OSTRINA VIDA

Mežikanje je nujno

Objavljeno 19. februar 2013 15.10 | Posodobljeno 19. februar 2013 15.12 | Piše: Milka Krapež

Sončni zimski dnevi lahko oči poškodujejo.

Če veliko delate za računalnikom, morate očem privoščiti oddih. Mežikanje je najboljše, strokovnjaki pravijo, da vsake pol minute.

Ko se konča poletje, to še ne pomeni, da bi sončna očala lahko pospravili. Sončni zimski dnevi lahko namreč oči prav tako poškodujejo. Enako velja za bleščečo snežno odejo. Včasih so se zdeli ljudje, ki so pozimi nosili sončna očala, smešni. Znanost pravi, da je to edino pravilno, če naj bi dobro poskrbeli za svoje oči. Največ napak pri skrbi za zdravje oči delamo pri otrocih, češ da so pri malčkih sončna očala »afnarija«. Očesni zdravniki opozarjajo, da se oči najbolj poškodujejo prav v otroštvu in mladosti in da se poškodbe seštevajo. To pomeni, da bodo imeli v odraslosti več težav. Največ bolezni oči (siva mrena, degeneracija makule, ki lahko vodi v popolno slepoto in je pri starejših ljudeh vse pogostejša) je namreč posledica poškodb, ki so jih povzročili sončni žarki. Navadili smo se že, da otroke poleti mažemo z zaščitnimi kremami, premalo pa smo še vajeni, da bi zavarovali tudi njihove oči, in sicer poleti in pozimi. Vsakič ko si sami nataknemo sončna očala, bi jih moral imeti tudi otrok, zato mu je treba kupiti kakovostna očala; dobiti jih je mogoče pri optikih. Paziti je treba na vse tisto, na kar pazimo, ko si jih izbiramo sami: predvsem naj dobro pokrijejo oči in zavarujejo strani, saj lahko sončni žarki poškodujejo oči tudi od strani.

Morda otrok potrebuje očala?

Sicer pa otroke od časa do časa malo opazujte: kako pišejo domače naloge, kako berejo. Če gledajo čisto od blizu, predvsem pa, če jih pogosto boli glava, je morda vzrok za to slabši vid. Otroški oziroma šolski ali družinski zdravnik jih bo poslal k okulistu, da preveri, ali potrebujejo očala. Še vedno se pogosto dogaja, da pridejo na prvi pregled pozno, ko že zelo slabo vidijo. Če otrok dobi očala, naj jih nosi tako, kot je svetoval očesni zdravnik. Če pa je priporočil kontaktne leče, upoštevajte njegova navodila: niso vse leče za vse. Izbira je zelo velika, vendar le strokovnjak ve, katere so za vas ali vašega otroka najbolj primerne. Poleg tega je treba skrbeti za čistočo leč, pravilno shranjevanje in menjavanje z očali tako pogosto, kot bo rekel zdravnik. Kontaktnih leč ponoči ne bi smeli nositi.

Suhi prostori, suhe oči

Tudi ljudje, ki imajo to srečo, da dobro vidijo brez očal ali leč, morajo skrbeti za svoje oči. To ne pomeni, da so z nakupom kakovostnih sončnih očal storili vse, kar je treba. V suhih prostorih je namreč zelo možno, da se očesna sluznica izsuši, to pa povzroča vnete, včasih tudi otečene, predvsem pa pekoče in utrujene oči. Zlasti pogosto se nam to dogaja pozimi, ko dobršen del dneva preživimo v ogrevanih prostorih, kjer je zrak skoraj praviloma izsušen. Pomagamo si z vlažilniki, vendar pa vseeno od časa do časa, če so oči rdeče, s kapljicami osvežimo sluznico, jo navlažimo, kar čutimo skoraj kot takojšnje olajšanje. Treba pa je biti previden: ne smemo jih kapljati prepogosto, samo po potrebi. Če jih dajemo redno, lahko dosežemo nasprotni učinek: oči se bodo vnele zaradi kapljic. Lahko si jih dajemo v oči nekaj dni zapored, dokler vnetje in draženje ne mineta, potem pa nehamo. Kapljice so koristne tudi, če v oči pride tujek in povzroči pekočo bolečino, oko pordi in se vname. Težave lahko lajšamo težave nekaj dni, nato pa ravno tako nehamo.

Oddahnite si

Znanost je sicer dokazala, da dolgo strmenje v računalniški zaslon oči ne poškoduje, vendar pa mnogo ljudi, ki vanj gledajo ves delovni čas, osem ur in tudi več, dobro ve, kako utrujene so potem. Takrat precej redkeje mežikamo (raziskave so dokazale, da 25 odstotkov manj), zato se sluznica hitreje izsuši, oči so bolj »napete«, utrujene. Najbolje je pomežikniti vsake pol minute.

Kumarične rezine in vrečke čaja

Tudi branje pri slabi luči jih ne poškoduje, utrudi pa. Če je svetloba slaba, bo bolje, da branje opustimo oziroma se preselimo v prostor, kjer je boljša. Za ženske, ki si rade naličijo oči, velja, da jih morajo vsak večer pred spanjem očistiti. Uporabiti je treba kakovostne odstranjevalce ličil in se prej prepričati, da ne vsebujejo snovi, na katere bi bili lahko alergični. Tisti, ki imajo težave s podočnjaki, blazinicami pod očmi, ki so posebno izrazite zjutraj, naj bi si pred spanjem dali na veke za deset minut rezini kumare. Te namreč vsebujejo posebne kisline, ki preprečujejo zadrževanje vode. Zjutraj bodo blazinice ali žepki pod očmi precej manjši. Lahko pa nanje položimo čajne vrečke (izberemo zeleni čaj). Čaj vsebuje snovi, ki blažijo vnetje, kar prav tako zmanjša blazinice pod očmi. Seveda morajo biti čajne vrečke ohlajene.

Prehrana

Za zdravje oči poskrbimo tudi s prehrano. Predvsem je pomembna zelenjava, korenje, brokoli, paprika, brstični ohrovt. Korenje vsebuje betakaroten, ki je močan antioksidant in zmanjšuje nevarnost za bolezni, kot sta siva mrena in degeneracija makule. Dobro je jesti divjega lososa (maščobne kisline omega-3 varujejo žilice v očeh), sardine in druge modre morske ribe ter sladki krompir in špinačo, ker vsebujeta vitamin C, lutein in zeaksantin. Nekateri priporočajo borovnice oziroma njihov koncentrat, ker snovi v njih prav tako varujejo oči. 

Deli s prijatelji