OLJE

Krilovo olje za srce

Objavljeno 15. februar 2015 13.00 | Posodobljeno 15. februar 2015 13.00 | Piše: N. Z.

Vsaj dvakrat na teden naj bi jedli ribe, tako bi telesu zagotovili dovolj pomembnih maščobnih kislin omega3, katerih najmočnejši vir so ravno ribe. Ker jih marsikdo ne mara, si lahko pomaga s prehranskimi dopolnili: ribjim oljem in, še bolje, krilovim oljem.

Med hranila, ki koristijo zdravju, uvrščamo tudi nenasičene maščobne kisline omega6 in omega3. Slednje, so dokazale številne študije, sodelujejo pri številnih fizioloških procesih (delovanje živčnih celic in možganov), koristijo imunskemu sistemu in preprečujejo strjevanje krvi, varujejo srce in krvni obtok, znižujejo skupni in LDL-holesterol v krvi ter krvni tlak, skrbijo za zdravje las in kože, pomembne so tudi za nosečnice – plod jih potrebuje za razvoj možganov, njihovo pomanjkanje pa lahko povzroči poporodno depresijo.

Ker jih telo ne tvori samo, moramo za njih poskrbeti z ustrezno prehrano. Maščobne kisline omega6 dobimo z uživanjem nerafiniranih rastlinskih olj, omega3 vsebujejo nekateri oreški (orehi), laneno seme, chia semena in nekatera olja (na primer svetlinovo), brstični ohrovt, cvetača, špinača, buče, najbogatejši vir pa so ribe, predvsem mastne morske (na primer losos, sardele, skuše itd.).

Strokovnjaki priporočajo uživanje morskih rib dvakrat ali trikrat na teden, a ker to ni zmeraj mogoče in ker nekateri rib preprosto ne marajo, si lahko pomagamo s prehranskimi dodatki – preden jih zares začnete uporabljati, se posvetujte z zdravnikom! Najpogostejše so kapsule z ribjim oljem, od novejših je na voljo tudi krilovo olje, ki ga pridobivajo iz planktonskih rakcev krilov (Euphasia superba), ki živijo na Antarktiki in so hrana drugih morskih sesalcev in rib, vsebujejo tudi veliko fosfolipidov. Krilovo olje (na slovenskem tržišču je na voljo več znamk, tudi Neptunovo krilovo olje) je vir esencialnih omega3 kislin, in sicer eikozapentaenojske kisline (EPK) in dokozaheksaenojske kisline (DHK), molekule teh so vezane na fosfolipid, zato se absorbirajo hitreje in bolje kot omega3 iz ribjega olja; je vir holina in antioksidantov – vitamina E in A. Olje značilno rdeče obarva naravno prisoten astaksantin. Uživajo ga lahko odrasli in otroci. Krilovo olje ne vsebuje težkih kovin (živo srebro, svinec) in pesticidov, ter je brez neželenih učinkov, torej neprijetne arome, okusa in spahovanja. 

Deli s prijatelji