MOŽGANI

Kdaj se začnemo zavedati?

Objavljeno 23. april 2013 11.00 | Posodobljeno 23. april 2013 11.00 | Piše: J. H.

Strokovnjaki odkrili delujoč spomin pri dojenčkih starih pet mesecev.

Že pri petih mesecih si možgani zapomnijo sliko.

Dojenčki so sposobni zavednih misli in začasnega shranjevanja spomina že od petih mesecev naprej, je pokazala nova raziskava. Ko odrasli možgani zaznajo informacijo, kot je premikajoč predmet, signal potuje skozi možgane, kar jim dovoljuje začasno shranjevanje opažene slike. Strokovnjaki pariškega nacionalnega centra za znanstvene raziskave so odkrili, da lahko to, sicer dosti slabše, počnejo celo petmesečni dojenčki.

Ko se to zgodi, je v možganih vidna sprememba. Znanstveniki so želeli odkriti, ali je ta sprememba vidna tudi pri otrocih. Preiskovali so možgansko aktivnost, v raziskavi je sodelovalo več kot 240 otrok. Čeprav jih je za nadaljnjo raziskavo ostalo le 80, je bilo to dovolj, da so eksperiment opredelili kot uspešnega.

Vsakemu od njih je bila prikazana slika obraza manj kot sekundo. Pri otrocih, starih leto ali več, je bila vidna enaka možganska aktivnost kot pri odraslem človeku, kar pa je presenetljivo, je podatek, da je bila enaka aktivnost vidna tudi pri petmesečnih dojenčkih. Sicer precej slabše vidna in počasnejša kot pri odraslih, ampak še vedno dovolj, da lahko sklepamo, da smo ljudje že pri tej starosti sposobni dojemati in si zapomniti preproste stvari, kot je slika obraza.

Naslednja stopnja študije je pokazala, kako so te zavedne misli povezane z učenjem, še posebej z razvijanjem sposobnosti govorjenja in jezika. Nevrolog Sid Kouider pravi: »Predvidevamo, da se otroci učijo zelo hitro in da niso povsem nezavedni novih spoznanj.«

Deli s prijatelji