PREHRANA

Moraš se zavedati, kaj poješ

Objavljeno 17. april 2014 16.20 | Posodobljeno 17. april 2014 16.21 | Piše: Katja Cah

Zelo težko po pomoti poješ pol kilograma čokolade. Ljudje pogosto rečejo, joj, niti opazil nisem, pa sem toliko pojedel!

Poleg vode bodo pri čiščenju organizma pomagali tudi zeleni čaj, limonada in česen.

Težave z želodcem oziroma prebavnim traktom se pogosto pojavljajo zaradi močnih psihičnih obremenitev pa tudi med družinskimi prazniki, ko zaužijemo več težke hrane. Izkušeno družinsko zdravnico Majdo Vidic, dr. med., smo vprašali, kdaj je treba poiskati strokovno pomoč in kako si lahko pomagamo sami.

Zakaj imamo ljudje prebavne in želodčne težave – krče, bolečino, drisko ali zaprtje?

Pri prebavnih težavah vseh vrst so ključni povzročitelji različne okužbe, nepravilna prehrana in ne nazadnje dedna zasnova. Saj vemo, da je bilo nekoč, ko je bila prehrana še bolj zdrava, prav tako nemalo želodčnih težav.

Kaj pa stres?

Tudi, seveda, saj je posredno povezan z nepravilno prehrano. Kadar si v stresu, poješ preveč ali premalo. Ponavadi posežeš po čem, kar imaš tisti trenutek pri roki, čeprav dejansko ne čutiš močne potrebe po tem.

Katere so naše ključne napake, morda prezrtje zajtrka?

Zajtrk bi moral biti, ja. Zdrav obrok – ali žitarice ali semena ali jabolko ali bela kava s kruhom. Kar koli ti prija in s čimer poženeš presnovo v polni tek.

Omenili ste žitarice. Trenutno velja za eno izmed najbolj razvpitih brezglutenska dieta. Kakšno je vaše mnenje o prehranjevanju brez glutena?

(Odkima.) Nisem zagovornica nobene od diet, če govorimo o zdravih ljudeh. Moje priporočilo se glasi: vsega po malem v majhnih količinah. Ne pretiravajmo s prekrški, pa vendar si bomo kakšnega privoščili. Kadar koli si namreč rečemo, ne smem pojesti koščka torte, pa čeprav si želim, bomo zato v negativnem stresu. Temu se moramo vendar izogibati! Raje se nagradimo s koščkom sladice, ga pojejmo počasi in pri tem uživajmo brez obžalovanja. Kadar malo pretiravaš v količini, greš pač potem na malo daljši sprehod ali kaj podobnega. Vsekakor se moraš zavedati, kaj poješ. Tako dobrega, izjemno zdravega kot greha. Zelo težko po pomoti poješ pol kilograma čokolade. Ljudje pogosto rečejo, joj, niti opazil nisem, pa sem toliko pojedel!

Morda res, če te med prehranjevanjem motijo drugi dejavniki, kot je prižgana televizija ali branje časopisa.

Natančno tako. Temu bi lahko rekli, da nezavedno ješ. Vem, ni vedno preprosto. Raje me ne vprašajte, kakšne navade imam sama zjutraj, ko bi morala vedno dobro zajtrkovati, saj niso preveč hvalevredne. V službi moram res biti že ob pol sedmih, a to ni opravičilo, morala bi pojesti zajtrk. Žal mi pogosto ne uspe. Jem zdravo, a včasih prvič šele v času malice. Vsekakor je priporočljivo imeti s seboj v službi vsaj kakšen navaden piškot ali prepečenec.

Kaj pa najraje jeste za zajtrk, ko imate čas, denimo na dopustu v hotelu ali doma?

Ponavadi kos kruha, namazan z marmelado, popijem pa belo kavo ali čaj. Šele nato sledi prava kava. Ta na prazen želodec zagotovo ne vpliva blagodejno. Vsaj na dolgi rok ne.

Kdaj je pri težavah z želodcem ali bolečinah v trebuhu treba obiskati zdravnika?

Kadar bolečina ne mine v dveh do treh dneh ali je zares huda, je priporočljiv takojšen obisk strokovnjaka. Prav je, da bolnik obišče svojega zdravnika in ga prosi za nasvet, saj ni dolžan nekaj vedeti, temveč se pozanimati. Moti me, da mnogi zadnje čase prej verjamejo googlu oziroma računalniku ali sosedom kot usposobljenemu, izkušenemu zdravniku. Prehitro začno zato uživati kakšne tablete, ki jim prej škodijo, kot koristijo, medtem ko se nujnim zdravilom izogibajo.

Kaj menite o zdravilih proti želodčnim težavam?

Danes imamo na voljo čudovite tablete za želodec, ki pa – tega ne pozabimo nikoli – ne podpirajo nepravilnega prehranjevanja. Le eno z drugim pripelje do želenih rezultatov.

Kako si lahko pomagamo sami brez tablet, ko denimo t. i. bolečina v žlički ali krči v črevesju še niso tako močni?

Najprej pomislimo, ali smo morda kaj narobe pojedli, kaj nas je spravilo s tira. Spijmo kozarec ne prehladne vode. Ta ne bo nikoli škodila. Pa tudi ne prevroč čaj, ki so ga kuhali že naši stari starši, denimo kamilični, kuminov, janežev in komarčkov. Še najlaže je, če si pripravimo kar t. i. bebi čaj, ki ga lahko kupimo skoraj povsod. Trebuh je ne nazadnje konglomerat, središče vsega dogajanja v človeku, tudi psihološkega. Dobra misel nikakor ni odveč, da se umiriš. Tako laže ozdraviš. 

Deli s prijatelji