DIETE

Kronoprehrana: ure za vitkost

Objavljeno 17. julij 2015 15.00 | Posodobljeno 17. julij 2015 15.00 | Piše: N. M.

Večina diet omejuje kalorije ali ogljikove hidrate, maščobe ali proteine. Pri kronoprehrani tega ni, gre za kombinacijo najnovejših znanj s področja fiziologije, prehrane, endokrinologije, biokemije, molekularne biologije in biofizike. Bistvo je, da ob določenem delu dneva jemo določena živila.

Zajtrk je najbolje jesti do 10. ure. Fotografije: Shutterstock

Nič več štetja kalorij, tehtanja hrane, stradanja in odrekanja sladkarijam – pa vendar lahko dosežete ravnovesje v telesu ter idealno težo s pomočjo načel kronološke ali kronoprehrane. Gre za kombinacijo najnovejših znanj s področja fiziologije, prehrane, endokrinologije, biokemije, molekularne biologije in biofizike. Bistvo je, da ob določenem delu dneva jemo določena živila. Tako v telo vnašamo hrano, ki ustreza prebavnim encimom, omogočimo njeno največjo izkoriščenost ter tudi najboljšo prebavo. Rezultat je razgradnja maščob, da se ne skladiščijo več na določenih delih telesa, zato se oblika telesa v zelo kratkem času spremeni.

Načela kronoprehrane niso priporočljiva le zaradi videza, pač pa zaradi uravnavanja slinavke, krvnega sladkorja, delovanja ščitnice in drugih organov. Če se je želite lotiti, se pogovorite z licenciranim nutricionistom pa tudi zdravnikom. V ljubljanski ambulanti in posvetovalnici nam je kronoprogram predstavila Sara Kavčič, dr. med: »Osnova te diete je prehrana ob določenih urah. Zajtrk je najboljše jesti do 10. ure zjutraj. Treba se je prehranjevati z vsemi vrstami živil, a ob tem paziti na pravilne kombinacije prehrane, pri tem ne gre za omejevanje kalorij in količine hrane, temveč za izbor prehrane po glikemičnem indeksu nekaterih živil in kislo-bazičnem izboru živil. Lahko se prehranjujemo tudi z visoko kalorično hrano v neomejenih količinah, vendar si postavimo meje pri tem, kdaj hrano pojemo in v katerih kombinacijah.« S takšnim načinom prehranjevanja so rezultati pridobljene teže stalni, pravi Kavčičeva, posledice pa so uravnavanje krvnega sladkorja, krvnega tlaka, holesterola in trigliceridov.

Kronoprehranjevanje je preizkusila tudi Jana Š., ki je v dveh mesecih shujšala za devet kilogramov. Kot nam je zaupala, se je leta borila s prekomerno težo: »Ta je negativno vplivala na moje počutje in samopodobo. Ker sem preizkusila že vse diete, sem se za kronoprehrano in pregled odločila, ker mi je bilo všeč, da ni štetja kalorij in stradanja. Nad rezultati sem bila navdušena in tudi hitro sem se navadila pravil in smernic.« Rezultati so bili presenetljivi, ni izgubila le kilogramov, njena koža je bolj čista in sijoča.

Pregled v specialistični ambulanti za kronoprehrano je preprost: izmerijo vam sestavo telesa, s posebno napravo naredijo oceno intolerance na hrane (določijo, katerih živil se je treba izogibati, katera je treba omejiti in katera je treba uživati), sledi razgovor z licencirano nutricionistko in zdravnico interne medicine. Potem vam predpišejo individualni plan prehranjevanja, čez mesec dni pa se lahko vrnete na preverjanje in konzultacije. Prav tako vas napotijo na laboratorijske preiskave. Centra kronoprehrane sta v Sloveniji dva, eden v Ljubljani in drugi v Rogaški Slatini, za tovrstno izvajanje pa je treba predhodno pridobiti certifikat dr. Ane Gifing; omenjena posvetovalnica centra za krono prehrano ga ima. 

Deli s prijatelji