LETA

Moške težave s staranjem

Objavljeno 08. marec 2017 08.00 | Posodobljeno 08. marec 2017 08.00 | Piše: M. F.

Z njim se ne obremenjujejo le ženske.

Moški sprejmejo staranje težje od žensk.

Ranljivi, nemočni, sami ... Če bi katero od teh treh besed omenili starajočemu se moškemu, bi ga najbrž spreletel hlad. Res je, da se le redki, pa naj bodo moški ali ženske, staranja veselijo, a čeprav se zdi drugače, ga moški težje prenašajo. K temu pripomore ideja moškosti oziroma možatosti.

Neprijazna družba

Kot so zapisali v publikaciji Wall Street Journal, možatost vključuje kar nekaj postavk in pričakovanj, in četudi se družbene vloge spreminjajo in življenjska doba daljša, že stoletja ostajajo nespremenjene. Nekatere ključne postavke možatosti so nedvomno telesna moč, samostojnost, opravljanje nalog in nadzorovanje čustev. Prav zavest, da jim bodo z leti vse težje kos in bodo vse težje izpolnjevali svojo družbeno vlogo, pa moške navdaja z neizmernim strahom in tesnobnostjo dolgo prej, preden bi zase sploh lahko trdili, da so stari.

Izguba nadzora

»Očitno je vse povezano z občutkom izgubljanja nadzora,« je povedala Laura Hsu, gostujoča profesorica na višji šoli Merrimack, kjer so se psihologi osredotočali na vpliv staranja na moške, zlasti pa na to, kako leta vplivajo na njihovo psihično in fizično zdravje.

»V normah, ki določajo moškost oziroma možatost, se vedno skriva težnja po moči in nadzoru tako odločitev kot tudi fizičnih sposobnosti in zagotavljanja dohodka. Kadar um, telo ali socialni položaj nekomu to onemogoča, se pojavijo občutki nemoči, ki načenjajo fizično in psihično zdravje.«

Drugačen pogled

Prav zato mnogi raziskovalci, zdravniki in psihologi iščejo vedno nove poti ter načine za preživljanje kakovostne starosti, zlasti pa za opustitev stereotipov, ki v moških že kmalu potem, ko zakorakajo v štirideseta, vzbujajo nemalo tesnobe, nelagodja in strahu ter škodijo njihovemu fizičnemu in psihičnemu zdravju.

 

Deli s prijatelji