LUPINIZEM

Lupino proti socialni izključenosti

Objavljeno 05. februar 2016 17.00 | Posodobljeno 05. februar 2016 17.00 | Piše: Marija Mica Kotnik
Ključne besede: Stephan Lupino

Svet se je izgubil v pohlepu, destrukciji in brezčutnosti, zato mora družba storiti vse, da se bori proti socialni izključenosti, pravi znani hrvaški fotograf, ki je na ogled postavil razstavo z naslovom Lupinizem.

Zagrebški tifološki muzej, eden redkih v Evropi, ki so namenjeni invalidom, še posebno tistim, ki slabo vidijo ali so slepi, bo do aprila gostil vsem tem ljudem prilagojeno razstavo z naslovom Lupinizem in socialna ozaveščenost slovitega hrvaškega fotografa in avtorja skulptur z močnim konceptualnim nabojem, ki jih je poimenoval – lupinizem.

Stephan Lupino je zagotovo eden najprepoznavnejših hrvaških umetnikov. Njegova pot se je začela, ko je odšel iz rodnega Varaždina v Veliko Britanijo z željo, da se nauči angleščine, nato pa je odletel v New York, da bi študiral umetnost. Znašel se je pred objektivom fotografinje Deborah Turbeville, hitro pa je tudi sam prijel v roke fotoaparat in začel za časnik Details spremljati nočno dogajanje v velikem jabolku. Dobil je vzdevek kralj nočnega življenja New Yorka, pred njegov objektiv pa so stopili manekenka Naomi Campbell, Billy Idol, Brian Ferry, Mick Jagger … Kmalu so začeli njegove fotografije objavljati v revijah, kot so Photo, Zoom, Vogue, Hommes, L'Uomo Europeo, L'Espresso, Per Lui, Playboy, King in Max.

Potem se je odločil za nekaj novega. Začeli so nastajati ostri, nazobčani, okorni, monumentalni, celo rahlo šokantni izdelki industrijskega oblikovanja: stoli, mize, ogledala, okvirji za slike, narejeni večinoma iz lesa v kombinaciji s kovino. Brez fotografije vseeno ni šlo. Leta 2003 se je začel njegov ciklus posnetkov bolnih otrok, na ogled je postavil serijo slik z naslovom Moji angeli. Štiri leta pozneje je ponudil še serijo fotografij otrok z downovim sindromom. Cilj razstave v zagrebškem tifološkem muzeju je pokazati, da imajo tudi otroci s težavami v razvoju, invalidi in druge občutljive skupine pravico do svobodnega življenja v skupnosti. »Žal se je svet izgubil v pohlepu, destrukciji in brezčutnosti, zato mora družba storiti vse, da se bori proti socialni izključenosti,« je za Na zdravje dejal avtor razstavljenih del Stephan Lupino.

 

Deli s prijatelji