GLAVOBOL

Migrena in nežnejši spol

Objavljeno 02. julij 2016 10.30 | Posodobljeno 02. julij 2016 10.30 | Piše: M. F.

Migrena je pogostejša pri ženskah.

Ženske so za migreno dovzetnejše od moških.

Migrena lahko prizadene vsakogar. Res pa je, da zanjo ženske trpijo štirikrat pogosteje kot moški. Zakaj je tako, je še dokajšnja neznanka, kakor tudi to, kako napadi migrene vplivajo na splošno zdravje. Nekaj novejših študij pa je vendarle bližje odgovoru na ta vprašanja.

Migrena in srce

V eni zadnjih raziskav, katere rezultate je objavila britanska publikacija BMJ, so ugotovili, da so ženske, ki so dovzetnejše za migrene, bolj podvržene boleznim srca in je pri njih verjetnost srčne kapi večja. Znanstveniki so med njenim 22-letnim potekom spremljali podatke 115 žensk v starosti od 25 do 42 let. Zlasti so bili osredotočeni na migrene in težave s srcem. Približno 15 odstotkov žensk je trpelo zaradi pogostih napadov migren, verjetnost srčnih težav pa je bilo pri njih za polovico večje kot pri tistih, ki jih niso imele. Študija sicer ni razjasnila, kako natančno bolečina v možganih vpliva na srce, domneva pa se, da imajo pri tem veliko vlogo genske predispozicije, vnetni procesi in težave z ožiljem.

Znova pri hormonih

Druga raziskava, objavljena v časopisu Neurology, pa se je poglobila v povezavo med hormoni in migrenami. Strokovnjaki namreč domnevajo, da tudi ti pri tem igrajo pomembno vlogo, saj so napadi pri ženskah pogostejši tedaj, ko se približuje menstruacija. Znanstveniki so pod drobnogled vzeli 114 žensk, ki so trpele za migrenami in 223 takšnih, ki z njimi niso imele težav. Z merjenjem ravni hormonov v njihovem telesu so dokazali, da pri ženskah, ki imajo migrene, dan pred menstruacijo občutno pade količina estrogena v telesu. Pri tistih, ki migren nimajo, padec tega ni tako očiten. Estrogen je lahko odgovoren za migrene. »Samo njegovo nihanje najbrž ne izzove napadov, ustvarja pa razmere zanje,« je povedala avtorica raziskave dr. Nanette Santoro z medicinske šole univerze Kolorado.

Moški za migreno niso tako dovzetni, saj pri njih nihanja spolnih hormonov niso tako izrazita kot pri ženskah. »Prav spreminjanje ravni spolnih hormonov in hormonsko neravnovesje sta lahko kriva, da je hromeča bolečina pri ženskah pogostejša kot pri moških,« dodaja Santorova.

Zdravila še ni

Trenutno zdravila za migreno ni, prizadeti s protibolečinskimi tabletami zdravijo le simptome. Strokovnjaki zato upajo, da bo boljše razumevanje vzrokov zanjo pripeljalo tudi do iznajdbe zdravil, ki bi napade preprečile.

 

Deli s prijatelji