RESNO OPOZORILO

Koliko sladkorja preveč pojemo

Objavljeno 09. januar 2014 10.00 | Posodobljeno 09. januar 2014 10.00 | Piše: M. F.

Svetovna zdravstvena organizacija namerava od proizvajalcev hrane zahtevati, naj za polovico zmanjšajo delež sladkorja v živilih.

Poraba sladkorja v sodobnem svetu je čedalje večja.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO oz. SZO) je zaskrbljena zaradi vse večje porabe sladkorja in priporoča, naj ga vsaka odrasla oseba zaužije vsaj za polovico manj. Strokovnjaki pri tem poudarjajo, da dnevno ne bi smeli zaužiti več kot tri žlice sladkorja (kar velja za odrasle osebe), saj sladkor povzroča bolezni srca, debelost, težave z zobmi, seznam njegovih kvarnih učinkov na zdravje pa se pri tem še zdaleč ne konča.

Strožja merila

Predvideva se, da bo prav zato SZO od proizvajalcev hrane zahteval zmanjšanje deleža sladkorja v živilih. Ta naj bi bil dvakrat manjši od zdajšnjega. Seveda pa to ne bo lahko, saj bi zaradi tega narasli stroški proizvodnje, zato se na tem področju obeta oster boj med ponudniki hrane in organizacijami, ki skrbijo za splošno zdravje ljudi.

Nikoli prej toliko kot zdaj

»Obstajajo številna živila, ki vsebujejo sladkor, čeprav ga v njih sploh ne bi pričakovali. Med drugim sadni jogurti, žita za zajtrk, omake za testenine in celo kruh. To pa vodi v porast obolelih za sladkorno boleznijo, srčno-žilnimi obolenji, debelostjo itd. Številni posamezniki se nevarnosti pretiravanja s sladkorjem ne zavedajo, najžalostnejše pa je, da se mu tudi tisti, ki bi se mu radi izognili, velikokrat ne morejo ali ga uživajo povsem nevede,« opozarja harvardski profesor Shrinath Reddy in dodaja, da gre dosledno prebirati deklaracije, se izogibati uživanju predelane hrane in že narejenih sladic.

Ob pripravi domačih posladkov zmanjšajte količino sladkorja, namesto tega pa raje uporabite cimet, med in vaniljo. 

Deli s prijatelji