PREVERJANJE

Na ljubljanskem maratonu prvič dopinške kontrole

Objavljeno 20. oktober 2014 21.00 | Posodobljeno 20. oktober 2014 21.00 | Piše: STA, B. G.

Na 19. ljubljanskem maratonu konec tedna v slovenski prestolnici bodo prvič izvajali tudi dopinške kontrole med rekreativci.

Boj proti dopingu je bil do zdaj v Sloveniji namenjen mladim perspektivnim in vrhunskim športnikom, rekreativni športniki pa so bili zapostavljeni.

»Tokratni ljubljanski maraton bo poseben tudi zato, ker bomo prvič začeli tudi ozaveščati udeležence maratona o škodljivostih dopinga, naključno izžrebane udeležence pa bomo tudi testirali. Na podlagi pravil bodo odvzete morebitne zmage in doseženi izidi. Rekreativni športniki se sicer ne obravnavajo enako kot tekmovalni športniki, toda tudi zmage v rekreaciji, ki so dosežene z goljufijami, ne morejo biti verodostojne. Glavnina dela pa bo usmerjena na preventivo in ozaveščanje v sklopu dogodkov na Gospodarskem razstavišču,« je pojasnil direktor Slovenske protidopinške agencije (Sloado) Jani Dvoršak.

V primeru pozitivnega testa izid ne bo veljal in tudi uvrstitev v posamezni kategoriji bo črtana. Kot običajno bodo testirali tudi aktivne športnike.

Predstavniki Sloado bodo tako aktivni že v dnevih pred maratonom, ko bodo s projektom Izberi pravo pot na maraton poskušali opozoriti splošno in športno javnost na nevarnosti dopinga in boj proti prepovedanim poživilom. V sklopu sejma Tečem se bo Sloado predstavil s stojnico, kjer bodo udeležencem na voljo informativno gradivo, protidopinški kviz, mladi protidopinški ambasadorji pa bodo odgovarjali na vprašanja s področja boja proti dopingu. Med tekače bodo razdelili prek 2000 silikonskih zapestnic in tekaških majic s sloganom Sem na pravi poti, podpiram čist šport.

Rekreativci do zdaj zapostavljeni

Doping sicer največkrat povezujejo z vrhunskim, s profesionalnim športom. Na žalost pa dopinga ne uporabljajo le športniki, ki se borijo za medalje na najvišji ravni tekmovanj, ampak tudi rekreativni športniki. Boj proti dopingu je bil do zdaj v Sloveniji namenjen zgolj ozkemu krogu ljudi, mladim perspektivnim in vrhunskim športnikom, rekreativni športniki pa so bili zaradi omejenih sredstev Sloado zapostavljeni, saj se ni izvajalo programov ozaveščanj, ki bi bili neposredno namenjeni njim oziroma bi se izvajali na rekreativnih prireditvah.

Kljub temu da raziskav s področja dopinga v rekreativnem športu ni prav veliko, obstoječe pričajo o zlorabah prepovedanih snovi tudi na rekreativni ravni. V zadnjih dvajsetih letih naj bi se zloraba prepovedanih snovi med rekreativnimi športniki s petih odstotkov povečala na 20 odstotkov. Razlogi za uporabo dopinga med rekreativci temeljijo predvsem na osebnostnih lastnostih posameznika ter dostopnosti, saj so prepovedane snovi prek spleta dostopne tako rekoč vsakomur.

Uporaba dopinga pri rekreativnih športnikih ni goljufanje v smislu kršenja pravil, temveč goljufanje samega sebe, ko z uporabo prepovedanih snovi nekdo na nepošten način doseže boljše rezultate, kot bi jih sicer. Bistvo rekreativnega športa ni zmaga za vsako ceno, temveč zdrav način življenja.

Deli s prijatelji