LJUBLJANA

Minister prepovedal čiščenje črevesja

Objavljeno 26. december 2011 22.21 | Posodobljeno 26. december 2011 22.21 | Piše: Sebastijan Ozmec

Kolonhidroterapija naj bi nenadoma začela ogrožati zdravje.

Mojca Seljak je v petih letih opravila 3500 posegov brez zapletov. (Foto: Črt Majcen)

LJUBLJANA – Vsakdo, ki zboli, ve, da je zdravje najpomembnejše, v tistih trenutkih veliko bolj kot denar. Zato se je zanj treba truditi po najboljših močeh. Včasih to pomeni tudi kombinacijo zdravljenja. V tujini se zavedajo, da zdravstvo ne pomeni samo kurative v bolnišnicah, temveč tudi preventivo z različnimi pristopi. Ena izmed metod, ki jo uporabljajo v razvitih državah kot pripravo na operacije in čiščenje strupov iz organizma, je kolonhidroterapija. Zdravniki svoje bolnike pogosto pošljejo na očiščenje notranjosti telesa pred operacijami. Pri nas pa je ministrstvo za zdravje (MZ) na začetku decembra prepovedalo izvajanje te metode, saj jo je umaknilo iz pravilnika o opredelitvi zdravilskih metod.

Nevarnost za zdravje

»Na MZ smo prejeli več pritožb glede navedene metode in njene nevarnosti za zdravje. O izvajanju te zdravilske metode smo za mnenje zaprosili predstojnika gastroenterološke klinike prof. dr. Boruta Štabuca. Prejeli smo odgovor, da je zelo nevarna, še posebno pri bolnikih s hemoroidi, rakom debelega črevesja, kronično vnetno boleznijo in divertikli,« svojo odločitev utemeljujejo na zdravstvenem ministrstvu. Dodali so še, da je to edina terapija, ki se je ta trenutek izkazala kot drastičen poseg v telo, zato za druge zdravilske metode ne načrtujejo prepovedi v bližnji prihodnosti.

Kolonhidroterapevtka Mojca Seljak je tako kot drugi, ki se ukvarjajo s tem, ogorčena, saj je svojo odločitev ministrstvo utemeljilo zgolj na podlagi enega samega mnenja, čeprav je metoda odstranitve oblog s sten črevesja povsem varna. »Nič ni bilo argumentiranega. Ne jaz ne preostali terapevti v Sloveniji nismo imeli niti enega zapleta. Nihče se ni pritožil. Se pravi, da gre za nagajanje.« Čudi se tudi Štabucu, saj je v mnenju zapisal, da je kolonhidroterapija lahko zelo nevarna preiskava, čeprav je to metoda, ne preiskava. Zato na očitek, da je nevarna za bolnike z vnetimi hemoroidi in s podobnimi boleznimi, odgovarja: »Absolutno se strinjam. Ko človek pride k meni, si vzamem čas in se pogovorimo o njegovih zdravstvenih težavah. Šele na podlagi tega se odločim, ali ga bom sploh sprejela.«
 

VEČ V TISKANI IZDAJI SLOVENSKIH NOVIC: »Zunaj je taka terapija normalna, celo spodbujajo jo.«

Deli s prijatelji