NEGA

Kozmetika ni vse

Objavljeno 21. december 2014 15.00 | Posodobljeno 21. december 2014 15.00 | Piše: Melita Meršol

V hladnih mesecih je naša koža izpostavljena mrazu in vetru zunaj, v zaprtih prostorih pa toplemu in suhemu zraku zaradi ogrevanja.

To vodi v izsušitev in razpokanje povrhnjice, koža se začne luščiti in pordi. Velike temperaturne razlike med zadrževanjem na prostem in v bivališčih so obremenitev tudi za lase, zato moramo poskrbeti za ustrezno nego in zaščito. Pozimi se moramo izdatneje negovati s pripravki, ki vsebujejo več olj kot vode. To pomaga pri ohranjanju normalno delujoče kožne bariere in preprečuje pretirano izgubo vode iz povrhnjice. Zavedati pa se moramo, da kozmetika ni vse, kar lahko storimo za lepoto in dobro počutje – tudi hrana mora biti zdrava in uravnotežena, da zagotavlja koži in lasem vse potrebne snovi.

Nahranimo suho kožo

Premražene in suhe kože ne smemo preveč obremenjevati s sredstvi za nego in vedno novimi pripravki. Vsak dan jo negujmo po zmernem, a ustreznem programu. Boragino olje, denimo, je imenitna zaščita, saj preprečuje izgubo vlage. Vsebuje veliko linolne kisline, ki zapolni praznino med roževinastimi celicami povrhnjice in ohranja vlažnost. Bogata vira linolne kisline pa sta tudi svetlinovo olje in olje iz grozdnih pečk.

Pripravimo si domač negovalni pripravek za suho kožo: štiri žlice jojobinega, pet žličk boraginega in dve kapljici rožnega olja zmešajmo v steklenički ter dobro pretresimo. Namažemo obraz in tiste dele telesa, kjer je koža izsušena. Blagodejni učinek bo takojšen pa še dišali bomo prijetno.

Skrb za lase

Suh in ogrevan zrak v prostorih, pokrivala, megla, smog in vlaga uničujejo lase. Še in še bi lahko naštevali dejavnike, ki jih poškodujejo: izgubijo prožnost, postanejo krhki in se cepijo. Poleg pravilne prehrane, ki mora vsebovati dovolj vitaminov A in C ter vitamine B-kompleksa, je treba piti veliko vode ali zelenega čaja. Izogibajmo se praženi hrani, škrobu in sladkarijam. Vsak dan pojejmo košček kvasa, najbolje zjutraj na tešče.

Pozimi jim koristijo strokovna masaža lasišča, ki pospešuje prekrvitev, blagi šamponi brez dišav oziroma naravna sredstva za nego in izboljšanje strukture las, obilo spanja, vitaminski napitki in redno gibanje.

Zelo dobrodošle so tudi oljne obloge. Uporabimo lahko olivno, avokadovo ali mandljevo olje. Namaščene lase pokrijemo s plastično vrečko in ovijemo v brisačo ter pustimo delovati vsaj dve uri. Oblogo – naredimo si jo najmanj dvakrat na mesec – dobro speremo in umijemo z blagim šamponom.

Če imamo prhljaj ali »trde« lase, lasišče masirajmo s krožnimi gibi z ricinusovim oljem, vsem pa dobro dene tudi maska iz dveh rumenjakov in čajne žličke medu. Prhljaj lahko odpravimo tudi tako, da zmešamo limonov sok v kozarcu tople vode, z njim splaknemo lase in postopek nekajkrat ponovimo.

STROKOVNI NASVET

Doc. dr. Liljana Mervic, dr. med., specialistka dermatovenerologije iz dermatološke ambulante Klinike Doktor 24: »Suha koža, ki se pojavi pozimi, je največkrat posledica izpostavljenosti okolju z nizko zračno vlago: prostorom s centralnim ogrevanjem in suhemu, mrzlemu vetru. K temu pripomore tudi pogosto prhanje, zlasti kadar uporabljamo vročo vodo. Skrbimo za to, da zrak v prostorih, kjer se veliko zadržujemo, ni suh. Lahko uporabimo vlažilnike ali pa na radiator položimo mokro brisačo ali posodo z vodo. Na prostem kožo zaščitimo z ustreznimi oblačili. Poskrbimo za zaščito rok z rokavicami. Pri umivanju uporabimo mlačno ali toplo vodo, nikakor vroče. Izogibajmo se penečim se kopelim in gelom za tuširanje. Raje uporabimo sintetične detergente ali sindete ali olja za tuširanje, ki kože ne izsušijo preveč. Na voljo so v lekarnah. Po umivanju se nežno obrišemo, saj lahko močno drgnjenje z brisačo odstrani zaščitni lipidni plašč na površini. Takoj po umivanju kožo celotnega telesa namažemo z negovalnim pripravkom, ki naj vsebuje velik delež olj ali trdih maščob in manjši delež vode – to omogoči zadrževanje vode v koži. Tudi kreme za obraz in roke naj vsebujejo več maščob. Neugodne zimske razmere poškodujejo tudi lase, zato si zaslužijo malce več nege kot običajno. Vsakič uporabimo balzam ali masko z lipidi, izogibajmo se vročim sušilnikom. Če so izsušeni, konicam privoščimo olje za lase.« 

Deli s prijatelji