HOMEOPATSKO

Konjsko grivo so častili že Indijanci

Objavljeno 06. oktober 2012 17.00 | Posodobljeno 06. oktober 2012 17.00 | Piše: Tadeja Rajer

Eupatorium perfoliatum ali preraslolistna konjska griva raste na vlažnih pašnikih in mokrih tleh po celotnem vzhodnem delu ZDA.

Sveža rastlina, iz katere se izdela homeopatsko zdravilo (foto: S. N.).

Ker spada v red košarnic kot njene evropske sorodnice, npr. marjetica, ognjič, kamilica, regrat in podobne, to ne preseneča. Na vsakem podstrešju, lopi ali hiši na ameriškem podeželju so na tramovih viseli šopki te posušene rastline. Če se je kdo od bližnjih ali sosedov prehladil ali zbolel za gripo z vročino in bolečinami z občutkom polomljenih kosti, so ga pozdravili z rastlino iz šopka. Zdravilna rastlina znižuje vročino in lajša vročinske oblive, saj pospešuje potenje. Pri starejših so jo uporabljali tudi kot tonik – poživilo za slabo oziroma leno prebavo.

Nasveti za gripo

Homeopatsko zdravilo se pripravi iz sveže rastline, saj se tako ohranijo blagodejne sestavine. Tako kot v domačem zdravilstvu se eupatorium tudi v homeopatiji uporablja pri gripi z močnimi bolečinami v kosteh rok, nog, križu in celo bokih. Najbolj pomaga takrat, ko ima oseba občutek polomljenih kosti, koža pa se zdi suha in boleča. Bolijo lahko oči, veke so rdeče. Težavo lahko spremlja glavobol v zadnjem delu glave. Običajno se pojavijo vročina in drget ali mrazenje po hrbtu, kihanje ter izločanje iz nosu (katar). Med vročino je pacient zaspan, zeha ter lahko v trenutku zaspi. Pri trebušni gripi nastopijo še slabost, spahovanje in bruhanje žolča ali hrane. Kadar pomaga eupatorium, je značilno, da se stanje po potenju izboljša.

Kdaj pomislimo na jemanje eupatoriuma?

•• pri gripi ali trebušni gripi,
•• vročini,
•• glavobolu,
•• močnih bolečinah z občutkom polomljenih kosti, suho in bolečo kožo, pordelimi vekami, oseba je žalostna zaradi bolezni, rahlo nemirna in zaspana.

Poslabšanje: pri glavobolu po potenju.
Izboljšanje: po potenju (razen glavobola), drgetu, med vročino.

Na splošno je značilno, da je oseba, ki potrebuje konjsko grivo, melanholična oziroma depresivna: žalost nastopi med boleznijo oziroma zaradi nje. Zaradi močnih bolečin v kosteh počiva in godrnja. Potenje je neznatno, ima pa žejo po hladnih pijačah, ki je ni mogoče pogasiti.

Za zdravljenje viroze ali gripe se uporabljajo tudi druga homeopatska zdravila, denimo gelsemium, arsenicum, bryonia, nux vomica, rhus toxicodendron in mnoga druga. Pomembno je, da izberemo zdravilo na osnovi simptomov osebe in ne samo na osnovi diagnoze, saj sicer ne bo imelo želenega učinka. Če izberemo pravo, zdravljenje poteka hitreje kot pri zdravilih, ki samo lajšajo simptome bolezni. Kljub zdravljenju s homeopatskimi zdravili in skrajšanju časa okrevanja se priporoča tudi počitek. Modri vedo, da je odprava težave z instant metodo, ki se večinoma pričakuje, samo začasna rešitev, odprava vzroka pa je dolgotrajna. Včasih samo s spremembo na(raz)vade, z jemanjem homeopatskih zdravil ali kako drugače. Prehlad ali dva, ki ju prebolimo na leto, če telesu pustimo, da naravno reagira, krepi naš organizem.

Pri vseh akutnih boleznih si je dobro zapomniti, da ne začnemo zdraviti takoj, ko se pojavi vročina, ta je namreč znak, da se telo bori, saj je višja temperatura neugodna za razvoj mikroorganizmov. Posebno pri otroških boleznih je začetna faza vročine znak pravilnega delovanja, obrambe organizma. Z zdravili jo zbijamo šele, ko se pojavijo dodatne težave ali postane vročina previsoka, kar pomeni nad 40 stopinj Celzija. Pri oslabelem organizmu, pri kroničnih težavah ali pri težji akutni težavi si takoj pomagamo tudi z zdravili, a le po nasvetu homeopata, zdravnika ali farmacevta.

Tudi v lekarnah

Od sredine letošnjega leta je eupatorium na voljo tudi pri nas. Lahko bi rekli, da znova, saj so bila homeopatska zdravila že v preteklosti na voljo v naših lekarnah. Najdlje, do nekaj let pred prvo svetovno vojno, in sicer do leta 1935, so jih prebivalci Novega mesta lahko kupovali v tamkajšnji Bergmanovi lekarni. Znano je, da so na Slovenskem že v preteklosti delovali tako laični homeopati kot homeopati z medicinsko izobrazbo: znano je delovanje baronice Marie Wambolt na gradu Hmeljnik, priorja usmiljenih bratov in upravnika istoimenske bolnišnice v Ljubljani Matevža Gradiška, duhovnika Janeza Zalokarja, Ferdinanda Trenza, ki je medicino študiral na Dunaju, župana Jakoba Košaka in mnogo drugih. Pridigarja Blaža Potočnika si je zaradi ukvarjanja s homeopatijo v svoji pesmi privoščil France Prešeren, Pavel Varavn pa je bil najbolj ugledni dolenjski homeopat. Zgodovina homeopatskega delovanja in oskrbe s homeopatskimi zdravili na Slovenskem je dodatni dokaz, da ne gre za modno muho ali enoletnico, temveč zimzeleno trajnico. Kajti – ali mislite, da bi ljudje podpirali sistem, ki ne deluje, in verjeli vanj? In to že stoletja? Še več, da bi sistem, ki ne deluje, stoletja tudi preživel? Jaz ne. Tudi zato, ker tako uči zgodovina.

 

Deli s prijatelji