PREBAVA

Lycopodium clavatum odpravlja slabo prebavo

Objavljeno 21. april 2012 20.00 | Posodobljeno 21. april 2012 20.00 | Piše: Tadeja Rajer

Lycopodium ali kijasti lisičjak je zimzelena trajnica z barij, pašnikov ter iz gozdov zmernega in hladnega podnebnega pasu, npr. severne Evrope in Amerike.

Bolečine so lahko res neprijetne.

Lisičjak je preživel. Morda zato, ker se je zvito pomanjšal, kljub drastičnemu skrčenju pa je še do danes ohranil obliko drevesa. Prav ti dve nasprotujoči si značilnosti – na eni strani velikost, mogočnost in uspešnost, na drugi pa drobcenost, šibkost in neuspešnost – najdemo tudi pri osebi, ki potrebuje lycopodium. Profesionalni homeopati po navadi opazimo te lastnosti pri zdravljenju kroničnih težav, vendar pa lahko pomaga tudi pri akutnih, sploh ob prisotnosti teh značilnosti.

Uporabljal se je že v 17. stoletju

Uporabni del rastline so spore oziroma prah iz njih, ki je izhodna snov za izdelavo homeopatskega zdravila. Je bledo rumeni prašek, ki se je v 17. stoletju uporabljal notranje za zdravljenje diareje, griže, revmatizma, težav z ledvicami, zunanje pa za rane in bolezni kože, denimo srbečih, akutnih vnetij (ekcemov). Notranjo uporabo zeli zdaj odsvetujejo, saj lahko sploh pri dolgotrajnejšem jemanju povzroči zastrupitev oziroma stranske učinke, denimo bruhanje, slabost in drisko – njena uporaba pri nosečnicah in doječih materah je zato prepovedana. Homeopatsko zdravilo iz spor pa ne vsebuje snovi, ki bi lahko povzročile zastrupitev, zato je njegova uporaba povsem varna.

Kakšen je pacient lycopodium?

Za pacienta lycopodium je na splošno značilno, da je zelo zaskrbljen; težave nastopijo zaradi pomanjkanja samozavesti, še posebno kadar se loteva novih stvari ali mora nastopiti pred javnostjo. Ko se jih loti, je po navadi vse brezhibno in jih izpelje uspešno. Po eni strani je lahko očarljiv, po drugi pa diktatorski, sploh doma. To značilnost običajno najbolj opazimo pri otrocih, ki se v vrtcu prilagodijo, doma pa trmasto ne odstopajo in uveljavljajo svojo voljo pri vseh družinskih članih oziroma pri tistih, ki to dovolijo. Težave se običajno začnejo na desni strani, lahko se razširijo na levo, oseba je močno napihnjena, ima vetrove. Težave se izboljšajo po topli pijači, sladkarijah, gibanju, na svežem zraku, po odvajanju vetrov, poslabšajo pa med 4. in 8. uro popoldne.

Tudi pri vnetju grla in žrela

Lycopodium lahko uporabimo pri akutnih težavah pri vnetju grla in žrela; vnetje se začne na desni strani in se širi na levo ali pa ostane samo na desni. Grlo je zelo suho, oseba ima običajno občutek prahu v grlu. Ko pije, jo lahko pri tem duši. Mandlji so otečeni, bolečina je ostra. Spanje in mrzle pijače poslabšajo stanje, topla pijača pa ga izboljša.

Pomaga pri vetrovih, revmatizmu, vnetju mehurja

Pomaga pri prebavnih težavah z vetrovi in napihnjenostjo, ki se čuti v želodcu, ter s kruljenjem v črevesju. Oseba ne prenaša ozke obleke, še posebno ne v pasu, zato si nemalokrat odpne pas ali hlače. Napihnjenost se poslabša po jedi in pred iztrebljanjem ali po njem, izboljša pa pri odvajanju vetrov. Pri začasni težavi, ki traja nekaj dni, si lahko pomagamo z lycopodiumom, a le, če se simptomi ujemajo. Kadar gre za stalne težave, poiščemo profesionalno pomoč. Je tudi zdravilo za slabo prebavo s spahovanjem (pogosto po kislem), človek ima v trebuhu ali želodcu občutek praznine, kljub velikanski lakoti je že po nekaj grižljajih povsem sit. Slabo prebavo lahko spremljajo krčevite bolečine v želodcu ter težave z zgago. Spahovanje izboljša težavo, poslabša pa se po jedi, uživanju čebule ali nošenju ozkih oblek.

Pri običajnem prehladu je lycopodium zdravilo, če je nosni izloček rumen, nosnica, posebno desna, pa zamašena in suha, zamašeni so tudi sinusi, pogosto ga spremlja glavobol. Nos in sinusi so večinoma tako zamašeni, da lahko človek diha samo skozi usta, zdravilo tako lahko odpravi težave pri dojenčkih s kroničnim nahodom, ki se zaradi zamašenega nosu težko dojijo.

Pomaga pri revmatizmu, kadar osebo trga v sklepih, bolečino izboljšajo gibanje, hoja, topla postelja, poslabšajo pa začetek gibanja, vročina in sedenje.

Je pogosto zdravilo pri vnetju mehurja (cistitisu), posebno pri otrocih, ki kričijo od bolečine, preden gredo na stranišče in ker ne morejo lulati. Pri vnetju jih pogosto tišči na vodo, vendar pa je uriniranje neuspešno, samo z nekaj kapljicami urina in z ostrimi ali zbadajočimi bolečinami.

Dobrodošel pri številnih težavah

Lycopodium je predstavnik najpogosteje uporabljanih zdravil, saj je dobrodošlo tudi pri številnih drugih težavah, na primer mumpsu, bolečinah v ušesih, vročini, krčih in težavah z glivicami, vendar le ob ujemanju simptomov osebe s sliko zdravila. Ob resnejših težavah, na primer s prostato, pri tesnobi ali nespečnosti zaradi zaskrbljenosti in treme, hemoroidih ali vnetjih v prsnem košu, ga uporabljamo le ob posvetu s profesionalnim homeopatom.

Kdaj pomislimo na jemanje lycopodiuma?
•• pri vnetju grla in žrela;
•• prebavnih težavah z napihnjenostjo in vetrovi;
•• slabi prebavi s spahovanjem (zgago);
•• prehladu;
•• vnetju mehurja (cistitisu) idr., s suhostjo, rumenimi izločki, starikavim videzom.

Kadar se začnejo težave na desni strani, zaradi zaskrbljenosti ob pomanjkanju samozavesti ali tremi, zaradi jeze ob nasprotovanju.

Izboljšane: topla pijača, sladkarije, gibanje, svež zrak, odvajanje vetrov.

Poslabšanje: med 4. in 8. uro popoldne, zvečer, pritisk, ozka obleka, zadušljiva soba.

 

Deli s prijatelji