HOMEOPATIJA

Ko boli trebuh zaradi praznikov

Objavljeno 28. december 2013 17.00 | Posodobljeno 28. december 2013 17.00 | Piše: Tadeja Rajer

Ker vsak organizem reagira na preobilico hrane ali pijače drugače, obstaja za odpravljanje posledic veliko različnih homeopatskih zdravil.

Uspešnost zdravljenja je odvisna od namere in pripravljenosti spremeniti navade, ki škodijo.

Prazniki za nami, prazniki pred nami in čas obloženih miz. Čas, ko vsaj za trenutek pozabimo na vsakodnevne probleme, se veselimo novega začetka, se zberemo v družbi najbližjih ter predajamo kulinaričnim užitkom – jedači in pijači. Hrana je lahko zdravilo, ob pretiravanju pa tudi nadloga ali, kot pravi kitajski pregovor Oče bolezni je lahko kar koli, slaba prehrana pa ji je vedno mati.

Kadar izkoristimo veselje in pretiravamo samo ob praznikih, težave še ne štejemo med dolgotrajne, zato si lahko pri posledicah prenajedanja pomagamo tudi sami. Pri kroničnih, ki trajajo skozi daljši čas ali se ponavljajo – prenajedanje naj bi pestilo po raziskavah več žensk kot moških ––, pa je treba poiskati strokovno pomoč. Vzroki, večinoma čustveni, za tako imenovano kompulzivno prenajedanje so različni, homeopat pa na osnovi detajlne anamneze ali posveta, ki traja običajno eno do dve uri, določi najustreznejše zdravilo.

Da bodo težave minile skoraj neopazno in po praznikih ne bo ostala izčrpanost, si lahko ob manjših akutnih težavah pomagamo tudi s homeopatskimi zdravili.

Posledice prenajedanja ali pretiravanja z uživanjem alkohola uvrščamo med prebavne težave. Izraz združuje različne neprijetnosti, ki so povezane s črevesjem. Ker vsak organizem reagira na preobilico hrane ali pijače drugače, obstaja za odpravljanje posledic veliko različnih homeopatskih zdravil. Najpogosteje so prebavne težave povezane s slabostjo, bolečinami v trebuhu, napenjanjem, lahko pa tudi bruhanjem, drisko ali zaprtjem. Lahko se pojavijo zaradi neprimerne hrane, ki jo užijemo, prevelikih oči ali požrešnosti, prav tako pa zaradi uživanja alkohola ali kajenja. Na hrano, ki jo pripravljamo, prebavo in apetit pa močno vplivajo tudi čustva.

Da bodo težave minile skoraj neopazno in po praznikih ne bo ostala izčrpanost, si lahko ob manjših akutnih težavah pomagamo tudi s homeopatskimi zdravili. Pri uživanju neprimernih živil, ki jih telo ne more prebaviti, pojavi pa se lahko driska ali bruhanje ter bolečine v trebuhu, se spomnimo na okoubako, predvsem kadar niste prepričani o dobrodejnih namenih gostiteljev novoletne zabave in bi lahko bila hrana ali pijača nenamerno pokvarjena. Kadar nam po praznično obloženi mizi hrana obleži v želodcu kot kamen, lahko pomislimo na nux vomico, bryonio ali pulsatillo. Slednja pomaga pri zaužitju pretirano mastne hrane ali sladoleda, pojavijo se spahovanje, driska ali slabost; težavo poslabšajo zatohli prostori, izboljša svež zrak, oseba pa je muhasta in jokava. Nux vomico predpišemo zaradi pretiravanja z uživanjem pretežke hrane, preveč alkohola, kave ali tobaka. Oseba je razdražljiva in preobčutljiva, trpi za krčevitimi bolečinami v želodcu ali trebuhu, pogosto jo napenja ali je zaprta, kljub slabosti pa težko bruha. Zanesljivo pomaga odpraviti posledice mačka oziroma mačkastega glavobola. Bryonia lajša zbadajoče bolečine v trebuhu, s slabostjo in bruhanjem, ki se pojavijo zaradi uživanja težke hrane, po jezi ali slabi volji. Značilno za osebo, ki potrebuje bryonio, je, da je izjemno žejna, pomagata pa ji mirovanje in tišina.

Pri težavah v trebuhu, tudi zaradi občasnega prenajedanja, lahko pomagajo:

•• antimonium crudum,
•• bryonia,
•• carbo vegetabilis,
•• lycopodium,
•• nux vomica,
•• okoubaka,
•• pulsatilla. 

Prebavne težave zaradi prenajedanja lahko odpravi tudi antimonium crudum, ki se predpiše pri napihnjenem trebuhu, krčevitih bolečinah z drisko in izločanjem koščkov neprebavljene hrane. Nevšečnosti se lahko pojavijo zaradi prevelike količine vina, kisle ali mastne oziroma težke hrane. Odpravlja tudi napenjanje ali zgago.

Izrazito napenjanje lajšata carbo vegetabilis ali lycopodium. Carbo vegetabilis uporabimo pri hudem napenjanju, ki ga spremljajo upočasnjena prebava, pekoč občutek in bolečine v želodcu zaradi uživanja obilne in težke hrane, pojavijo se lahko spahovanje in vetrovi neprijetnega vonja. Težave se poslabšajo ob uživanju težko prebavljive hrane – maščob, masla, mleka ali mesa, izboljšajo pa na zraku in s spahovanjem. Lycopodium pomaga osebi z velikansko lakoto, a občutkom sitosti že po nekaj grižljajih. Dobro deluje pri osebi z veliko potrebo po sladkem ali čokoladi, ki jo napenja in trpi zaradi napihnjenosti.

Poleg naštetih lahko izberemo tudi katero koli drugo zdravilo, ki se v celoti ujema s težavo: a le, če poznamo homeopatska zdravila in njihovo delovanje, drugače prepustimo izbiro izkušenemu homeopatu! Če smo morda dobili občutek, da so zdravila vsemogočna, je ta samo lažni in deluje na kratek rok. Homeopatska zdravila namreč niso namenjena odpravljanju posledic napačnega delovanja, temveč ozaveščanju. Uspešnost zdravljenja je zato odvisna od namere in pripravljenosti spremeniti navade, ki škodijo. Pri manjših težavah zaradi prekrokane noči in prenajedanja le pomislite na omenjena zdravila, sicer pa se raje odločite za spreminjanje navad ter čim manjkrat segajte po zdravilih. Če že, pa po čim bolj naravnih –– za zdravje, na zdravje!

Deli s prijatelji