GIBANJE

Marko Janko: Pri hujšanju bližnjic ni

Objavljeno 07. april 2014 13.40 | Posodobljeno 07. april 2014 13.42 | Piše: Da. M.

Z Markom Jankom o o hujšanju, trendovskih vadbah in motivaciji.

Marko Janko kot trener za največji uspeh šteje, če se mu stranka po nekaj mesecih ali letih zahvali, da ji je pomagal spremeniti življenje.

Ljubitelj narave in gibanja, nekdanji mister Slovenije Marko Janko, se je odločil, da bo s svojo energijo in strastjo do športa poskušal okužiti čim več ljudi. Postal je osebni trener fitnesa, ker pa je zagovornik gibanja v naravi, začenja program vodene funkcionalne vadbe, pri kateri bo svoje znanje delil s tečajniki. »Narava nam ponuja tako veliko, zakaj tega ne bi izkoristili?« nam je Marko povedal na lep sončen dan, ki je že sam od sebe spodbujal k aktivnosti.


Številni se v upanju na preoblikovanje telesa najprej lotijo katere izmed radikalnih diet, čeprav je znano, da brez gibanja uspehov ne bo. Kaj bi sam ljudem svetoval, kakšen pristop morajo ubrati?

Treba se je zavedati, da je zdravo in nadzorovano hujšanje dolgotrajen proces. Maščobna celica potrebuje zelo dolgo, da izgubi svojo funkcijo. Če hujšanje ni postopno in premišljeno, se lahko pojavi jojo efekt. Osnova za trajno izgube telesne teže je ureditev prehranjevalnih navad. Lahko telovadimo vsak dan, ampak če se ne bomo držali načel zdrave in uravnotežene prehrane, se nam bo napredek izmikal. Seveda pa je športna aktivnost nuja v boju s kilogrami. Poleg tega, da hitreje izgubljamo kalorije, nas šport tudi osrečuje in pomirja. Odganja stres in krepi srčno-žilni sistem ter zato ugodno vpliva na delovno storilnost in koncentracijo. Zdravo hujšanje pomeni spremembo življenjskega sloga in nikakor ne trimesečni projekt pred poletjem. 

Menim, da smo ljudje izgubili stik z naravo, kar ni dobro.

Ali pri hujšanju obstajajo bližnjice?

Ljudje smo na žalost že naravnani k temu, da želimo čim hitreje, s čim manj truda doseči rezultate na vseh področjih in pri hujšanju ni nobene izjeme. Z vseh strani nam ponujajo različne hitre diete in obljubljajo neverjetne rezultate, ki so več kot mikavni. Sicer kilograme lahko res izgubimo, vendar je učinek kratkoročen. Za dolgoročen uspeh bližnjic ni! Za uspehe na katerem koli področju sta potrebni disciplina in potrpežljivost. Obstajajo štiri pravila, ki jih je treba umestiti v naš vsakdan. Jej zdravo, pij veliko vode, naspi se in telovadi. Kdor se drži teh osnovnih stvari, bo v prvi vrsti poln energije in zdrav. To pa je konec koncev najbolj pomembno. Odvečni kilogrami pa bodo stvar preteklosti.

image

Bi želeli svoje gibanje v naravi nadgraditi še z vadbo, ki bo izoblikovala celotno telo? Pridružite se Marku, ki v programu Healthy is my lifestyle ponuja vodeno funkcionalno vadbo, prehranske nasvete in druženje v naravi. Začnejo že danes!

Kot trener fitnesa in nekdo, ki mu je šport blizu od malih nog, si verjetno preizkusil večino vadb, ki so bile v trendu. Katera je tebi najbližja?

Skozi življenje sem se ukvarjal že z ogromno športi. Najbolj so mi pri srcu aktivnosti, ki se odvijajo zunaj. Na fakulteti za šport usmerjam gorništvo in aktivnosti v naravi, kjer spoznavamo vse mogoče športe. Menim, da smo ljudje kar nekako izgubili stik z naravo, kar ni dobro. Najbolj blizu mi je koncept funkcionalne vadbe. To pomeni, da izvajamo krepilne vaje za vse telo, hkrati pa razvijamo tudi vzdržljivost. Z malo domišljije lahko izvajamo odlične funkcionalne treninge tudi zunaj. Prav tako vadbo izvajam tudi sam v okviru programa Healthy is my lifestyle, kjer poskušamo ljudem približati zdrav način življenja.

Ti je kot trenerju že uspelo, da si iz povsem nešportnega tipa človeka naredil športnega odvisnika?

Pri vsakem varovancu se trudim doseči prav to. Vsak ima v sebi moč in voljo za spremembo, le dovolj velika motivacija je potrebna, da se to v nas prebudi. In tu nastopim jaz. Začetek je običajno najtežji, ko pa se začnejo pojavljati spremembe in napredek, je vse lažje. Največji uspeh zame kot osebnega trenerja je, da se mi stranka po nekaj mesecih ali letih zahvali, da sem ji pomagal spremeniti življenje na bolje. Imam pa pri vseh varovancih v grobem tri cilje. Da jih naučim čim več o zdravem načinu življenja, da se »osamosvojijo« kar se tiče vadbe, in pa, da so postane zdrav način življenja del njihovega vsakdana.

Kdaj se ti zgodi, da tudi sam nimaš motivacije za vadbo? Kako se motiviraš takrat?

Redko se mi zgodi, da ne bi bil motiviran. Vadbe ne dojemam kot nujo oziroma nekaj kar moram narediti, ampak kot del mojega vsakdana. Prej kot sprostitev. Ne bi se s tem poklicno ukvarjal, če bi se moral za to dodatno motivirati. To pa dosežem tako, da se ukvarjam s tisto vadbo, ki je prijetna in v kateri uživam. Pomembno se mi zdi, da tudi ostali izbirajo vadbo, ki jim je v užitek, saj bodo le na tak način vztrajali.

Kako šport vpliva na tvoje življenje in zakaj je gibanje za človeka pomembno?

Šport mi pomeni ogromno. Pomeni mi sprostitev, druženje, čas za razmislek, čas za umiritev, za sproščanje jeze in še mnogo več. O pozitivnih učinkih gibanja bi lahko napisal knjigo, saj je ogromno področij, na katera ima aktiven življenjski stil vpliv. Vpliva na srčno-žilni sistem, na presnovo, na hormonsko ravnovesje, na transportni sistem v telesu … Prav tako je dokazano ugoden vpliv na psihično počutje. Zmanjšuje stres in anksioznost ter preprečuje depresijo in druge psihične težave. Tukaj je tudi socialni vidik, saj je druženje v športu pomemben dejavnik sreče in zadovoljstva. Skratka vsi vemo, da je šport zdrav, in vsakomur bi moral predstavljati del vsakdana.

Deli s prijatelji