RESNE TEŽAVE

Ko oči srbijo in pečejo

Objavljeno 03. oktober 2014 15.30 | Posodobljeno 03. oktober 2014 15.30 | Piše: Marija Mica Kotnik

Še do nedavnega se je to zdelo skoraj nerazumljivo, danes je vsem jasno − oči nemalokrat pokažejo na različne zdravstvene težave in celo hujše bolezni.

Redni pregledi, vsaki dve leti, so zelo pomembni za naše oči. Foto: Shutterstock

Z leti se steklovina v očesu spreminja. Pri otroku je kot želatina, bolj čvrsta, pozneje pa se kolagenska vlakna združujejo in tekoči del steklovine razpada. To opazimo kot črne pike ali plavajoče manjše motnjave pred očmi. Nevarno je, kadar nenadoma opazimo več plavajočih motnjav ali bliskanje pred očmi. Takšno stanje potrebuje pregled pri oftalmologu, v primeru raztrganine na mrežnici opravimo lasersko zdravljenje,« pojasnjuje Alenka Gril, dr. med., specialistka oftalmologije iz Očesne ambulante Slovenj Gradec.

Zaradi sodobnega, nemalokrat prehitrega življenjskega tempa velikokrat pozabljamo ne le na skrb za celotno telo, ampak tudi na skrb za oči. Za naša okna v svet! Zaradi tega še zdaleč niso odveč opozorila in priporočila oftalmologov, da so redni pregledi oči, na katerih zdravnik določi vidno ostrino, izmeri očesni tlak in pregleda očesno ozadje pri ozki zenici, na vsaki dve leti zelo pomembni.

»Tako lahko najdemo eno izmed najnevarnejših očesnih bolezni – glavkom ali zeleno mreno, ki se zdravi s kapljicami, pri hudih oblikah pa tudi z laserskim posegom ali operacijo. Pri očesnem tlaku nad 40 mm Hg bolnika zelo boli oko, to je rdeče, posameznik ima močan glavobol in celo bruha. Tovrstni bolniki so velikokrat napačno usmerjeni k internistu zaradi hudega glavobola in bruhanja. Visok očesni tlak potrebuje takojšnje zdravljenje, da se ohrani vitalnost očesnega živca in mrežnice,« pravi sogovornica.

Suho oko

Srbeče in pekoče oči so najpogosteje simptom suhega očesa. O tem se včasih ni veliko govorilo in vedelo, danes pa se na tem področju mnogo raziskuje, iščejo se nove rešitve. Suho oko je pogosto povezano z blefaritisom, to je vnetjem robov vek, za katero so značilni pordeli robovi vek in prhljaju podoben sekret na korenih vejic – trepalnic. To zdravimo s toplim suhim gretjem vek do deset minut dnevno, masažo in čiščenjem robov vek s krpicami, ki jih je mogoče kupiti v lekarnah. Pri suhih očeh sta pogosto navzoča kronična rdečina oči in močno solzenje, posebno značilno ob jutrih, kajti solzna žleza začne izločati solze zaradi dražljaja, ki ga dobi od dehidriranih epitelnih celic.

»Pri suhih očeh se pogosteje pojavljajo konjunktivitisi; gre za vnetje očesne veznice, za katero so značilni izcedek iz oči, rdečina oči in lepljivost vek. Konjunktivitise zdravimo z antibiotičnimi kapljicami. Suho oko lajšamo s pogosto aplikacijo umetnih solz ali gelov, tudi do 20 kapljic na dan, da vzdržujemo vlažnost in tako preprečimo dehidracijo in pozneje poškodbe epitelnih celic roženice in hujše oblike vnetja roženice – keratitise. Bolnikom s suhim očesom priporočamo nošenje sončnih očal, poleti in pozimi, zaradi škodljivih učinkov UV-sevanja, ki lahko poškoduje očesno površino in poslabša simptome suhega očesa,« pojasnjuje Grilova in dodaja, da škodljivo UV-sevanje lahko povzroči nastanek pingvekule na očesni veznici; gre za rumeno piko, ki jo bolniki opazijo na beločnici. Pingvekula sama po sebi ni nevarna, je pa neprijetna, saj povzroči hitrejši razpad solznega filma in tako simptome suhega očesa, kot so bolečina, rdečina, občutek peska in solzenje.

Če se bolniki še vedno ne zaščitijo pred UV-sevanjem, pa lahko nastane tudi pterigij, ko začne očesna veznica preraščati na roženico in povzroči slabši vid ter hude simptome suhega očesa.

 

Deli s prijatelji