DARILO NARAVE

Med ni zdravilo, je pa koristen pomočnik

Objavljeno 06. september 2012 09.00 | Posodobljeno 06. september 2012 09.00 | Piše: M. F.

Vsi čebelji izdelki blagodejno vplivajo na naš organizem, najbolj razširjen in priljubljen med njimi pa je med.

Povsem naravni med se ne pokvari, res pa je, da se sčasoma strdi.

Apiterapija je ena od uglednih alternativnih zdravilnih metod, saj že več kot 2000 let ljudje povsod po svetu za ohranjanje ali povrnitev zdravja uporabljajo čebelje izdelke. Ti lahko pomagajo vsem, ne glede na starost. Neprimerni so zgolj za otroke do tretjega leta starosti in za tiste, ki so alergični na čebelje izdelke.

Velja poudariti, da med in ostali čebelji pridelki niso zdravila, so pa pomembna in koristna dopolnila tem. Žal je apiterapija pri nas nekoliko zapostavljena in mnogi se ne zavedajo koristnosti uporabe čebeljih izdelkov. Med njimi najbolj razširjen in priljubljen pa je med.

Kako prepoznati dobrega

Vsak naravni med je dober, najboljši pa je tisti, ki se pri pokušanju počasi topi v ustih in po malem popraska po grlu. Takoj po zaužitju ne pijte vode, saj tako ne boste izkoristili vseh zdravilnih snovi tega živila. Povsem naravni med se ne pokvari, res pa je, da se sčasoma strdi. S segrevanjem na približno 40 stopinj Celzija se ponovno utekočini. Medu nikoli ne smete segreti na višje temperature, saj se s tem uničijo njegove zdravilne lastnost. Čeprav velja prepričanje, da je med primerno uživati le z leseno ali s plastično žlico, to ne drži. Velja pa to priporočilo za matični mleček. Ta namreč vsebuje zelo občutljive aminokisline, ki se lahko ob stiku s kovino razgradijo.

Različne vrste za različne tegobe

Vrste medu se po seboj ne razlikujejo le po barvi, okusu in sestavi, pač pa tudi po načinu delovanja. Prav zato so nekatere primernejše za ene, druge za drugačne tegobe. Poglejte, katera je najučinkovitejša pri zdravljenju srčnih, dihalnih in prebavnih težav.

  • Akacijev med: Primeren je za bolnike s prebavnimi motnjami, pomirjujoče pa deluje na ves organizem. Lahko ga uživajo tudi otroci, ki so mlajši od treh let.
  • Cvetlični med: Bogat je s številnimi eteričnimi olji in je najbolj priporočljiv za srčne bolnike, lahko pa pomaga tudi pri težavah z dihali.
  • Lipov med: Deluje antiseptično in je odličen zaveznik pri premagovanju gripe ter drugih dihalnih boleznih. Najbolje ga je uživati v ne prevročih zeliščnih čajih.
  • Gozdni med: Vsebuje 13-krat več mineralnih snovi kot cvetlični. Še posebej bogat je z železom in zato primeren za vse, ki jih muči slabokrvnost.
Deli s prijatelji