(NE)KORISTNO

Kdaj voda škoduje zdravju

Objavljeno 01. november 2013 08.00 | Posodobljeno 01. november 2013 08.00 | Piše: M. F.

Kadar je v neprimerni embalaži, nepravilno skladiščena ali polna bakterij, lahko telesu tudi škoduje.

Vode je lahko tudi preveč.

Voda je načeloma za zdravje dobra, ne pa vedno. Obstajajo primeri, ko je lahko tudi škodljiva. Poglejte, kdaj, kako in zakaj.

Voda v plastenkah 

Številne raziskave dokazujejo, da se zdravju nevarna kemikalija bisfenol A v plastični embalaži iz plastike izloča in prehaja v vodo. Še zlasti so za njene škodljive vplive dovzetni otroci. Na srečo je vse več plastenk brez te kemikalije, so pa v njih druge snovi, ki prehajajo v vodo, zlasti kadar je izpostavljena toploti. Bodite torej pozorni na sestavo embalaže in pravilno shranjevanje vode v plastenkah.

Pitje iz umazane embalaže

Plastenke ali druge pripomočke za večkratno uporabo, iz katerih pijete vodo, je treba vedno ohranjati čiste. Bakterije obožujejo toplo in vlažno okolje, in če napol izpraznjeno embalažo ponovno napolnite, te med pitjem pridejo v telo. Embalažo za večkratno uporabo zato vsak večer splaknite z vročo vodo (zlasti bodite pozorni na del, ki prihaja v stik z usti), ponoči pa pustite odprto, da se dodobra posuši.

Pitje iz pip 

Seveda je neoporečna voda iz vodovoda priporočljivejša kot iz plastenk, a le če redno skrbite, da so pipe čiste. V nasprotnem primeru se v njih kopičijo bakterije. Te sicer posameznikom z močnim imunskim sistemom ne škodujejo, drugi pa naj vodo pred uživanjem zavrejo, ohladijo in šele nato pijejo.

Pretiravanje z vodo

Gre sicer za redke primere, a povsem mogoče je, da nekdo popije preveč vode, kar privede do hiponatremije. Pri tem v telesu močno pade količina natrija, celice pa nabreknejo, pri čemer je možna celo koma. Predvsem so ogroženi tekači na dolge proge, maratonci in triatlonci, saj njihova dejavnost poteka dolgo časa, pri čemer se močno potijo. Ob tem mnogi pozabljajo na zaužitje elektrolitov in mineralov, med katerimi je najpomembnejši za telo natrij.

Pitje vode s kofeinom

Znano je, da kofein vpliva na izboljšanje spomina in koncentracije, toda le v zmerni količini. Ko gre za kavo, jo je treba omejiti na nekaj skodelic na dan, toda če je kofein dodan vodi, ga je lahko kmalu preveč, zato pijte vodo brez kakršnih koli okusov in dodatkov.

Deli s prijatelji