NAPREDEK

Multipla skleroza bo manj zahrbtna

Objavljeno 07. januar 2013 14.15 | Posodobljeno 07. januar 2013 14.15 | Piše: A. P.

V ZDA so razvili metodo za sledenje multipli sklerozi.

Multipla skleroza spada med najzahrbtnejše bolezni, ki močno prizadenejo tudi bolnikove bližnje. V zgodnji fazi jo je zelo težko prepoznati in spremljati njen razvoj. Pogosto jo odkrijejo, ko se pri bolniku že kažejo prve motnje v motoriki, vidu ali vedenju. To je avtoimunska bolezen, ki prizadene živčevje v možganih in hrbtenjači. Morfološko-fizološki zapleti se pojavijo zaradi propadanja zaščitne ovojnice okoli živcev, tako imenovane mielinske ovojnice. Živci postanejo dovzetni za poškodbe, njihova sposobnost prenašanja impulzov postane omejena.

Nedavno je ekipa strokovnjakov z univerze Johnsa Hopkinsa odkrila učinkovit način merjenja napredovanja multiple skleroze. Poseg, ki se imenuje tomografija optične koherence (TOK), traja le nekaj minut za vsako oko, lahko ga opravi družinski zdravnik. Živčne celice v očesni mrežnici v nasprotju z drugimi nimajo mielinske ovojnice, zato je pri njih prepoznavna že zgodnja degradacija živčevja. Strokovnjaki so odkrili, da se je pri ljudeh z multiplo sklerozo mrežnica tanjšala za 42 odstotkov hitreje, ko so bili v obdobju slabšanja bolezenskih znakov. Te podatke so pridobili v dveh letih spremljanja 164 bolnikov s tovrstno boleznijo, od tega jih 59 še ni imelo znakov bolezni. V 21 mesecih so sodelujočim dvakrat skenirali možgane in tako ugotovili nedvomno povezavo med tanjšanjem očesne mrežnice in napredovanjem bolezni. »Pojavlja se vse več terapij, ki upočasnjujejo multiplo sklerozo, testiranje očesne mrežnice bi koristilo pri ocenjevanju učinkovitosti teh metod,« je pojasnil avtor študije dr. Peter Calabresi.

Tomografija optične koherence

Strokovnjaki so tomografijo optične koherence (TOK) razvili na podlagi ugotovitev študije, ki so jo opravili na pacientih z multiplo sklerozo. Ta je razkrila, da obstaja povezava med tanjšanjem očesne mrežnice in omenjeno boleznijo. To so ugotovili na podlagi dejstva, da so težave z vidom med prvimi simptomi te zahrbtne kronične avtoimunske vnetne bolezni. Živčne celice v očesni mrežnici nimajo mielinske ovojnice, ki se ob multipli sklerozi začne tanjšati, zato je pri njih prepoznavna že zgodnja degradacija živčevja.

Znanstveniki so pri spopadanju z boleznijo ubrali metodo zaviranja napredovanja in blaženja simptomov, ki jo bodo uporabljali, dokler ne bomo odkrili učinkovitega zdravila. Pri približno osmih od desetih bolnikov se bolezen kaže tako, da imajo obdobja blagih simptomov, nato sledi poslabšanje, temu pa zopet izboljšanje, in tako dalje. Po 10 letih pride večina pacientov v drugo, progresivno fazo bolezni, kjer se simptomi slabšajo, izboljšanj pa je zelo malo. Pri preostalih dveh pacientih pa se bolezen ves čas slabša.

Deli s prijatelji