REKREACIJA

Naj bo nakup športne opreme zelo premišljen

Objavljeno 14. maj 2015 20.00 | Posodobljeno 14. maj 2015 20.00 | Piše: Melita Meršol

Nakup športne opreme zagotovo ni kar tako, mimogrede. In tudi ne sme biti.

Športni nedrček Nike.

Tenisa, denimo, ne bomo igrali s pingpong loparčkom in tudi tekli ne bomo v nogometnih kopačkah. Poskrbeti moramo za ustrezno opremo, pri izbiri pa naj nam pomaga strokovnjak. Nekoč so bile superge pač superge. Nismo se več kot toliko obremenjevali, če smo v istih športnih copatah tekli, igrali nogomet, tenis in šli v njih tudi v službo... Danes pa je samo za tek vsaj deset različnih vrst copat: za asfalt, gozdne steze, makadamske poti. Enako je v svetu gorskih koles. Včasih je bilo eno kolo za vse. Danes pa na primer s takim, ki je namenjeno spustu, sploh ne moremo premagati strmega klanca navzgor. Podobno je tudi s športnimi oblačili. Zgodi se, da si rekreativci izberejo predobro opremo, ki je za njihovo znanje in telesno pripravljenost preveč zahtevna. Zato niti ne zmorejo izkoriščati njihovih najboljših lastnosti. Prezahtevna oprema je obenem lahko tudi razlog za počasnejši napredek ali celo poškodbe. Zato zelo pomaga, če se o svojih pomislekih posvetujemo s prodajalci oziroma športnimi strokovnjaki, ki so praviloma zelo dobro podkovani o najnovejših smernicah.

Pia Rak, teniška trenerka: »Lopar je pri tenisu vsekakor najpomembnejši del opreme – primeren mora biti nivoju igre posameznika. Pozorno je treba izbrati velikost ročaja in težo loparja glede na moč in velikost dlani. Struna pa je tako rekoč duša loparja in da piko na i pravilni odločitvi. Loparja ne smemo nikdar izbrati zaradi mikavnega dizajna, sploh pa ne zaradi profesionalnega tenisača, za katerega navijamo. Ti so za rekreativne igralce večinoma prezahtevni. Teniške superge naj bodo čim bolj udobne, ne preširoke in ne preozke. Nogavice pa naj dajejo oporo v gležnju, v loku, pri prstih pa morajo biti ergonomsko oblikovane. Oblačila iz zračnih materialov morajo zagotavljati popolno svobodo gibanja. V teniški torbi vsekakor ne sme manjkati tudi plastenka vode, poleti kapa s ščitnikom, rezervna oblačila, brisača in morda tudi kakšna energijska ploščica.«

Mitja Sojer, triatlonec: »Izbira ustrezne tekaške obutve je zagotovo na prvem mestu oziroma, če se malo pošalim, je veliko bolj pomembna od tega, kakšne barve bo majica. Vsekakor je treba izbrane copate prilagoditi zahtevnosti teka, na katerega se odpravljamo, in pa seveda glede na površino terenov. Opremljeni morajo biti z vsemi preverjenimi sistemi za optimizacijo tekaškega užitka in obenem prirejeni tudi za nekatere zahtevnejše podlage, ki lahko presenetijo z nepredvidljivostjo. Priskrbeti si je treba tudi kakovostne nogavice, ki se prilegajo stopalu in se v obutvi ne zgubajo.«

  • Športni copati za uporabo v fitnesu naj omogočajo dovolj opore gležnja, hkrati pa naj bodo prilagojeni za večje obremenitve, tako da se ne raztegnejo po nekajkratni uporabi, in imajo bolj grob podplat. Reebok EasyTone je ultralahka tehnologija športnih copatov, ki poskrbi, da vgrajene ravnotežne blazine zaradi gibajočega se zraka ustvarjajo naravno nestabilnost ob vsakem koraku. Ker se morajo mišice vedno znova prilagajati, se poveča učinek vadbe in tako izboljša njihov tonus.
  • Ženska majica Adidas Performance Stella McCartney Sport z napredno tehnologijo Climalite je za lahkoten občutek in učinkovito upravljanje vlage. Sestava: 60 % bombaž, 40 % poliester.
  • Posebni nedrčki so vsekakor pomemben del opreme vsake rekreativne športnice. Ženski top-nedrček Nike iz materiala dri-fit daje srednjo oporo in je primeren za srednje intenzivne treninge. Elastika na spodnji strani nima šivov in zato ne draži kože.
  • Pitje vode med tekom je precej bolj težavno kakor med hojo ali navijanjem pedalov. Pas Camelbak pa se odlično prilega telesu in plastenke so nanj pritrjene dovolj trdno, da ne motijo ritma. Nanj si je možno pripeti tudi štiri plastenke, v katerih imamo lahko različne vrste tekočine. 
Deli s prijatelji