SALO

Miti o maščobi na trebuhu

Objavljeno 02. maj 2014 09.00 | Posodobljeno 02. maj 2014 09.00 | Piše: M. F.

Zeleni čaj nima čudežne moči, trebušno salo pa je zdravju vedno nevarno.

Obseg trebuha je najbolj zgovoren znak zdravja.

Najbrž ste se že sami prepričali, da čudodelni napitki, ki naj bi topili na telesu nakopičene maščobe, obljubljajo nemogoče. Tako kot tudi, da je salo na trebuhu najbolj trdovratno. In prav o tem krožijo prenekateri miti. Jim verjamete tudi sami?

Mit: Salo na trebuhu varuje kosti

Nobeno presenečenje ni, da so maščobne obloge na trebuhu slabe za pljuča in srce, nedavne raziskave pa dokazujejo, da škodujejo tudi kostem. Maščobno tkivo, ki obkroža organe, je povezano z manjšo gostoto kosti pri odraslih posameznikih obeh spolov. Na univerzi Harvard so celo odkrili povezavo med maščobnimi oblogami na trebuhu in osteoporozo pri moških, starejših od trideset let.

Mit: Zeleni čaj topi trebušno maščobo

To je lahko res v nadzorovanih raziskavah, sicer pa zagotavlja le skromne učinke. Dnevno bi morali zaužiti sedem skodelic čaja, da bi telesu zagotovili dovolj katehina (antioksidanta, ki topi maščobe), da bi bil učinek sploh opazen. Zeleni čaj je sicer zdrav napitek, a od njega ne pričakujte preveč.

Mit: Salo je salo, maščoba je maščoba

Raziskavi univerz Uppsala in karolinskega inštituta na Švedskem sta za vedno razbili ta mit. Med njunim potekom je 39 moških vsak dan jedlo kolačke, ena skupina pripravljene z nasičenimi maščobami in druga z nenasičenimi. Moški iz obeh skupin so pridobili težo, a tisti, ki so jedli nasičene maščobe, so imeli znatno več oblog okoli trebuha. Pri sodelujočih iz skupine, ki je uživala nenasičene maščobe, so se maščobe po telesu razporedile bolj enakomerno, blago pa se jim je povečala tudi mišična masa.

Mit: Telo v obliki hruške je bolj zdravo od tistega v obliki jabolka

Strokovnjaki so dolgo domnevali, da je maščoba, ki se nabira okoli zadnjice in bokov, manj nevarna kot tista, ki se kopiči na trebuhu. A vendar je raziskava iz leta 2013 dokazala, da tudi maščoba okoli zadnjice in bokov ni tako nedolžna, saj prav tako kot tista na trebuhu lahko izzove odpornost proti inzulinu, zlasti pri osebah z metaboličnim sindromom. Višek maščob je nevaren, kjer koli na telesu je.

Mit: Za kilometer in pol teka porabite 100 kalorij

Najbrž številke poznate: za kolesarjenje na sobnem kolesu porabite 100 kalorij, s polurnim plavanjem pa boste izničili učinke čokoladice. A te številke so lahko zavajajoče. Dve osebi ob enaki aktivnosti ne porabita enakega števila kalorij, poraba teh je namreč odvisna od presnove.

Mit: Salo na trebuhu ni nevarno, če je indeks telesne mase običajen

Čeprav je indeks telesne mase (ITM) trenutno najboljši znak zdrave ali nezdrave telesne teže oziroma debelosti, strokovnjaki pravijo, da se ne gre ozirati zgolj nanj. Dokazali so, da obseg trebuha igra ključno vlogo pri določanju zdravstvenega stanja in pričakovane življenjske dobe. Iz raziskave klinike Mayo je razvidno, da je pri moških in ženskah, ki imajo večji obseg trebuha, višja stopnja tveganja za prezgodnjo smrt kot posledice srčnih bolezni, bolezni dihal ali in raka, čeprav je njihov ITM normalen.

Deli s prijatelji