ZDRAVO

Mleko: Raje polnomastno, a manj

Objavljeno 28. september 2016 18.00 | Posodobljeno 28. september 2016 18.00 | Piše: Alenka Kociper

Nutricionistka Mojca Cepuš priporoča uživanje polnomastnega mleka in izdelkov tako otrokom kot odraslim, vendar naj velja zmernost.

Mojca Cepuš Foto: Aleš Černivec

O mleku, ki ga človek uživa že tisočletja, se v zadnjih letih precej krešejo mnenja. Ali je sploh zdravo, koliko in kakšnega naj bi uživali, mleko ali mlečne izdelke? V poplavi različnih mnenj in ponudbe se je res precej težko znajti. Kakor koli, večina mleko še vedno uživa, kakor pri vsem pa naj veljata zmernost in zdrava pamet.

Ponudba mleka in mlečnih izdelkov je bogata in raznovrstna, najbolje bi bilo uživati domače nepredelano mleko in izdelke brez dodatkov, ker pa običajno kupujemo v trgovini, bodimo pozorni, kaj se bo znašlo na naši mizi, predvsem pa na krožnikih otrok.

Na šolskih jedilnikih je dovolj mleka, a pogosto preveč sladkorja. 

Ob nakupu berimo deklaracije

Že samo pri mleku je razpon neverjeten, od posnetega, polposnetega do polnomastnega, odstotki maščob od 0,5 do 3,6, tu so še različni okusi, na primer kakav, čokolada, vanilja, sadje vseh vrst... Na voljo imamo tudi mlečne izdelke, jogurt, skuto, sir, kefir, različne napitke, namaze, deserte, puste ali z dodatki. Uradne smernice priporočajo vsakodnevno uživanje mleka in mlečnih izdelkov, mi pa smo za nasvete, kako pri tem izbirati, povprašali nutricionistko Mojco Cepuš.

Pri uživanju mleka zlahka naletimo na skrite pasti, ki priporočene količine in kakovost hitro postavijo na glavo. Zato je priporočljivo prebrati etikete, saj mlečni izdelki vsebujejo dodatke, zlasti sladkor, ki ga je praviloma vedno preveč. Cepuševa v nasprotju z uradno doktrino priporoča uživanje polnomastnega mleka in izdelkov tako za otroke kot za odrasle: »Bolje je prilagoditi količine, na primer človek, ki želi shujšati, naj raje poje polovično porcijo polnomastnega izdelka.«

Sicer bolj kot mleko priporoča uživanje mlečnih izdelkov, zlasti kefirja, ki je probiotik in pomaga krepiti imunski sistem, skute in navadnega jogurta. »Po želji jim lahko dodamo žličko medu ali koščke sadja. Če pa otrok želi tu in tam pojesti kupljeni sadni jogurt, mu ga seveda ponudimo, vendar ne kot obrok, temveč kot sladico, na primer namesto čokolade.«

Otrokom namesto mleka raje ponudimo kefir ali jogurt.

Preveč sladkorja tudi v šoli

Na to bi morali biti pozorni tudi v šolski prehrani. Naključen pregled nekaj šolskih jedilnikov, dostopnih na spletnih straneh, namreč kaže, da otroci dobijo dovolj mleka in mlečnih izdelkov, žal pa prepogosto mlečne izdelke z dodanim sladkorjem in različne mlečne deserte, ki seveda niso priporočljivi. Prav je, da starši spremljajo šolske jedilnike in tudi sicer prehrano svojih otrok zunaj doma. Tako lahko prilagodijo domače obroke, da bo njihova celodnevna prehrana dovolj raznovrstna in v pravih količinah, kar seveda ne velja le za mleko in mlečne izdelke.

Posebna zgodba so otroci, ki mleka ne marajo ali ga ne pijejo iz katerega drugega, zdravstvenega razloga, najpogosteje ga ne prenašamo zaradi laktozne intolerance. »Sem proti temu, da otroke silimo s kakršno koli hrano, tudi mlekom, ki ga zlahka nadomestimo z mlečnimi izdelki, kefirjem, jogurtom ali skuto. Rastlinski mlečni napitek pa lahko pripravimo tudi sami iz oreškov, ki jih z vodo zmeljemo v mešalniku.« 

Deli s prijatelji