NE PRETIRAVAJTE

Kvarni vpliv soli na puberteto in plodnost

Objavljeno 12. junij 2015 09.00 | Posodobljeno 12. junij 2015 09.00 | Piše: M. F.

Sol je za puberteto ključna, a vendar samo, kadar v prehrani ni pretirano prisotna.

Ameriška raziskava je pokazala, da mladostniki, ki v otroštvu uživajo preslano hrano, v puberteto vstopajo kasneje in imajo v poznejšem življenju težave s plodnostjo. Vsi ti stranski učinki pretiranega soljenja se pokažejo, kadar dnevno zaužita količina soli tri- do štirikrat preseže priporočeni vnos te bele začimbe. Ta za otroke znaša od enega do dveh gramov na dan.

A vendarle je pomembna

Kar je pri tem zanimivo, pa je, da ima prav take stranske učinke tudi popolno odrekanje soli. To pomeni, da je za puberteto ključna, a vendar samo, kadar jo otrok uživa v priporočenih količinah. 

Omenjeni podatki so bili predstavljeni na Evropskem kongresu endokrinologov v Dublinu in so prvi take vrste. Do zdaj so strokovnjaki namreč proučevali zgolj vpliv maščob na puberteto.

»Naše delo dokazuje, da imajo pretirane količine maščob in soli nasprotne si učinke na reproduktivno zdravje,« je povedala vodilna znanstvenica Dori Pitynski z univerze v Wyomingu, kjer so omenjeno dokazali. »Medtem ko prehrana, prepolna nezdravih maščob ,prihod pubertete pospešuje, preslana hrana, čeprav ob tem vsebuje tudi veliko maščob, puberteto odlaga. Hkrati pa smo dokazali, da je primerna količina soli za zdravje reproduktivnih organov vendarle pomembna, kar za slabe maščobe ni mogoče trditi.«

Skriti sovražnik

Svetovna zdravstvena organizacija že leta opozarja, da uživamo preveč soli. Zlasti v zahodnem svetu se ta skriva tudi v živilih, kjer je ne bi pričakovali. Za odrasle priporočena dnevna količina znaša šest gramov, toliko soli je, denimo, v dveh rezinah kruha. Odrasla Slovenka je v povprečju zaužije 11 gramov dnevno, Slovenec 14, otrok pa štiri.

»Trenutna poraba soli prebivalcev zahodnih držav bo nedvomno drastično vplivala na reproduktivno zdravje ter bi ji zato vsekakor morali namenjati več pozornosti. Zlasti kar zadeva prehrano otrok,« je zaključila Pitynskijeva.

 

Deli s prijatelji