NA ZDRAVJE

Kihanja ne smete zadrževati

Objavljeno 23. marec 2014 16.40 | Posodobljeno 23. marec 2014 16.42 | Piše: M. F.

V spanju ne kihamo, ustavljanje kihanja je lahko nevarno, vsak četrti pa kiha zaradi sonca.

Čeprav se zdi kihanje nadležno, je za organizem koristno.

Prihaja sezona alergij in kihanje bo nedvomno pogostejše. Čeprav se zdi nadležno, je za organizem koristno, saj se tako znebi tujkov, ki dražijo nosno sluznico. Neredko se vsi ti ne izločijo zgolj z enim kihom, zato običajno kihnemo večkrat zaporedoma, piše The Huffington Post. Če vas o kihanju zanima še kaj, berite naprej.

Kapljice lahko dosežejo hitrost 160 km/h

Med kihanjem se iz telesa izloči približno 40.000 mikroskopskih kapljic, ki potujejo s povprečno hitrostjo 48 do 56 kilometrov na uro. Najhitrejše dosežejo tudi hitrost 160 kilometrov na uro.

Sluz se hitro širi

Raziskave so dokazale, da se s kihanjem lahko z virusi gripe napolni vsa soba. Med enim kihom se namreč sluz širi v polmeru metra in pol.

Zaradi sonca

Poleg perja, peloda, prahu in drugih dražilcev lahko kihanje izzove tudi sonce. Vsak četrti tako kiha zaradi njegove močne svetlobe. Zakaj je tako, še ni znano, je pa občutljivost za sonce dedna.

Srce se ne ustavi

Kljub splošnemu prepričanju, da se srce med kihanjem ustavi, to ne drži. Drži pa, da se upočasni, a večina tega sploh ne opazi.

Ne ga zadrževati

Zadrževanje kihanja je nevarno. Lahko namreč povzroči pokanje kapilar v očeh, oslabi žile v možganih ter poškoduje ušesni bobnič in trebušno prepono.

V spanju ne kihamo

Oči se med kihanjem nagonsko zapro in se tako zaščitijo pred vdorom bakterij. Med spanjem pa ne kihamo, saj tedaj počivajo tudi živci, ki so za kihanje odgovorni.

978 dni neprestanega kihanja

Rekord v neprekinjenem kihanju ima Britanka Donna Griffiths. Brez prestanka je kihala kar 978 dni.

Deli s prijatelji