SKRB VZBUJAJOČE

Krompir za Slovenca najpomembnejši vir vitamina C

Objavljeno 09. januar 2015 15.35 | Posodobljeno 09. januar 2015 15.27 | Piše: Da. M.

Koliko sadja in zelenjave pojeste? Najbrž premalo.

Ste vedeli, da ima zelena paprika trikrat več vitamina C kot limona? In da sploh ne drži, da če limono stisnemo v vroč čaj, vsi vitamini izginejo? Drži pa, da povprečni Slovenec zaužije bistveno premalo sadja in zelenjave. Ugotovitve so predstavili strokovnjaki z Inštituta za nutricistko, kjer so na vzorcu 1050 posameznikov, starih med 18 in 60 leti, izvedli anketo o tem, kako pogosto uživajo sadje in zelenjavo. »Rezultati so slabi. Ugotovili smo, da le polovica odraslih dnevno uživa sadje in zelenjavo. Priporočeno je, da naj bi vsak dan zaužili vsaj 400 gramov sadja in zelenjave, od tega večji delež zelenjave. Če si predstavljate, da mnogi niti tega dnevno ne zaužijejo, je to skrb vzbujajoče,« pojasnjuje doc. dr. Igor Pravst in dodaja, da so rezultati nekoliko boljši med ženskami, med moškimi je zgolj 40 odstotkov takih, ki zaužijejo zadovoljivo količino sadja in zelenjave. »Z raziskavo smo ugotovili, da je očiten trend nekoliko večje pogostosti uživanja sadja in zelenjave pri bolj izobraženih in starejših,« je povedala Krista Miklavec, raziskovalka z inštituta.

Zelenjava je še pomembnejša

Z raziskavo so ugotovili, da se je uživanje sadja in zelenjave bistveno poslabšalo v zadnjih desetih letih. »Stanje se ne izboljšuje, temveč slabša. To je skrb vzbujajoče,« poudarja dr. Pravst. Strokovnjaki priporočajo, da na dan zaužijemo vsaj pet različnih barv sadja in zelenjave. Pri tem naj ima zelenjava prednost. »Zelenjava je še boljši vir vitaminov, mineralov in drugih koristnih snovi kot pa sadje,« pravi dr. Pravst.

To dokazuje laboratorijsko določanje vitamina C v sadju in zelenjavi, ki je pokazalo, da ima zelena paprika trikrat več vitamina C kot limona. »100 gramov sveže zelene paprike vsebuje skoraj 200 mg vitamina C, trikrat več od limon, pomaranč in drugih agrumov,« ob prikazovanju titracije pojasni dr. Pravst in dodaja, da je 200 mg vitamina C veliko, celo več od človekove dnevne potrebe.

image

Različne barve na krožniku so pomembne

Seveda pa nikakor ne drži, da so sadeži, ki imajo manj vitamina C, manj koristni. Različni sadeži vsebujejo različne vitamine, zato ne smemo delati zaključkov, temveč raje kombinirajmo čim več sadja in zelenjave. »Sadje in zelenjava so različne barve, ker vsebujejo različne hranilne snovi. Tako je na primer korenje oranžno zaradi betakarotena, ki je provitamin A, za katerega vemo, da ima pomembno vlogo pri delovanju vida. Likopen je rdeče naravno barvilo, ki je v paradižniku in je odličen antioksidant. Klorofil je v mnogi zelenjavi, brokoli je zelen zaradi vitamina K … Vidimo, da so različni sadeži sestavljeni iz zelo različnih hranil, zato je, da naše telo dobi vse, kar potrebuje, optimalno, da kombiniramo vse vrste sadja in zelenjave. Bolj bodo sadeži različno obarvani, večja je verjetnost, da bomo dobili vse, kar potrebujemo,« pojasnjuje dr. Igor Pravst.

Raznolika prehrana pri Slovencih še ni zasidrana, to potrjuje tudi podatek, da največ vitamina C dobimo iz krompirja, ki pa sploh ni najboljši vir tega pomembnega vitamina. »Krompir je za Slovenca najpomembnejši, a ne najboljši vir vitamina C. 100 gramov krompirja vsebuje okoli 20 do 30 miligramov vitamina C. Slovenci, v primerjavi z drugimi viri vitamina C, pojemo tako veliko krompirja, da ta predstavlja najpomembnejši vir tega vitamina,« je še pojasnil dr. Pravst.

Deli s prijatelji