ZDRAVA ONA

Menopavza: nad tegobe s črno deteljo

Objavljeno 29. april 2016 12.20 | Posodobljeno 29. april 2016 12.21 | Piše: Katja Cah

Naslednje nihanje razpoloženja sledi čez šest minut. Bojte se, zelo se bojte! Tako duhovito opisuje menopavzo ena od viralnih fotografij, ki krožijo po družbenih omrežjih.

Smeh je zagotovo eden od dobrodošlih pomočnikov pri soočanju z novim življenjskim obdobjem, sploh če se ženska oklene tudi drugih naravnih strategij premagovanja težav, ki je prav nič ne stanejo.

1 Nova prijateljica

Psihosocialna uravnoteženost je temelj dobrega počutja, a to je ob hormonskih pretresih toliko teže doseči. Ob ponavljajočih se napadih tesnobe in slabe volje se ni pametno zapirati pred svetom. Stari dobri prijatelji in družinski člani so zlata vredni in utrjevanje vezi z njimi je nujno, a nikoli ni odveč, če ženska v svoje življenje sprejme še koga, ki preživlja podobno kot ona. Ob novi prijateljici se mora seveda počutiti prijetno, sprejeto in razumljeno.

2 Omejitev škodljivih razvad

Vsi poznamo sladke občutke adrenalina, ko človek počne kaj, kar mu prinaša neslutene užitke, pa čeprav ve, da s tem hkrati škoduje svojemu zdravju. Vsakdo ima kakšno odvisnost, naj bo to pogosto uživanje sladkarij, impulzivno kofetarstvo, verižno kajenje, popivanje vsak konec tedna ali celo pogosteje, predajanje ljubezenskim aferam ali kaj petega. Kadar se škodljivi razvadi nikakor ne moremo upreti, se jo potrudimo vsaj malo omejiti.

3 Skrb za dojke, pregled znamenj in kolonoskopija

Po statistiki ameriških znanstvenikov sta v menopavzi odkriti kar dve tretjini invazivnih oblik raka dojke. Ne le redni pregledi pri specializiranem zdravniku, del rutine vsake posameznice, stare več kot petdeset let, naj bi bilo tudi samopregledovanje dojk. Nič manj priporočljivo se ni naročiti na kolonoskopijo – sploh če je kdo v družini imel raka črevesja – ter pregledovati materina znamenja, saj se večina rakavih bolezni kože razvije po petdesetem letu.

4 Proti osteoporozi

Že res, da se je načeloma treba izogibati močnemu soncu, a ne pozabimo, da nam njegovi žarki prinašajo tudi vitamin D. Manj ga je v telesu, več je možnosti za razvoj osteoporoze, sploh če zaužijemo premalo kalcija in se godrnjavo izogibamo rekreaciji.

5 Stop, odvečni kilogrami!

V menopavzi se veliko žensk zredi, pa čeprav ne jedo bistveno več kot prej. Nekoliko je kriva podedovana nagnjenost k debelosti, precej pa k temu doda premalo gibanja. To naj poteka vsakodnevno na svežem zraku v dopoldanskih ali poznopopoldanskih urah. Med najpopolnejše vadbe v tem obdobju sodita hoja in plavanje. To zelo koristi tudi sklepom in kostem.

6 Pozor, depresija!

Vsaka življenjska prelomnica prinaša s seboj določene bojazni in strahove. Občutljivejše duše so bolj nagnjene k temu, da jih popadejo in ukleščijo občutja nemoči, brezupa in žalosti. Včasih ta preraste v nevarno depresijo, zato je treba, če je posameznica tega seveda sposobna, v kali zatreti razdiralno razmišljanje in delovanje. Priporočljivo je najti konjičke, ki jo zares veselijo in izboljšujejo zmožnost koncentracije – od učenja jezikov do ročnih del in drugih veščin.

7 Zanositev ni izključena

Spolnost je lahko v tem obdobju posebno lepa, a previdnost ni odveč. Menstruacije so že neredne – včasih močne, drugič pa jih kar ni – a še vedno obstaja možnost zanositve. Ženska, ki si takšnega čudeža narave ne želi doživeti, naj se primerno zaščiti.

8 Za vsako rož'ca raste

Doživljanje vročinskih valov, nespečnost in druge nevšečnosti, ki nastanejo zaradi hormonskega neravnovesja, zna presenetljivo učinkovito reševati tudi narava. Ozrimo se po travniku daleč stran od izpušnih plinov in naberimo črno deteljo (Trifolium pratense). Ta vsebuje izoflavonoide, ki v človeškem telesu razvijejo estrogenu podoben učinek. Čaj iz črne detelje izdatno izboljšuje počutje prav v menopavzi. Pripravimo ga tako, da eno čajno žličko cvetov in listov prelijemo z 250 ml vroče vode in pustimo stati pet minut. Zdravilen je tudi hmelj, ki hkrati pomirja živce. 

Deli s prijatelji