ZDRAVILO

Magnesium phosphoricum, homeopatski aspirin

Objavljeno 20. oktober 2012 17.10 | Posodobljeno 20. oktober 2012 17.12 | Piše: Tadeja Rajer
Ključne besede: aspirin

Sladka sol, magnezijev fosfat, lajša akutne bolečine, zato ni nič čudnega, da je dobil vzdevek homeopatski aspirin.

Lajša menstrualne krče in bolečine v trebušni votlini (foto: Shutterstock).

Osnova za pripravo homeopatskega zdravila oziroma aspirina je magnezijev fosfat, ki obstaja v obliki heksagonalnih – šestkotnih – kristalov. Je sladka sol, topna v vodi. Je v nekaterih tkivih, najdemo jo tudi v zrnih nekaterih žit. Ima afiniteto do živčnega in mišičnega tkiva ter že v obliki soli povzroča in hkrati zdravi nevralgične bolečine (bolečine v živcih) in krče, pri predoziranju pa lahko povzroči odrevenelost in paralizo. Pripravi se iz magnezijevega sulfata in natrijevega fosfata, ki se zmešata v vodi, po določenem času pa se izločijo kristali magnezijevega fosfata. Tako nastala sol se po natančno določenem postopku triturira (razredči) s pomožno snovjo ter potencira, saj sama sol še ni homeopatsko zdravilo. Pri tem se po predpisanem navodilu pripravijo homeopatski izdelki z različno močjo delovanja ali, strokovno, različnimi potencami, kar je na zdravilu označeno z določeno črko in številko, npr. C30.

Homeopatsko zdravilo magnesium phosphoricum na splošno lajša akutne bolečine, npr. ob menstruaciji, pri glavobolu, zobobolu, bolečini v ušesih ali celo nevralgičnih bolečinah na obrazu, zato ne preseneča, da je dobilo vzdevek homeopatski aspirin. Da je zdravilo pri bolečinah tudi učinkovito, morajo biti pri težavi prisotni simptomi, ki so zanj najbolj značilni, nekateri so: bolečine se izboljšajo s toploto ali toplimi obkladki, npr. termoforjem, in se poslabšajo na hladnem, pri hoji na mrzlem zraku, kopanju v mrzli vodi ali na splošno, če se oseba nahladi in zmoči. Močan pritisk izboljša težavo, lahen pa jo poslabša. Bolečine so krčevite ali streljajoče, pojavljajo se zlasti na desni strani. Na splošno deluje dobro pri osebah, ki so po naravi zelo občutljive ali nervozne in pogosto tarnajo o bolečinah.

Odpravlja bolečine in nevralgijo

Magnezijev fosfat je čudovito zdravilo za občasne menstrualne bolečine, saj lajša krče in bolečine v trebušni votlini. Ob menstruacijskih krčih ga uporabimo, kadar se pojavi nenadna, krčevita in huda bolečina v spodnjem delu trebušne votline. Pri takšnih bolečinah se lahko jemlje tudi zaradi razdražljivega želodca. Kadar težave kljub jemanju zdravila ne izginejo, se posvetujemo s profesionalnim homeopatom.

Zdravilo se uporablja tudi pri bolečinah v ušesu, saj ublaži silovito in krčevito bolečino, zlasti če je ta posledica mrzlega vetra. Odpravlja topo bolečino in ostro zbadanje pri zobobolu, ki je lahko posledica izraščanja zob pri dojenčkih, ter močne, spazmične bolečine ob glavobolu na desni strani, ki se širi vse do očesa ali na zatilje. Pomaga pri nenadnih ponavljajočih se krčih v členkih ali zapestjih – prstih in rokah, ki se običajno pojavijo pri glasbenikih ali pisateljih oziroma tistih, ki jih veliko uporabljajo zaradi profesionalnega dela. Zdravi nevralgijo, kar je izraz za hudo bolečino, ki se pojavi na mestih, ki jih oživčuje določeni živec. Na primer: nevralgija obraznega živca se kaže kot obrazna bolečina. Bolečina se lahko pojavi zaradi vnetja živca ali zaradi pritiska na določeni živec. Magnezijev fosfat predpišemo, kadar so prisotne ostre, krčevite bolečine, ki se širijo iz žarišča in se pojavljajo ter izginjajo. Zlasti po naporu lahko z njim sprostimo tudi toge, odrevenele mišice.

Najbolj deluje, če ga raztopimo v topli vodi – v vodo dodamo bodisi nekaj kapljic tekočega zdravila bodisi nekaj sladkornih kroglic in močno premešamo. Tako pripravljena raztopina se pije po požirkih, dokler bolečina ne izzveni. Če težava kljub jemanju zdravila ne mine, poiščemo strokovno pomoč. Preden začnemo samozdravljenje, se najprej vprašamo, ali težava res ni tako resna, da bi potrebovali nasvet homeopata, in ali je varno, da si sami predpišemo zdravilo. Nekateri simptomi lahko pomenijo tudi hudo bolezen, zaradi katere je treba obiskati zdravnika. Dodatna previdnost je potrebna pri ljudeh s kronično boleznijo in posameznikih, ki že jemljejo klasična zdravila. Tako kot se posvetujemo z zdravnikom ali farmacevtom glede jemanja klasičnih zdravil, se posvetujemo tudi s homeopatom glede jemanja homeopatskih. Le na ta način so homeopatska zdravila povsem varna za jemanje.

Deli s prijatelji