in še kaj so v zadnjih letih postali prave modne muhe.

Toda, ali so sploh varni in priporočljivi? »Enodnevni post s sadnimi in zelenjavnimi sokovi je občasno lahko koristen za telo, vsekakor pa naj se posta ne lotevajo ljudje, ki bi jim lahko škodil. Post ni rešitev za zdravljenje bolezni, saj takrat telo še posebno potrebuje podporo z ustrezno prehrano in vsa ustrezna hranila, da lahko normalno deluje in okreva. Tudi večdnevni posti so lahko precej obremenjujoči za telo. Ko se odločamo za večdnevni post, se je dobro posvetovati z zdravnikom ali usposobljenim prehranskim strokovnjakom,« opozarja Živa Korošec in pristavlja, da ta ni niti primerna oblika hujšanja. Lahko se sicer zgodi, da izgubimo kakšen kilogram, kar je zaradi zelo nizkega kaloričnega vnosa normalno, vendar bomo novo težo zelo težko obdržali, saj bo telo ob vnovični vzpostavitvi normalnega načina hranjenja hitelo zapolniti izgubljene zaloge.

Čeprav se zima še ni povsem vdala, se topli dnevi nezadržno približujejo, višji zunanji temperaturi pa velja prilagoditi tudi prehrano, svetuje: »Hrana naj bo lažja, sestavljena iz več sadja in zelenjave, kar bo v prihajajočih toplejših dneh tudi lažje, saj bomo imeli na razpolago pestrejši izbor živil. Privoščimo si sezonsko pomladno hrano – jagode, šparglje, redkvice, svežo solato, regrat, skratka vse, kar bo v teh prihajajočih dneh sveže in na voljo.« Strokovnjakinja še svetuje, naj tudi najmlajšim privoščimo predvsem sezonske dobrote: »Otroci bodo gotovo veseli okusnega sveže iztisnjenega soka ali smutija iz različnega sadja in zelenjave. Morda nam ta način uspe prepričati celo tistega, ki tovrstnih živil sicer ne uživa najraje. Pazimo, da bodo obroki raznoliki in uravnoteženi, ne pozabimo na beljakovine in kakovostne maščobe, ki jih otroci v obdobju odraščanja prav tako potrebujejo!«

Deli s prijatelji