ZA IN PROTI

Krompir, da ali ne?

Objavljeno 30. avgust 2012 09.00 | Posodobljeno 30. avgust 2012 09.00 | Piše: M. F.

Zaradi bogastva hranljivih snovi se kuhanemu v olupku vsekakor ne bi smeli odrekati.

Krompir je nizkokalorično in izjemno hranljivo živilo. Toda ker vsebuje veliko ogljikovih hidratov, pravzaprav škroba, se mu mnogi izogibajo, saj naj bi redil. Številni rjave gomolje postavljajo ob bok kruhu, resnica pa je povsem drugačna: 100 gramov krompirja vsebuje 86 kalorij, medtem ko jih je v prav tolikšni količini kruha od 220 do 250. Ob tem krompir vsebuje do dvainpolkrat manj škroba in je odličen tudi za dietno prehrano: že v majhnih količinah zagotovi in dolgo zadrži občutek sitosti.

Malo kalorij, veliko vitaminov

Ne samo, da je skop s kalorijami, krompir vsebuje veliko vitamina C, vitamina B12, niacina (B3), folne kisline (B9), tiamina (B1), magnezija, fosforja, mangana, kalcija in pantotenske kisline (B5). En krompirjev obrok zadovolji od 10 do 25 odstotkov dnevnih potreb po vseh omenjenih snoveh.

Druga plat medalje

Njegova slaba stran je v tem, da je reven z beljakovinami, vsebuje jih 15-krat krat manj kot denimo soja. Medtem ko dnevne potrebe po beljakovinah zadovolji 173 gramov soje, bi za pokritje teh morali zaužiti dva in pol kilograma krompirja. Seveda pa ni odveč opozorilo, da je za zdravje ključna pestra prehrana, enolična pa na dolgi rok vodi v številne bolezni.

Ni kriv sam krompir, ampak njegova priprava

Najbrž se vprašujete, zakaj ljudje, če vse prej napisano drži, ob uživanju dobrot iz te poljščine tako hitro pridobivajo odvečne kilograme. Odgovor je preprost: zaradi načina priprave. Krompir, kuhan v olupku, zadrži velik del hranljivih snovi. Največ jih je prav v zunanjem ovoju. Z lupljenjem se jih veliko izgubi, z dodajanjem maščob pa se poveča njegova kalorična vrednost. Ocvrt krompirček, s katerim postrežejo v restavracijah, vsebuje kar 600 kalorij.

Še ena zabloda

Številni menijo, da se krompir naslednji dan po pripravi ne sme uživati, toda kuhan v olupku lahko počaka v hladilniku, naslednji dan pa je iz njega mogoče pripraviti solato ali druge hladne jedi. Res pa je, da ga ne smemo pogrevati, saj med ponovnim segrevanjem v njem nastaja veliko toksičnih snovi.

Zdravilna moč

Krompir se v ljudski medicini že od nekdaj uporablja za zdravljenje protina, revme, vnetij sklepov, artritisa, povišane telesne temperature, opeklin, ozeblin, vnetja želodčne sluznice, visokega krvnega tlaka, zobobola itd. V zdravilne namene se večinoma uporabljajo obloge iz gomoljev, pripravki iz lupine in sok krompirja.

Za tiste, ki ga imate radi, pa bo dovolj védenje, da krompir ni škodljiv in da si zasluži mesto v vsakodnevni prehrani. Uživajte ga v kombinaciji z drugo zelenjavo, v obliki juh ali kot prilogo, seveda pripravljenega s čim manj maščobe in soli.

Deli s prijatelji