ZDRAVJE

Na pot samo dobro pripravljeni

Objavljeno 10. avgust 2016 19.30 | Posodobljeno 10. avgust 2016 19.30 | Piše: Urška Splichal

Da bi pot minila čim mirneje in čim hitreje, za starše in otroke, se je dobro pripraviti.

Čas dopustov je dosegel vrhunec, veliko domačih in tujih potnikov je na cestah, vozijo proti krajem, ki so si jih izbrali za oddih. Da bo pot minila čim hitreje in kar najmirneje, smo pripravili nekaj nasvetov, s katerimi se lahko izognete mori, če ste v avtu več ur, otrok na zadnjem sedežu neutolažljivo joče, svoje pa pristavita še vročina in gneča na cesti.

Preden se odpravite, preverite najnovejše prometne informacije, tako boste izvedeli, ali se kje že vijejo dolge kolone in ali jo je modro ubrati po kateri drugi cesti, kateri mostovi so zaprti in s kolikšno močjo piha burja, ki prevrača prikolice... Bodite spočiti (in trezni), vozilo naj bo brezhibno, prtljaga pa pravilno naložena, da ne bo že ob prvem zaviranju kot projektil poletela po vozilu: večji in težji predmeti so na dnu prtljažnika, za zadnjo klopjo, manjši in lažji so na vrhu, a vsi tako, da se ne morejo premikati; če imate prtljage toliko, da sega nad sedeže zadnje klopi, je modro investirati v zaščitno mrežo. Strešni kovček, če ga imate, ne sme biti preveč naložen, če na strehi prevažate kolesa, poskrbite, da bodo dobro pripeta, in ne pozabite na višino, da vam jih ne bo s strehe odnesel že prvi nadvoz!

Tako, prtljaga je v avtu, otroci navdušeni k sebi stiskajo igračko in čakajo, da bo oči končno prižgal vozilo, mama brska po vrečkah, ali je zares vzela piškote in grisine pa plastenke in sadje... In – gremo!

Naj bo zabavno

Da bi bila vožnja čim manj stresna, za starše in otroke, se je dobro pripraviti. Če je le mogoče, se na pot ne odpravite ob koncu tedna, precej manj gneče je med tednom. Najbolje čim bolj zgodaj, ko še ni tako vroče, svetujejo strokovnjaki, ki za daljša potovanja predlagajo kar nočno vožnjo, če vam ta seveda ustreza. Otrok mora obvezno sedeti v avtosedežu, tudi ponoči in tudi, kadar zaspi.

Ne povzročajte si stresa s časovnimi omejitvami in poskrbite, da bo pot, ne glede na dolžino, prijetna in zabavna: za otroke imejte pri roki njihove najljubše igračke, pravljice, igrajte se zabavne družabne igrice, pojte; ker danes nikamor ne gremo brez prenosnih ali tabličnih računalnikov, lahko otroci gledajo risanke ali filme – če jim ni slabo, sicer se temu raje izognite.

Dolga vožnja je lahko včasih dolgočasna tudi za voznika: ne dopustite, da to vpliva na vašo vožnjo, med to ne uporabljajte mobilnih telefonov in nikar ne pišite esemesov: zavedati se morate, da ste vi odgovorni za varnost ljudi, ki se peljejo z vami v avtu pa tudi varnost drugih udeležencev v prometu. Pri monotonih vožnjah v vročini se zaradi utrujenosti naši odzivi upočasnijo, zmanjša se tudi naša pozornost. Zato se večkrat ustavite, da se boste razgibali, osvežili, tudi kaj malega pojedli. Težka hrana ni primerna za v avto, raje imejte pri sebi palčke, grisine, suhe piškote, otroci, ki jim je rado slabo, naj se hrani med vožnjo izogibajo. Če potujete z dojenčkom, morate poskrbeti za pravočasen postanek, da bo mati otroka lahko podojila ali nahranila po steklenički.

