ZDRAVJE

Kolumna Branka Gradišnika: Prehlad

Objavljeno 09. oktober 2015 16.30 | Posodobljeno 09. oktober 2015 16.30 | Piše: Branko Gradišnik

Zjutraj spet kihnil! Gripa, alergija ali dobri stari prehlad?

3. 10. 2015 - Zjutraj ne bi smel nabirati gob v dežju: z dežnika se je, kadar sem se sklonil, stekala voda za ovratnik, čevlji pa so se premočili med trnuljo (kjer rastejo štorovke). Tako potem nisem vedel, ali čutim vlago ali zgolj simptom.

Okrog dveh popoldne sem se sprehodil po hiši, prepričan, da je kdo pustil kakšno odprto okno, pravzaprav dve, kajti vel je hladen, vlažen prepih. A vse je bilo zaprto. Ko sem ob sedmih začel kihati in mi je kmalu začelo iz nosa še teči, mi je le postalo jasno, da sem bolan. Prvič po decembru 2014.

Šel sem v dnevno sobo in oznanil glavi familije, naj od mene na jutrišnjem praznovanju ne pričakuje preveč. »Mojim se, da me mo onesmosomil mrehlad.«

»Čakaj no, povabljenih je 30 ljudi. Ne moreš pustiti te množice na cedilu. Saj kaj ti pa more navadni prehlad? Sama jih preživljam vsako leto po tri – pa nisem še nikoli vzela dopusta zaradi tega. Ob tem, da ne pišem jaz v Slovenske novice, da bolezni sploh ni na svetu …«

Hm. Vrnil sem se v kabinet.

Prehlad je gotovo izmišljotina, farmacevtska pravljica za razvajence! Saj kako si sicer razlagati, da si skupek takihle simptomov – smrkanje iz zamašenega nosu, kihanje, ščemeče oči, meketanje, mlahavost in pomanjkanje veselja do življenja – sploh še ni prislužil latinskega medicinskega poimenovanja!

In tudi pod »nenavadni prehlad« nisem nič našel!

image
Branko Gradišnik

Glava družine je prišla za mano in me vprašala, ali želim: a) čaj z medom in limono; b) Justovih homeopatskih 31 kapljic, c) vitamin C s cinkom, d) ameriški slamnik – kar naj bi po njenem vse krepilo imunski sistem.

»Čemu neki? A se ne spomniš, kaj je odpisal dr. Lojze Ihan, ko sem ga ob izidu njegove knjige Imunski sistem in odpornost – Kako se ubranimo bolezni prosil, naj mi naravnost pove, ali se knjiga srečno konča, ker je sicer ne bom bral. Potem je priznal, da naravnega imunskega sistema ne okrepi nič, da pa ga lahko oslabijo stresni dejavniki. In teh jaz nimam, če ne štejem seveda prehlada! Nič, pil bom samo toplo vodo – princip je princip!«

In sem smrkal naprej.

4. 10. 2015 - Dvojčka danes 19 let. Kot vedno smo jedli in pili in se veselili na idiličnem konjskem Ranču Burger na Venišah. Kraj se mi je od nekdaj zdel kot pradavninsko svetišče: planjava vrh porasle vzpetine, obdane z dolino, okrog in okrog pa kakor krancelj višji hribi tja do Savinjskih Alp. Blagodejni vpliv nestresnega okolja se je povsem potrdil, saj sem imel ves dan mir pred prehladnimi kvazisimptomi. Juhu, biti spet zdrav!

5. 10. 2015 - Danes je dan za izobraževanje. Drugega kot brati namreč ne zmorem. Bernarda je morala sama opraviti že tri pasje sprehode! Groza me je ob misli, kaj bo jutri, ko potujeva v Bratislavo.

Simptomi, ki so se včeraj potuhnili, so že ponoči udarili z dvojno silo. Zakaj? Gibanje čez dan jih je pridušilo, a tudi izčrpalo moj organizem. Preveč stresno se je bilo pač ves čas ogibati konj in otrok in tortic Nataše Burger.

Berem, da simptomov sploh ne povzročajo virusi. Ti bi bili najbolj srečni, če bi lahko po tihem bivali v mojem telesu. Zakaj tudi ne?! Naši organi so skupki takšnih prvotnih kolonij! A evolucijsko poznejše prišlece organizem zaznava kot tujke in jih neusmiljeno izganja. Obstajata pa menda dve obliki imunske obrambe: imenujmo ju metaforično tajna policija in vojska. Prva pospravlja vdiralce diskretno, po tihem, ponoči, ne da bi človek sploh zvedel zanje. Bolezen traja dolgo, a skoraj neopazno. Druga pa udari po njej z vsemi silami, gre se vojno gospodarstvo – in to se potem pokaže v obliki vseh mogočih zoprnih simptomov …

6. 10. 2015 - Ponoči mi je prišlo na misel: če so simptomi res reakcija vojaške obrambe proti invaziji, bi se pri razmeroma nedolžnem prehladu brez tveganja polegli, če vojsko zamenjam s tajno policijo!

Zjutraj sem torej vzel eno 400 mg tabletko ibuprofena, kakršno vzamem, če me pograbi artritis. Ibuprofen je inhibitor prostaglandinov. Prostaglandini pospešujejo vnetje. Vnetje pa je poimenovanje za presnovne procese, ki spremljajo obrambno reakcijo ob dejanskem (virus, bakterija, nož, strup) ali namišljenem (alergen) vdoru tuje snovi v telo.

In res so se simptomi povsem polegli! Hura!

7. 10. 2015 - Zjutraj spet kihnil! Gripa, alergija ali dobri stari prehlad?

Žal mora ta tekst v tisk, preden se zadeva razjasni. Torej eksperimentirajte.

O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom. 

Deli s prijatelji