TKM

Kitajska medicina učinkovita tudi pri neplodnosti

Objavljeno 02. junij 2013 09.00 | Posodobljeno 02. junij 2013 09.00 | Piše: Natalija Mljač

Tradicionalna kitajska medicina (TKM) je po vsem svetu priznana kot učinkovita pomoč pri številnih boleznih in njihovih posledicah ter odvisnostih.

Maša Maruša Cvelbar (foto: Natalija Mljač).

Akupunkturo, najbolj znano metodo tega starodavnega medicinskega sistema, od leta 1979 priporoča tudi Svetovna zdravstvena organizacija. TKM izhaja iz predpostavke, da bolezen nastane zaradi porušenega ravnovesja energij v telesu, zato bolnika obravnava kot psihofizično celoto. Za obisk zdravnika TKM se odloča vse več Slovencev. 

Metode zdravljenja so varne in neštetokrat preverjene, saj se TKM razvija že več tisoč let, je povedala Maša Maruša Cvelbar, vodja Centra za tradicionalno kitajsko medicino v Ljubljani. »Zahodna medicina je nanjo dolgo gledala z nezaupanjem, saj ni mogla sprejeti, da je telo prepredeno z meridiani – energijskimi kanali, ki niso znanstveno preverljivi, zadnja leta pa ji je vse bolj naklonjena. Svetovna zdravstvena organizacija je pripravila celo seznam bolezni, ki jih dokazano zdravi. Med njimi so astma, bronhitis, migrena, prebavne motnje, zaprtje, sindrom razdražljivega črevesja, visok krvni tlak, debelost, sladkorna bolezen, bolečine v vratu, ramenih, križu in kolenih, artritis (osteoartritis in revmatoidni artritis), zvin, predmenstrualni sindrom, neredne in boleče menstruacije, simptomi menopavze, zastajanje tekočine, kožne bolezni, nevrološke motnje (parkinsonova bolezen, alzheimerjeva bolezen), nespečnost, posledice možganske kapi, paralize obraza. Uspešna je tudi pri zdravljenju odvisnosti od cigaret, alkohola in drugih substanc. Učinkovita je pri odpravljanju neplodnosti. Tudi v našem centru smo že pomagali ženskam, ki niso mogle zanositi, na to smo še posebno ponosni.«

TKM verjame, da je energija – qi (izgovorimo či) osnova našega bivanja in delovanja. Bolezen razume kot posledico spremenjenega pretoka qija, torej porušenega ravnovesja, ki ga telesu poskuša povrniti z eno ali več metodami, ki so, če jih predpišejo, izvajajo ali učijo vrhunsko usposobljeni zdravniki in terapevti, neagresivne in nimajo stranskih učinkov. Telo spodbudijo, da se pozdravi samo. Zdravnik TKM po temeljitem pregledu, med katerim največjo pozornost nameni jeziku in utripu na obeh zapestjih, praviloma najprej svetuje prehransko terapijo. Če nam z njo ne uspe odpraviti težav, se odloči za akupunkturo (neboleče vstavljanje kot las tankih igel v točno določene točke telesa), zeliščne pripravke, masažo tuina (masiranje vzdolž meridianov) in akupresuro (pritiskanje na akupunkturne točke, mišična in vezivna tkiva), refleksoterapijo in avrikuloterapijo (pritiskanje točk na stopalih oziroma ušesih), ventuze (vakuumski kozarci, ki se zaradi zračnega tlaka prilepijo na telo), moksibustijo (ogrevanje akupunkturnih točk z divjim pelinom), qigong in taiji (izg. čigong, tajdži; vadba za umirjanje, osredotočanje in izboljšanje pretoka vitalne energije in krvi).

Ključno je okrepiti telo

Za TKM je značilno, da se bolj kot zahodna medicina posveča preventivi; čeprav zna učinkovito zdraviti, ljudje na Kitajskem, čedalje bolj pa tudi drugod po svetu obiskujejo tradicionalne zdravnike zato, da ne bi zboleli, pravi sogovornica. Njena prednost je namreč v zgodnjem odkrivanju bolezni oziroma neravnovesij v telesu. »Ključno je, da se naučimo preventivno krepiti telo, da ob prehodu enega letnega časa v drugega ne pride do bolezni oziroma da lahko telesu ponudimo kar največjo oporo, ko potrebuje več energije – med rastjo, razvojem, nosečnostjo, spopadanjem z večjimi telesnimi ali čustvenimi obremenitvami. Okrepljeno in močno telo ni dovzetno za viroze, spomladansko utrujenost, alergije in podobne nadloge, saj ima vso potrebno energijo za uravnavanje zunanjih povzročiteljev bolezni. TKM zato priporoča uravnoteženo in redno prehrano, preventivno moksibustijo, dovolj počitka in spanja (7–8 ur), telesno vadbo za polnjenje baterij (qigong ali taiji), sprostitev in zabavo, ravno pravo mero spolnosti in čim manj opojnih substanc.« Za boljše počutje lahko veliko naredimo že, če se držimo desetih nasvetov, ki povzemajo bistvo preventive: varujte stopala (naj bodo na toplem, redna masaža), spanje prilagodite letnemu času (poleti vstanite prej kot pozimi), po večerji pojdite na sprehod, po zbujanju ostanite še nekaj minut v postelji, ne privoščite si preveč počitka, čustva naj bodo v ravnovesju, zjutraj si zmasirajte glavo, pozimi jejte toplo hrano, pijte jabolčno vodo (pet narezanih jabolk v liter vode, čez pet minut dodajte med in limonov sok), pojdite v naravo.

Kdaj ne more pomagati?

Tradicionalna kitajska medicina ne more nadomestiti sodobne zdravniške oskrbe pri nujni medicinski pomoči, resnih akutnih boleznih, težjih telesnih poškodbah, hudih bakterijskih okužbah in raku, koristna pa je kot preventiva ali dodatna pomoč pri zdravljenju prej navedenih bolezni oziroma okrevanju (predvsem pri raku). Sicer pa uspešno odpravlja tako vzroke kot simptome številnih kroničnih bolezni ter akutnih težav in dobro dopolnjuje diagnostične metode oziroma terapije zahodne medicine, pravi Cvelbarjeva. 

Deli s prijatelji