BOLEČINE

Mit, da šport lajša menstruacijo, ne drži

Objavljeno 19. februar 2015 12.40 | Posodobljeno 19. februar 2015 12.42 | Piše: Da. M.

Šport blagodejno vpliva na telo in pripomore k boljšemu razpoloženju, a da bi bile menstruacije pri športno aktivnih ženskah milejše, ne drži.

Vsaka ženska, ki se ukvarja s športom, ve, da njena fizična moč ni vedno enaka, nanjo vpliva tudi menstrualni ciklus, saj se hormoni v ženskem telesu stalno spreminjajo, ti pa dokazano vplivajo na razpoloženje in sposobnosti. Hkrati pa je športna aktivnost priporočljiva prav za vsakogar ter koristna v mnogih pogledih. Med drugim naj bi bila športno aktivna ženska manj dovzetna za bolečine, ki spremljajo menstruacijo. Ali to drži, smo povprašali specialistko ginekologije in porodništva, dr. Darijo Strah. »To, da bi ženske, ki se ukvarjajo s športom bile manj dovzetne za menstrualne krče, ne drži. Krči namreč niso povezani s športom, kajti vsaka ženska ima lahko določene bolezni, kot je, recimo, endometrioza in zanjo ni odvisno, ali je ženska športnica ali ne,« pojasnjuje Strahova.

Krči so, a športnica jih lažje prenaša

»Tudi tiste ženske, ki se veliko ukvarjajo s športom, imajo lahko močne, neredne menstruacije, lahko imajo tudi miome ali pa funkcionalne motnje v menstrualnem ciklusu, zato pri večini športnic uporabljamo kontracepcijo. Dobrobit kontracepcije je, da samo ponazorimo naravni ciklus, kajti tiste krvavitve, ki se pojavijo med jemanjem tabletk med tedenskim premorom, niso menstrualne krvavitve, ampak samo prekinitvene krvavitve, te pa so zelo majhne,« pravi ginekologinja in dodaja, da v zvezi s povezavo med športom in manjšimi bolečinami ob krvavitvi nekaj le drži. »Res pa je, da fizično dobro pripravljena ženska lažje prenaša vse tegobe in bolečine.«

image

Želja po počitku v dneh menstruacije ni le izgovor in potuha. Ženske ne izgubljamo samo krvi, temveč smo tudi čustveno bolj nestabilne, vse skupaj pa očitno vpliva na razpoloženje. »O tem, ali mora ženska počivati, ko ima menstruacijo, sploh drugi in tretji dan, ko je ta najmočnejša, bo najbolje vedela vsaka zase. Če so krvavitve res močne, bi bilo verjetno res bolje vzeti premor. Takrat se ženske počutimo malce bolj utrujene, to je povsem fiziološko, saj izgubljamo kri. Smo tudi bolj čustvene, ranljive in naše razpoloženje je bolj spremenljivo,« pravi dr. Darija Strah.

Porod je za športnico težji

Strahova je razbila še en mit. »Športnice rodijo težje, saj imajo mišice medeničnega dna bolj natrenirane in trše. Porod lahko zato poteka dlje in z večjimi napori.«

Deli s prijatelji