Nikogar ne puščajte v avtu

Največ težav med vožnjo predstavlja nevarnost toplotnega udara. Čeprav to ponavljamo vsako leto, se še zgodi, da starši v avtu pustijo otroke, pa čeprav le za nekaj minut. Nikoli ne pustite v avtu nikogar, ki ni sposoben poskrbeti zase! Niti za nekaj minut ne. Notranjost avta se izjemno hitro segreva: če je zunaj 26 stopinj Celzija, je po desetih minutah v avtu že 33 stopinj, po pol ure pa kar 42, to pa je že življenje ogrožajoče! Telesna temperatura se pri otrocih dviga od tri- do petkrat hitreje kot pri odraslih! Če je otrok razdražljiv, mu ponudite tekočino, se ustavite, izstopite iz avta in se malo pretegnite ter naužijte zraka. Poskrbite, da boste vozilo vedno pravilno parkirali, morda še zategnili ročno zavoro – zlasti če se okoli njega igrajo otroci – in seveda zaklenili. Priložnost dela tatu, pravijo. Zlasti pazite na osebne dokumente: če jih izgubite ali vam jih ukradejo, to prijavite policiji, le tako boste potem lahko dobili dokument za vrnitev v domovino.

Preden sedete v avto, ga prezračite, zlasti če je bil parkiran na soncu, če je treba, prižgite klimatsko napravo, a pazite, da so šobe obrnjene stran, da ne bo mrzel zrak pihal naravnost v vas. S posebnimi senčili lahko preprečite vdor sončnih žarkov v avto, kar je zlasti primerno za otroke na zadnjih sedežih. Ne pozabite na tekočino, najbolje navadno vodo. Imejte jo v hladilni torbi ali termovki, da bo ostala primerne temperature za pitje. Če je pot daljša, se večkrat ustavite, razgibajte, spočijte, najbolje vsaki dve uri. 

Kaj pa pes?

Mnogi na dopust vzamejo tudi psa. S sabo morate imeti ovratnico in povodec, posodo za vodo in hrano ter obvezno plastenko sveže vode: vročina namreč ni pasji zaveznik, zlasti ne za tiste z dolgo dlako. Ne pozabite na ležišče, pribor za higieno psa in vrečke za pobiranje iztrebkov ter nagobčnik in zavojček s prvo pomočjo. Priporočljivo je, da vzamete s sabo hrano, na katero je vaš pes navajen, saj je morda tam, kamor se odpravljate, ni. Še pred odhodom se pozanimajte, ali je pes dobrodošel v avtokampu, hotelu, apartmaju. Prav tako, ali sme na plažo, štirinožcem namreč niso namenjene vse. Pes naj ima identifikacijski obesek s svojim naslovom in telefonsko številko, ne pozabite niti na potni list, iz katerega je razvidno, da je bil cepljen proti steklini. Nekateri psi vožnje z avtomobilom ne prenašajo najbolje, med potjo se večkrat ustavite, da se pes sprehodi in sprosti. image
Igrajmo se v avtu

Tudi v avtu se lahko igrate družabne igrice, te niso le zabavne, otroci zraven tudi razmišljajo in tako krepijo možgančke, urijo spomin in koncentracijo. S takšnimi igricami lahko tudi odpravimo potovalno slabost, saj preusmerimo pozornost. In kaj se lahko igramo? Možnosti je več, lahko štejete avtomobile, samo rdeče, na primer: določite časovni okvir in stran ceste (eden levo, drugi desno), povejte številko (kolikor mislite, da bo vozil) in začnite. Kdor je bližje, zmaga. Ali pa igrica kaj vidim: nekdo si nekaj zamisli, drugi pa postavljajo vprašanja, da bi ugotovili, kaj je to. Podobno velja za ljudi: eden si zamisli človeka, ki ga vsi poznajo, drugi pa poskušajo z vprašanji ugotoviti, za koga gre. Lahko sestavljate stavke: prvi pove eno besedo, drugi nadaljuje s svojo in tako naprej; stavki so navadno strašno nesmiselni, prav zato pa sta zabava in smeh zagotovljena. Tudi rime lahko kujete in zložite povsem svojo družinsko dopustniško pesem. Brez papirja in svinčnika se lahko igrate tudi ime, priimek, rastlina, žival. 

 

Deli s prijatelji