KOMUNIKACIJA

Moški in družabna omrežja

Objavljeno 10. marec 2014 12.20 | Posodobljeno 10. marec 2014 12.21 | Piše: S. I.

Ženske lažje izražajo čustva in razmišljanja na štiri oči, moški pa to raje počno v nadzorovanem okolju, kot so družabna omrežja. To ima svoje prednosti in slabosti.

Moški in ženske smo si pač različni. Foto: Shutterstock

Predstavljajte si prizor: moški in ženska sedita na kavču in gledata televizijo. Med oglasi ženska preveri, kaj se dogaja na njenem profilu na twitterju, ko opazi, da je njen partner medtem objavil celo vrsto tvitov o svoji najljubši televizijski nanizanki, ki jo pravkar gledata, medtem ko njej ni črhnil niti besedice.

Nobeno presenečenje ni, da so moški bolj zadržani od žensk, kadar morajo izražati čustva in razmišljanja, toda družabna omrežja so ustvarila prostor za nekatere predstavnike moškega spola, da se lahko na spletu izražajo tako, kakor se v živo ne bi nikoli. Z vidika partnerskega odnosa je to lahko dobro – in slabo. Ženske lahko na spletnih omrežjih pogledajo, o čem razmišljajo njihovi partnerji, a kje je tukaj intimnost, če je njihove misli prebralo na stotine prijateljev s facebooka in sledilcev s twitterja?

Omrežja in ljubezen

Kakor ugotavlja nedavna študija ameriškega raziskovalnega centra Pew, so družabna omrežja čedalje bolj vpletena v ljubezenska razmerja: kar 74 odstotkov anketiranih parov je priznalo, da je splet pozitivno vplival na njihovo zvezo. Ženske jih uporabljajo pogosteje kakor moški (71 odstotkov proti 62), pri čemer se psihologom in raziskovalcem zdi še posebno zanimivo, da je nežnejši spol enako pripravljen razgaljati svojo dušo na štiri oči kakor v digitalnem svetu, moški pa precej manj.

Eva Buechel, doktorandka na univerzi v Miamiju, ki raziskuje, zakaj se ljudje družijo na spletu, pravi, da moški in ženske, ki imajo zadržke do izražanja v družbi, zaradi česar posledično čutijo večjo potrebo po izražanju negativnih čustev in iskanju podpore, enakovredno uporabljajo spletna družabna omrežja ali pišejo bloge. Toda medtem ko družabno sproščene ženske svoja čustva izražajo z enako lahkotnostjo tako na štiri oči kakor po spletu, se moški veliko raje izražajo na omrežjih, kakršen je mikroblogovski twitter. Tudi introvertirane osebe lažje delijo svoje misli po spletu kakor v živo.

Internet pomaga

Druge raziskave z univerze Northwestern v Chicagu kažejo, da moški čedalje pogosteje delijo svoje ustvarjalno delo prek spleta. Skoraj dve tretjini anketirancev je svoja dela, pa naj bo to pisanje, glasba ali umetnost, že objavilo na internetu, medtem ko je to storila le polovica predstavnic ženskega spola.

Ženske so bolj vešče, kar se tiče izražanja čustev. »Po navadi imajo tesna in intimna prijateljstva, zaradi česar je lažje govorijo s prijatelji,« pravi Buechelova. »Moški razvijejo drugačna prijateljstva, zaradi česar jim je morda težje izražati svoja čustva na štiri oči, kadar čutijo potrebo po tem.«

»Kadar pišejo elektronska sporočila in esemese ali uporabljajo katero drugo obliko digitalne komunikacije, se počutijo manj ogrožene in lažje razkrivajo svoja čustva, saj se jim ni treba ukvarjati z odzivom druge osebe v živo,« dodaja dr. Seth Meyers, psiholog iz Los Angelesa.

Občutek varnosti

To je eden od razlogov, zakaj Avidan Ackerson, 28-letni informacijski tehnolog iz New Yorka, ki ima na twitterju kar tri različne profile, za izražanje bolj osebnih čustev raje uporablja twitter kakor facebook. »Kadar želim kaj povedati, ne želim nujno, da to izvejo ljudje, ki me dobro poznajo, želim pa, da kdo to izve.«

Osemindvajsetletni nepremičninski agent Ben na dan objavi tudi po 50 tvitov, a prijateljici, s katero se dobiva že ves mesec, še ni izdal naslova svojega profila, čeprav je o njej pisal že po prvem zmenku. »Saj mi ga ni nerodno izdati, a to je stopnja intimnosti, ki je v zvezi še nisva dosegla,« pravi. Verjetno bo minilo še nekaj mesecev, preden bosta postala prijatelja tudi na facebooku, priznava.

»Spletni stiki moškim dajejo občutek varnosti, medtem ko se njihova dekleta v resničnem življenju sprašujejo, zakaj je drugačen in bolj zaprt, ko sta dejansko skupaj,« dodaja Meyers.

»Moški nismo ravno najboljši pri komuniciranju,« priznava Michael Busby, 47-letni programer in predavatelj na državni univerzi Murray v Kentuckyju ter strasten bloger. »Ko postanem živčen, začnem jecljati. Tedaj se moram pomiriti, preden lahko nadaljujem. Toda v nadzorovanem okolju sem bolj sproščen.«

Jessica Riches, 23-letna svetovalka za področje družabnih medijev iz Londona, pravi, da njen fant, ki nenehno tvita, nima težav s komuniciranjem. A ko obišče njegov profil na twitterju in prebere vse njegove misli, se ji zdi, da mu je še bližje. »Ko ga pogrešam, pogosteje pogledam na twitter, da vidim, kaj počne in razmišlja.«

Deli s prijatelji