VROČINA

Klima, hladna prha 
in dovolj tekočine

Objavljeno 21. junij 2013 15.40 | Posodobljeno 21. junij 2013 15.42 | Piše: U. S.

Visoke temperature, kakršnim smo bili priče v zadnjem tednu, s sabo prinašajo tveganje za zdravje.

Še nedavno smo tarnali nad slabim vremenom, v zadnjih dnevih pa mnogi nad vročino. Temperature so bile v tem tednu res visoke, zato so na Inštitutu za varovanje zdravja RS objavili napotke prebivalcem za ravnanje v vročini – ta namreč s sabo prinaša tudi tveganje, a ga lahko zmanjšamo in zaščitimo svoje zdravje. Visoke temperature pogosteje prizadenejo otroke do četrtega leta starosti, starejše od 65 let – nanje bodite še posebno pozorni! –, kronično bolne ljudi, ki se zdravijo z določenimi zdravili, ljudi z duševnimi motnjami in čezmerno telesno težo ter tiste, ki opravljajo delo na prostem. Daljše obdobje visokih temperatur lahko povzroči več različnih zdravstvenih težav: pojavijo se lahko kožni izpuščaji, bolj smo utrujeni in tudi razdražljivi, pojavijo se lahko vročinski krči, motnje zavesti, vročinska izčrpanost in celo vročinska kap.

Ne pozabite na pijačo in tudi primerno hrano: na dan naj bi popili vsaj dva litra tekočine, brezalkoholne pijače, najboljša je voda, poleti je ustrezna preskrba z vodo še pomembnejša: telo se hladi z znojenjem, kar je sicer koristno, a pri tem izgubljamo vodo, z njo vred pa iz našega organizma odhajajo tudi minerali in elementi v sledeh; poleg tega izgubljamo tekočino z uriniranjem in dihanjem, zato je pomembno, da poleti pijemo še več, tudi do tri litre na dan. Če ne morete popiti toliko vode, jo lahko delno nadomestite z mlačnim (zeliščnim) čajem, sokovi (najbolje naravnimi, pravkar iztisnjenimi, in tako poskrbite še za vnos vitaminov). Najbolje je piti redno, torej ves čas po malem, saj se nam poleti rado zgodi, da dehidriramo in tega niti ne opazimo. Čeprav se nekaterim zdi zelo čudno, je občutek žeje slabo izražen. Ali drugače: pojavi se, ko se je proces dehidracije že začel, vodo pa potrebujemo že veliko prej! Ne uživajte pijač, ki vsebujejo kofein, alkohol ali veliko sladkorja, saj te povečajo odvajanje tekočine iz telesa, strokovnjaki odsvetujejo tudi pitje zelo hladnih pijač, saj lahko te povzročijo želodčne krče. Soli tekočini ni treba dodajati, razen v skrajnih primerih, kot so delo zunaj, hudi fizični napori, veliko potenja. Pazite na kakovost hrane, ki jo uživate: v vročini se hitreje pokvari, zato obstaja večja nevarnost zastrupitev, hranite jo torej v hladilniku; posebno pozornost velja nameniti mesu in izdelkom z jajci ter mlečnimi beljakovinami, sadje in zelenjavo dobro umijte. Jejte večkrat po malem, najboljše so lahke jedi, izogibajte se mastni, težki hrani; dan začnite z zajtrkom, čez dan jejte juhe, tako boste dobili še dodatno tekočino, solate, sadje, jogurt, kefir, zvečer, ko se ohladi, je obrok lahko obilnejši.

image
Poskrbite za ohladitev.

Prostore zračimo zjutraj in zvečer, čez dan čim manj, najboljši način hlajenja so klimatske naprave: če doma ali v službi nimate tovrstnega hlajenja, pojdite v nakupovalni center ali knjižnico – tudi nekaj ur na dan v ohlajenem prostoru koristi vzdrževanju normalne telesne temperature v vročini. Doma se hladite s hladno prho ali kopeljo, ohladite se lahko v jezerih, rekah, morju in bazenih. Nosite bombažna ali lanena lahka, ohlapna oblačila, ne pozabite na sončna očala, pokrivalo ter kremo z zaščitnim faktorjem najmanj 30 (oznaka SPF – UVB zaščita) ter z ustrezno zaščito pred UVA-žarki. Preden sedete v avto, ga temeljito prezračite, če je mogoče, ga pustite v senci, nikoli ne puščajte nikogar v zaprtem, parkiranem avtomobilu!

Če se počutite slabo, imate vrtoglavico, vam je slabo, ste izrazito žejni in vas močno boli glava, čim prej pojdite v ohlajen prostor in si izmerite temperaturo, nadoknadite izgubljeno tekočino, tudi s pijačo, ki vsebuje elektrolite. V primeru znakov vročinskih krčev, vročinske izčrpanosti ali vročinske kapi pokličite zdravnika.

Deli s prijatelji