HOMEOPATSKO ZDRAVLJENJE

Kontrola astme s homeopatijo

Objavljeno 09. maj 2014 18.00 | Posodobljeno 09. maj 2014 18.00 | Piše: Tadeja Rajer

Dihanje je izjemnega pomena za ohranjanje življenja, ravno z vdihom in izdihom pa ima težave bolnik z astmo.

Astma je vodilna kronična težava pri otrocih. Foto: Shutterstock

Vsako leto praznujemo v prvem tednu maja svetovni dan astme, katerega pobudnica je Globalna iniciativa za astmo ali krajše Gina. Letos je potekal v torek, 6. maja, na temo Astmo je možno kontrolirati. Homeopati dodajamo, da jo je možno uspešno zdraviti tudi s pomočjo homeopatskih zdravil. Ker spada med kronične bolezni in ne med akutno težavo, ko si lahko pomagamo sami, samo v sodelovanju s homeopatom.

Nedavne statistike kažejo, da je pojav bolezni po vsem svetu v porastu – v zadnjih petih letih za nekaj milijonov, astma pa je vodilna kronična bolezen pri otrocih. Nedvomno posledica načina življenja, če priznamo ali ne, pa tudi cepljenja.

Astma je bolezen, pri kateri ima bolnik težave z vdihom in izdihom. Dihanje je izjemnega pomena za ohranjanje življenja. Brez hrane in pijače lahko človek zdrži nekaj tednov, brez diha pa le nekaj trenutkov. Praviloma dihamo nezavedno – poteka brez kontrole, pri naporih ali čustvenem vzburjenju postane sunkovito, ob sproščanju umirjeno. Pri astmi je dihanje ovirano, ker se zaradi vnetja ali alergijske reakcije dihalne poti vzdražijo in posledično zožijo. Najobičajnejši znaki so tiščanje v prsnem košu, kašljanje, sopeče dihanje in hlastanje zraka. Simptomi se pojavijo pri večjem naporu, na primer hitri hoji, hoji navkreber ali pri teku. Astmi podobni znaki se lahko pojavijo tudi pri ljudeh s senenim nahodom. Akutni napad mora zdraviti zdravnik, saj obstaja zaradi zoženja dihalnih poti nevarnost zadušitve. Pri nenadnem napadu se uporabljajo konvencionalna zdravila, ki hitro sprostijo krče in razširijo dihalne poti. Homeopatska zdravila lahko jemljemo sočasno, jemanja klasičnih pa ne prekinemo naenkrat, temveč postopoma in le po posvetu z zdravnikom.

Pri astmi lahko pomagajo:

•• arsenicum,
•• antimonium tartaricum,
•• natrum sulfuricum,
•• sambucus nigra,
•• thuja
•• in druga, vendar jih jemljemo samo po posvetu s homeopatom.

 


Vzroki, ki sprožijo astmo, so različni, med zunanje štejemo različne alergene. npr. prah, pršice, cvetni prah, glivice, plesni, živalsko dlako in parfume, ki povzročijo alergijsko reakcijo. Med preostale zunanje vzroke uvrščamo tudi virusne infekcije ali nekatera zdravila. V homeopatiji in drugih alternativnih oblikah zdravljenja dobro vemo, da obstajajo poleg vidnih zunanjih tudi notranji – globlji vzroki, ki vplivajo na pojav bolezni. Globlje ko delujemo, bodisi s homeopatskim zdravilom, informacijo ali energetsko, z namenom, da spremenimo vzroke, hitreje in celo trajno odpravimo težavo. Pogosto so alergije in astma posledica nerazrešenih odnosov, ki se nezavedno prenašajo iz roda v rod.

Vsekakor je to diagnoza, pri kateri se priporoča profesionalno zdravljenje oziroma posvet pri homeopatu, ki traja običajno vsaj eno uro, zato da homeopat spozna osebo, samozdravljenje pa se odsvetuje. Arsenicum je eno izmed zdravil, ki se uporablja za zdravljenje astme, vendar le, ko ugotovimo, da se oseba ujema z lastnostmi zdravila kot ključ in ključavnica – oseba je utrujena, vendar hkrati izjemno nemirna in zaskrbljena, predvsem glede zdravja. Težave z dihanjem se poslabšajo pri ležanju, izboljšajo pa v pokončnem položaju, pogosto se začnejo ali so najmočnejše med polnočjo in drugo uro zjutraj. Toplota običajno izboljša težavo. Natrum sulphuricum se predpiše pri astmi, ki je posledica vlage. Oseba se med kašljanjem drži za prsi, ker se počuti slabotna. Težave z dihanjem in sopihanje se poslabšajo z aktivnostjo in zgodaj zjutraj. Antimonium tartaricum lahko pomaga pri bronhialni astmi s krčevitim kašljanjem in težavnim dihanjem, sambucus nigra pa pri težavah z dihanjem pri dojenčkih, ki pomodrijo v obraz, imajo zamašen nos in se običajno obilno potijo. Pri astmi lahko pomislimo še na thujo, če nastopijo težave po cepljenju, ter na mnoga druga zdravila.

Za podporo in preprečitev nadaljnjih napadov si lahko pomagamo sami tudi z zdravilnimi rastlinami, ki sproščajo krče. Najbolj znana in primerna je materina dušica ali timijan, ki blaži napade. Mišice bronhijev sprošča tudi glog, sicer bolj poznano zdravilo pri težavah s srcem, blago pa lajša astmo tudi bršljan. Ker njegovi listi vsebujejo veliko učinkovin, jih uporabljamo samo v že pripravljenih izdelkih, ki vsebujejo točno določeno količino in ni nevarnosti predoziranja. Sami si lahko pripravimo čaj iz približno polovice čajne žličke materine dušice in polovice gloga na skodelico vroče vode, pustimo stati 10 minut, na dan spijemo od dve do tri skodelice.

Ljudje z astmo so pogosto bolj občutljivi in nagnjeni k preobčutljivostnim reakcijam ali alergijam. Najboljše je konstitucijsko homeopatsko zdravljenje, ko homeopat določi posamezniku najbolj podobno zdravilo in spremlja potek zdravljenja. Samo tako se zmanjša pogostost napadov, postanejo milejši in sčasoma popolnoma izzvenijo, kar je edini cilj celostnega zdravljenja. Tudi če se zdravimo homeopatsko, pa vedno poiščemo nujno medicinsko pomoč pri hujšem napadu – pri osebi, ki izjemno težko diha, je bleda, s pomodrelimi ustnicami, s slabotnostjo in če izgublja zavest.

Deli s prijatelji