VRHUNEC

Leta, ko smo najpametnejši

Objavljeno 04. julij 2016 09.00 | Posodobljeno 04. julij 2016 09.00 | Piše: M. F.

V nekem življenjskem obdobju naša možganska dejavnost doseže vrhunec.

Izkoristite čas, ko so male sive celice najdejavnejše.

Kar malce strašljivo je, da možganske celice začno odmirati že tedaj, ko dopolnimo 20 let. A to je povsem naraven proces staranja, ki nima vpliva na naše intelektualne sposobnosti.

Ne koliko, pač pa kakšne so

Kot trdijo strokovnjaki, število nevronov ne vpliva na naš inteligenčni količnik, vpliva pa nanj njihovo stanje. Nevroni so oviti z mielinsko ovojnico, ki prevaja živčne impulze in nam tako pomaga sprejemati, predelovati in se odzvati na informacije in dražljaje iz okolja. Po 40. letu se začne ta ovojnica tanjšati, saj se iztroši in zato razmišljamo počasneje.

Tik preden upihnemo 40 svečk

Glede na omenjena dejstva možgani dosežejo vrhunec delovanja, tik preden vstopimo v četrto desetletje življenja. Strokovnjaki z univerze Kalifornija so s pomočjo prostovoljcev na podlagi poskusov sestavili diagram možganske aktivnosti in dokazali, da so ti najdejavnejši v 39. letu starosti. »Mielinska ovojnica začne slabeti že pri 30. letu, vendar jo je telo tedaj sposobno obnavljati,« je povedal George Bartzokis, profesor na univerzi v Kaliforniji in dodal, da po 39. letu začne ovojnica hitreje propadati in se počasneje obnavljati, zaradi česar so naše misli počasnejše in težje predelujemo informacije.

Ni vse izgubljeno

Ne oziraje se na ta dejstva pa strokovnjaki opozarjajo, da se moramo sami potruditi, da možgani ostanejo v formi, denimo z miselnimi vajami skrbeti za njihovo učinkovito delovanje. K temu veliko pripomorejo reševanje križank, sudokuja, branje, usvajanje vedno novih znanj in veščin, učenje jezikov in druge miselne dejavnosti, ki skrbijo za stalno aktivnost in s tem za dobro delovanje naših malih sivih celic tudi tedaj, ko naj bi te zaradi bioloških procesov začele pospešeno pešati.
 

Deli s prijatelji