STE VEDELI?

Konoplja in zdravje

Objavljeno 02. julij 2015 21.00 | Posodobljeno 02. julij 2015 21.00 | Piše: S. N.

Ni moglo iti za industrijsko konopljo, če so se zastrupili s THC.

Število zastrupitev s THC v Sloveniji počasi, a vztrajno narašča, ljudje pa večinoma poiščejo pomoč zaradi »neustavljivega bruhanja, razbijanja srca, tiščanja v prsnem košu, izgube zavesti,« pravi vodja centra za zastrupitve interne klinike na ljubljanskem kliničnem centru Miran Brvar. Zdaj je že jasno, da se je 15 ljudi v Bio parku Vrbje pri Žalcu prejšnjo soboto s THC zastrupilo zaradi indijske konoplje. »Ni moglo iti za industrijsko konopljo, če so se zastrupili s THC,« je pojasnil Brvar.

Vsebnost THC je zaradi razvoja in gojenja različnih oblik in podvrst konoplje vse višja, zastrupitve pa vse pogostejše. Pri starejših ljudeh lahko zastrupitev s THC poteka huje kot pri mlajših. Če že imajo predhodne težave, lahko zastrupitev sproži še dodatne in hitrejšo izgubo zavesti.

Do zastrupitev po Brvarjevih besedah večinoma prihaja zaradi zaužitja kolačev, napitkov ali hašiševega olja – zaradi precej višje vsebnosti THC kot pri običajni smotki pa tudi zato, ker ljudje pripravek preprosto zamenjajo za normalnega. V smotki je običajno okoli deset miligramov THC, s kolačkom pa lahko posameznik zaužije tudi do 1000 miligramov. Dodatne težave povzroča dejstvo, da se THC iz hrane v telo absorbira počasneje in tudi dlje traja, da se pokažejo simptomi zastrupitve.

Bolnike zdravijo simptomatsko. Posamezniku, ki je zaužil kolaček, ponudijo aktivno oglje in odvajalo, v primeru nemira ali agresije pa dobi pomirjevala. V Sloveniji še niso zabeležili smrtnega primera zastrupitve s THC, Brvar pa opozarja, da se je v ZDA to že zgodilo, ko je otrok pojedel preveč kolača.

Sicer pa se o uporabi kanabisa (marihuane, hašiša) v medicinske in rekreacijske namene že dolgo razpravlja. Čeprav je uporaba marihuane prepovedana in ni dovolj znanstvenih raziskav, ki bi potrdile ali ovrgle učinkovitost in varnost rabe kanabisa, vse več držav dovoljuje uporabo konoplje v medicinske namene – na zdravnikovo priporočilo in recept! Tudi v Sloveniji je od začetka letošnjega leta dovoljena uporaba konoplje v medicinske namene, zdravila na osnovi kanabinoidov so dostopna tudi slovenskim pacientom, če jim zdravnik napiše recept. Uporabniki in podporniki medicinske konoplje govorijo o dobrih učinkih pri preprečevanju slabosti po obsevanju pri rakavih bolnikih, zdravljenju bolečine in zmanjšanega apetita pri rakavih bolnikih, mišičnih spazmih, za lajšanje nevropatske bolečine ter pri multipli sklerozi, kalifornijski zdravniki medicinsko konopljo največkrat predpisujejo kot protibolečinsko zdravilo, uporabljajo jo še za zdravljenje motnje spanja, anksioznosti in depresije, vnetja sklepov in živcev, slabosti, migrene in motnje hranjenja, je za Slovenske novice v začetku leta pojasnil Milan Krek, dr. med., spec., predstojnik Nacionalnega inštituta za javno zdravje, območna enota Koper.
Slovenski zdravniki za zdravljenje ne morejo predpisati konoplje, hašiša ali hašiševega olja, pač pa le zdravilo, ki bo registrirano pri Agenciji za zdravila RS in bo imelo vse potrebne dokumente. Zdravilo bo predpisano kot magistralno, kar pomeni, da ga bo lekarnar naredil, pripravil v obliki, primerni za uporabo, po navodilih zdravnika iz osnovnih snovi, ki jih bodo uvozniki uvozili, in sicer na beli recept, torej ga bo v celoti plačal bolnik. 

Kaj je konoplja?

Konoplja je do šest metrov visoka rastlina, ki ima več podvrst. Največ se uporabljata navadna in indijska konoplja (Cannabis sativa in Cannabis indica). V konoplji se poleg drugih snovi nahajajo tudi učinkovine kanabinoidi, med katerimi je najbolj znan THC. Ker gre za psihoaktivno snov, ki lahko povzroča odvisnost in druga tveganja za zdravje ljudi, sta tako konoplja kot THC uvrščena med prepovedane droge. Na seznamu prepovedanih drog so tudi pripravki iz konoplje, ki jim s skupnim imenom pravimo kanabis (hašiš, hašiševo olje in marihuana). Po mednarodnih konvencijah in naši zakonodaji je konopljo prepovedano gojiti, prodajati, posredovati ali omogočati njeno uporabo, posest manjše količine za enkratno lastno uporabo pa je v Sloveniji prekršek. Izjema je tako imenovana industrijska konoplja, za katero je v državah EU dovoljena koncentracija THC pod 0,2 % in iz katere izdelujejo vrvi, blago, moko, olje, kozmetične pripravke itd.

Deli s prijatelji