VITAMIN C

Kislo zelje: hrana in zdravilo

Objavljeno 10. januar 2014 19.00 | Posodobljeno 10. januar 2014 19.00 | Piše: U. S.

Bogato je z vitamini, po vsebnosti vitamina C se lahko kosa z limono, kalijem, magnezijem in železom ter probiotičnimi bakterijami, ki ohranjajo zdravo črevesje: kislo zelje ne sme manjkati v naši prehrani!

Krepi odpornost, dviga razpoloženje in celo libido.

V zdravi prehrani ne sme manjkati kislo zelje, saj koristno vpliva na naše telo in zdravje. Zelje spada med redka živila, ki jim je človek še okrepil naravne sestavine –– s procesom kisanja. Med fermentacijo tako ustvari kobalamin, ki ga sicer najdemo samo v živilih živalskega izvora, zato je kislo zelje izjemno pomembno živilo za vegane, ki s hrano morda ne dobijo dovolj vitamina B12.

Bogato je z vitamini A, B, K in C –– po vsebnosti slednjega se mirno kosa z limono in pomarančo –– ter antioksidanti, kot je lutein, ki ga povezujemo z zdravjem oči, ima le malo kalorij, zato pa več kalcija in magnezija, je dober vir vlaknin, potrebnih za zdravo prebavo, folne kisline, železa. Študije so pokazale, da križnice (sem spadata tudi cvetača in brstični ohrovt) pomagajo nižati holesterol, deluje protivnetno, po nekaterih raziskavah naj bi pomagal v boju proti raku. Leta 2002 so finski raziskovalci poročali, da je substanca v kislem zelju pomagala preprečevati širjenje raka. A so še pred rezultati laboratorijske študije zdravilci poveličevali kislo zelje zaradi mlečnokislinskih bakterij, stranskega produkta fermentacije. Ta proces so poznali že pred stoletji –– po nekaterih podatkih naj bi različico kislega zelja jedli že delavci, ki so gradili Kitajski zid pred 2000 leti ––, z njim so hrano ohranili več mesecev in jo tako jedli tudi v dolgi in mrzli zimi.

image
Najbolje je jesti surovo, kot solato ali dodatek jedem. 

Na Kitajskem je sok kislega zelja domače zdravilo za številna obolenja, rimski vojaki naj bi s sabo tovorili sode kislega zelja, saj so z njim preprečevali črevesna vnetja. V Evropi že stoletja velja kot zdravilo proti čirom na želodcu pa tudi razjedam, ugodno deluje na črevesno floro, preprečuje procese gnitja v črevesju in odstranjuje črevesne zajedavce ter dobrim bakterijam v črevesju pomaga ohranjati zdravje, deluje razstrupljevalno –– čisti kri pa tudi kožo ––, krepi obrambni sistem organizma. Že ena porcija kislega zelja prinaša prav take koristi kot (dragi) probiotični napitki.

Seznam koristi kislega zelja se nadaljuje: izboljševalo naj bi možganske sposobnosti in delovno sposobnost, utrujenim in potrtim dajalo energijo, pomagalo organizmu v boju proti stresu, dvigalo razpoloženje, pomagalo pri nastanku rdečih krvnih celic, delovalo pomlajevalno, krepilo kosti in mišice pa tudi večalo spolno aktivnost!

Najbolje je jesti čim bolj sveže in po možnosti surovo, kot dodatek jedem ali solato (kislemu zelju dodajte malo bučnega ali oljčnega olja in začinite z mleto kumino in strtim česnom; če dodate kuhan fižol ali rezine narezan kuhan krompir, boste dobili samostojno jed), saj se s kuhanjem koristi za zdravje in hranila izgubljajo. A kislo zelje s sabo prinaša tudi tveganje, ki se ga morda ne zavedamo: lahko je zelo slano, sol pa ne spada med najbolj zdrava živila, zato ob njem ne jejte pretirano slanih živil (denimo klobas ali slanega mesa). Podobno kot kislo zelje deluje tudi zelnica, tekočina, ki se nabere na skisanem zelju. Pijemo jo razredčeno s pitno vodo ali uporabljamo v solatah namesto kisa. 

Deli s prijatelji