IZ POLETA

Nad bolečino z mazilom ali s tableto?

Objavljeno 25. april 2013 21.00 | Posodobljeno 25. april 2013 21.00 | Piše: Diana Zajec

Pri športni poškodbi z oteklino je treba poškodovani predel najprej hladiti z ledom, ki ga ne smemo dati neposredno na kožo, nato pa ga namazati z lokalnim pripravkom, ki vsebuje heparin.

Pri izbiri zdravila moramo najprej vedeti, ali želimo z njim odpraviti bolečino v mišicah ali sklepih, zobobol, glavobol ali, denimo, menstrualne bolečine.

Pri lokalni bolečini, ki se pojavi v mišicah ali sklepih, je, kot pravi Darja Potočnik Benčič, najbolje uporabljati mazila, ki vsebujejo zdravilne učinkovine, kakršne so tudi v tabletah ali kapsulah (dikofenak, glukozamin), pa tudi rastlinske izvlečke in mentol ali kafro, ki pospešijo prekrvitev in tako pomagajo pri lajšanju bolečine.

Najprej hlajenje z ledom

»Če športno poškodbo spremlja tudi oteklina, je treba predel poškodbe nujno najprej hladiti z ledom – tega ne smemo dati neposredno na kožo –, nato je treba predel namazati z lokalnim pripravkom, ki vsebuje heparin. Pri taki poškodbi nikakor ni narobe, če poškodovani vzame tableto ali kapsulo, ki pomaga omiliti bolečino, saj mu to pomaga, da se kljub poškodbi lahko dovolj hitro spet giba. Tako se poškodba hitreje pozdravi,« pojasnjuje magistra farmacije.

Pri blaženju bolečine si je mogoče pomagati tudi z obliži, ki delujejo lokalno, tako da ogrevajo boleče mesto, ali s transdermalnimi obliži, katerih učinkovina enakomerno prehaja skozi kožo v telo – ti delujejo sistemsko in se v zadnjem času uporabljajo vse pogosteje. Pri tem je treba paziti, da ga nalepimo z vso površino na neporaščen predel kože (če je poraščen, je treba dlake pristriči, nikakor pa ne pobriti), ki mora biti tudi nepoškodovan, gladek oziroma neporoženel, čist in suh. Od sonca vzdražena koža ni primerna za uporabo transdermalnih obližev, teh prav tako ne smemo lepiti vedno na isti predel, saj se lahko pojavi preobčutljivostna reakcija.

Hude bolečine: k zdravniku

Pri poškodbah ali težavah, ki sprožijo hudo bolečino, še posebno če se pojavijo tudi drugi znaki, na primer slabost ali vrtoglavica, pri migreni pa bruhanje, v lekarni svetujejo takojšen obisk zdravnika. Podobno je tudi pri astmi, saj pri tej bolezni ni dovoljeno jemati nesteroidnih protivnetnih zdravil. Včasih je pred izborom protibolečinske terapije nujen pregled pri zdravniku tudi za starejše, ki pogosto jemljejo veliko zdravil, in za otroke, še posebno majhne, ki še ne znajo povedati, kaj oziroma kje točno jih boli.

Deli s prijatelji