TRDOVRATNO

Lahko šamponi premagajo prhljaj?

Objavljeno 16. april 2012 09.00 | Posodobljeno 16. april 2012 09.00 | Piše: M. F.

Prhljaj je največkrat posledica pretiranega razmnoževanja glivic kvasovk na lasišču.

Prhljaj je sicer nadležna, a ne nepremagljiva težava.

Prhljaj je zelo neprijetna težava, ki prizadene kar polovico odraslih v različnih starostnih obdobjih. Običajno se prvič pokaže na začetku pubertete, svoj vrhunec doseže na začetku 20 let in izgine po 50. letu starosti. Preprosto povedano, gre za luščenje kože na lasišču. 

Tako pravijo znanstveniki

Epiderma (povrhnjica) se neprestano obnavlja. Celice kože se ustvarjajo v globljih plasteh kože in prodirajo na površje. Prhljaj nastane, če celice začno rasti prehitro in se zato lušči več kože. Najpogosteje so za prhljaj odgovorne glivice, predvsem kvasovka Malassezia globosa. »Ta je vedno prisotna na lasišču, tudi pri tistih, ki nimajo prhljaja,« je pojasnil dermatolog Tony Maleedy. Z njim se strinja tudi Des Tobin, profesor celične biologije na univerzi Bradford: »Čeprav še ni povsem dognano, kaj povzroči njeno pretirano razmnoževanje, to pri nekaterih posameznikih lahko privede tudi do vnetnega procesa, kar še pospeši luščenje celic.«

Dr. Russell Emerson, dermatolog s klinike za kožna obolenja v angleškem mestu Hove, pravi: »Medicinsko ime za prhljaj je seborejni dermatitis, in pri nekaterih se lahko razširi tudi na obraz. Neredko je podedovan, pogosteje pa se pojavi pri ljudeh z mastnejšim tipom kože, saj ima gliva rada kožno maščobo.« Na prhljaj lahko vplivata tudi stres in prehrana.

So šamponi učinkoviti?

Učinek šamponov je odvisen od posameznika in predvsem od vrste ter intenzitete prhljaja. »Obstajajo učinkoviti šamponi, predvsem tisti, ki vsebujejo cinkov pirition. Tega uporabljajo svetovno znani proizvajalci šamponov proti prhljaju in je ena najbolj znanih sestavin v boju proti tej nadlogi. Šampon s to sestavino spočetka uporabljajte vsak dan, nato pa pogostost pranja las počasi zmanjšujte na dva do trikrat tedensko in tako vzdržujte stanje na lasišču. Če se po zmanjšanju pranja las prhljaj ponovno pojavi, začnite uporabljati šampone s ketokonazolom. Vendar so ti šamponi močnejši in jih ne smemo uporabljati več kot dvakrat tedensko, sicer povzročajo draženje kože, svetuje britanski dermatolog Marilyn Sherlock. Če ste preizkušali obe metodi, prhljaja pa se niste znebili, obiščite zdravnika, ki vas bo napotil k dermatologu, ta pa vam bo predpisal zdravljenje s steroidi in tabletami proti glivicami.

Lahko šamponi poslabšajo stanje?

Nekateri trdijo, da lahko šamponi proti prhljaju poslabšajo stanje in da lasišče postane od njih odvisno. »To so samo miti. Šamponi neposredno vplivajo na glivo in preprečujejo njeno pretirano množenje. Res pa je, da z njimi ne odpravljamo vzroka, ampak zdravimo le posledice.« pravi Emerson.

Kako lahko pomaga narava?

Raztopina z rožmarinovim oljem ali oljem čajevca lahko pomaga v bitki proti glivicam. Koristen je tudi gel aloje vere, ki deluje na vnetne procese. Zvečer  ga nanesite na lasišče, zjutraj pa sperite. Pomagajo lahko tudi pripravki iz smreke.

 

Deli s prijatelji