ZA LEPOTO

Koencim Q10: mala molekula proti globini gub

Objavljeno 21. september 2015 16.30 | Posodobljeno 21. september 2015 16.30 | Piše: Melita Meršol

Kreme, ki vsebujejo koencim Q10, pozitivno delujejo na kožo. Tudi prehranski dodatki so koristni.

"Nekatere raziskave potrjujejo zmanjšanje globine obraznih gub po uporabi kreme, ki vsebuje koencim Q10."

Vsekakor pa so pomembni še zdravo življenje, zdrava prehrana, zmerna rekreacija, izogibanje kajenju in onesnaženemu zraku in ne nazadnje dobra zaščita kože pred soncem. Več o vsem tem nam je povedala doc. dr. Liljana Mervic, dr. med., specialistka dermatovenerologije z dermatološke ambulante Klinike Doktor 24 v Ljubljani.

Kateri je glavni vir koencima Q10?

Koencim Q10 nastaja v vseh človeških organih in je predvsem v znotrajceličnih mitohondrijih in membranah naših celic. Največ ga nastaja v organih z visoko stopnjo metabolizma, kot so srce, ledvice in jetra, kjer deluje kot prenašalec energije. Glavni vir je torej naša lastna sinteza, dobimo pa ga tudi s hrano. Je v vseh celicah, tako rastlinskih kot živalskih. Najbogatejši prehranski vir je meso, zlasti drobovina, in ribe. V mleku ga je manj. Rastline, bogate z njim, so peteršilj, oreški, brokoli in avokado.

Zakaj ga potrebujemo?

Koencim Q10 v mitohondrijih sodeluje pri celičnem dihanju in tvorbi energije. Deluje tudi kot močan antioksidant in varuje pred oksidativnimi poškodbami maščob, beljakovin in genskega materiala v celicah našega telesa. Skupaj z drugimi antioksidanti torej lovi in nevtralizira proste radikale, ki poškodujejo tkiva in pospešujejo staranje. Ti največ nastajajo pri presnavljanju hranil, nenehno. Poleg tega nastajajo pri intenzivni in dolgotrajni telesni aktivnosti, kajenju ter izpostavljanju ultravijoličnim žarkom in onesnaženemu zraku. Koencim Q10 ima tudi sposobnost regeneracije drugih antioksidantov, na primer vitamina E.

Kako pravzaprav vpliva na kožo?

V njej prav tako kot drugje v telesu pomaga pri zaščiti kožnih celic in medceličnine pred prostimi radikali, ki nastajajo z lastnim metabolizmom. Poleg tega ščiti pred prostimi radikali, ki nastajajo zaradi izpostavljanja soncu oziroma ultravijoličnim žarkom. Poveča tvorbo in zmanjša razgradnjo hialuronske kisline ter zaščiti kolagen pred propadanjem. Hialuronska kislina in kolagen sta pomembna gradnika naše kože in ji dajeta čvrstost in oporo. Koencim Q10 tako pozitivno vpliva na vlažnost kože in upočasni nastajanje gub. Upočasni kronološko staranje kože, ki je gensko pogojeno, in tudi zmanjša njene okvare zaradi izpostavljanja soncu – upočasni torej fotostaranje, ki najbolj pripomore k postarani koži.

Kaj pa pomeni koži lasten koencim Q10?

Tako kot v vseh naših tkivih tudi v koži nastaja lasten koencim Q10. Žal se z leti njegova sinteza postopoma zmanjšuje, to se začne dogajati že po 30. letu starosti. Takrat se začnejo kazati prvi očitni znaki staranja kože.

Kako delujejo kreme, ki ga vsebujejo?

Koencim Q10 je majhna, v maščobi topna molekula, ki se vpije v kožo, če ga nanesemo nanjo v obliki kreme. Tako kot lastni koencim Q10 ima ugodne učinke na zaščito kože pred oksidacijskim stresom in na upočasnitev staranja. Zmanjša poškodbo celic povrhnjice – keratinocitov, povzročeno z ultravijoličnim sevanjem. Poleg tega upočasni izgubo hialuronske kisline in zmanjša razgradnjo kolagena.

Kaj menite o prehranskih dopolnilih, ki vsebujejo koencim Q10?

Tvorba v telesu in raznovrstna prehrana zadostujeta za normalno koncentracijo koencima Q10, vendar pa začne po 30. letu nastajanje lastnega Q10 počasi upadati. Nizke koncentracije so izmerili pri starejših ljudeh, pomanjkanje so ugotovili tudi pri bolnih z rakom, sladkorno boleznijo, boleznimi srca, mišic in živčevja. Tudi nekatera zdravila za zniževanje koncentracije maščob v krvi (statini) lahko znižajo raven koencima Q10. Natančnih priporočil, kdaj je potrebno njegovo nadomeščanje in ali sploh, ni. Prehranskih dopolnil nikoli ne smemo razumeti kot nadomestila za uravnoteženo in raznovrstno prehrano, vendar so eden od virov za življenje potrebnih snovi.

Kdo jih lahko jemlje in pri kateri starosti je priporočljivo začeti?

Načeloma je jemanje koencima Q10 varno. Ni absolutnih kontraindikacij za njegovo nadomeščanje, ni pa dovolj podatkov o uporabi med nosečnostjo, dojenjem in pri majhnih otrocih. Opisan je možen sočasen vpliv koencima Q10 in zdravil proti strjevanju krvi (vafarin), ki lahko zmanjša antikoagulativno delovanje. Previdnost je potrebna tudi pri sladkornih bolnikih. Pri morebitnih kroničnih boleznih ali jemanju zdravil se je treba o ustreznosti dodatkov koencima Q10 posvetovati z zdravnikom. Do 30. leta verjetno nadomeščanje ni potrebno. Ponavadi je priporočen odmerek 30 mg koencima Q10 na dan.

Kako dolgo ga je treba jemati? Za vedno? Občasno?

Če bi želeli ohranjati vrednosti koencima Q10 kot v mladosti, bi ga morali nadomeščati stalno.

Pravite, da pozitivno vpliva tudi na vlažnost kože?

Da, ker poveča tvorbo in zmanjša razgradnjo hialuronske kisline, ta pa zadržuje vodo v koži.

Je res, da zmanjšuje gube?

Nekatere raziskave potrjujejo zmanjšanje globine obraznih gub po uporabi kreme, ki vsebuje koencim Q10. Koencim Q10 je majhna, v maščobi topna molekula, ki se vpije v kožo, če ga nanesemo nanjo v obliki kreme.

Deli s prijatelji