SPANEC

Kalium phosphoricum: odpravlja nespečnost

Objavljeno 16. marec 2013 16.00 | Posodobljeno 16. marec 2013 16.00 | Piše: Tadeja Rajer

Kalijev fosfat bi lahko imenovali kar hrana za živce, saj ga je največ v možganih in živčnih celicah.

Kalijev fosfat velja za zdravilo, ki odpravlja nespečnost (foto: Shutterstock).

Kalium phosphoricum ali kalijev fosfat spada med mineralna homeopatska zdravila. Kemijska substanca nastane pri reakciji vodne raztopine fosforjeve kisline z dodatkom baze – npr. kalijevega hidroksida ali kalijevega karbonata. Nastala sol se nato po predpisanem postopku zmelje, razredči ter potencira, s čimer se ojača njeno delovanje ter pripravi homeopatsko zdravilo.

Kalijev fosfat je sestavina vseh telesnih tekočin in tkiv, še posebno možganov, živcev, mišic in krvnih celic. Zlahka bi ga imenovali hrana za živce, saj ga je največ v možganih in živčnih celicah, zato ne preseneča, da ga v obliki homeopatskega zdravila uporabljamo pri razrvanih živcih po obdobju nespečnosti ali nevrotičnem glavobolu, ki ga v zadnjem času imenujemo stresni glavobol. Na zdravilo najpogosteje pomislimo pri izčrpanosti, ki nastopi po hujši obliki gripe ali drugi preboleli akutni bolezni, ki povzroči mišično oslabelost. Utrujenost ali izčrpanost pogosto spremlja potenje že ob najmanjšem naporu; oseba je na splošno občutljiva za hladno, zato se vse težave v hladnem poslabšajo, bolje pa se počuti na toplem in po počitku. Izčrpanje nastopi zaradi daljšega mentalnega naprezanja – npr. po težkem, dolgotrajnejšem učenju ali delu oziroma zaradi neprestanega pritiska, živciranja, bi rekli po domače. Oseba, ki potrebuje kalijev fosfat, se hitro vznemiri in je na splošno občutljiva ter depresivna. Depresija nastane zaradi zmanjšanja sposobnosti pomnjenja, kar povzroči zaskrbljenost. Zdi se, da je sposobnost razmišljanja zmanjšana in upočasnjena. Pogosto je prisotna občutljivost za zvok in svetlobo.

Če težave pogledamo po diagnozi, jih lahko kalijev fosfat precej odpravi. Bolj ko se težava ujema z naravo zdravila, hitreje in popolneje bo delovalo. Kalium phosphoricum se pogosto uporablja pri bolečinah v hrbtu, glavobolu, prebavnih težavah in nespečnosti – slednja je v modernem, produktivno naravnanem svetu v porastu. Ljudje imamo različno potrebo po spanju, splošno pa je znano, da ga z leti potrebujemo vedno manj. Kadar nas pestijo težave z nespečnostjo, si lahko, preden posežemo po zdravilih, pomagamo sami s pozitivno naravnanostjo, torej s pozitivnimi mislimi, ki vplivajo tudi na spanje. Namesto da nas že vnaprej skrbi zaradi premalo spanca in razmišljamo o tem, da bomo zjutraj neprespani in utrujeni, si v mislih pred spanjem ponavljamo, da nas čaka trden spanec in da se zbudimo sveži. Presenečeni boste nad učinkom ponavljajočih se afirmacij. Kadar je spanec moten zaradi negovanja bolnega otroka ali dela pozno v noč, pomaga tudi počitek čez dan oziroma zgodnejši odhod v posteljo.

Pri nespečnosti koristi, če pred spanjem izvajamo fizične vaje, med primerne spadajo vse, ki sproščajo, npr. jogijske, sprehajanje ali tehnike dihanja. Nekaterim morda pomaga branje dolgočasnega gradiva v postelji ali sproščanje v topli kopeli. Kadar spanec moti preveč aktiven um, torej neprestane misli, jih raje zapišemo in na ta način prenehamo skrbeti. Pred spanjem spijemo topel napitek, npr. kamilični čaj, kadar smo napeti, ali toplo mleko, ki mu dodamo žlico medu. Izogibamo se napitkom, ki vsebujejo kofein ali tein, npr. pravemu ali zelenemu čaju, kavi ali že pripravljenim napitkom ledenega čaja. Zvečer oziroma pred spanjem ne pijemo alkoholnih pijač in ne uživamo težke hrane, kadilci pa naj za boljši spanec zmanjšajo kajenje. Vsaj eno uro pred spanjem ne gledamo televizije ali filmov, ki so strašljivi, in ne opravljamo aktivnosti, povezanih z vsakodnevnim delom oziroma stvari, ki bi nas lahko vznemirile. Tudi če ponoči ne moremo spati, se izogibamo spanju čez dan ali poznemu vstajanju, saj se je takšne navade težko odvaditi. Če nasveti za prvo pomoč ne pomagajo in jemljemo uspavala, je pomembno, da jih ne uživamo več kot 14 dni. Neprekinjeno jemanje spremeni naravni ritem spanja, zato se lahko zaradi umetno povzročenega spanja po določenem času pojavi utrujenost, uspavala pa imajo tudi nezaželene stranske učinke; povzročajo zdolgočasenost in odvisnost, zato se dolgotrajnejšemu jemanju izogibamo.

Kalijev fosfat žal ne odpravlja vsake nespečnosti, a to še ni razlog za skrb, saj v homeopatiji obstaja veliko zdravil za težave s spanjem. Od že predstavljenih lahko omenimo samo nekatere, npr. nux vomico, arsenicum, natrium muriaticum, siliceo, sulfur itd. Če gre za kronično težavo, si zdravila ne predpišemo sami, ampak poiščemo pomoč homeopata, ki nam bo izmed veliko možnosti predpisal za nas najbolj primerno zdravilo, le to bo delovalo hitro in dolgoročno odpravilo težavo.

Kdaj pomislimo na jemanje kalium phosphoricuma?

•• pri kronični utrujenosti po bolezni,

•• nespečnosti,

•• glavobolu,

•• bolečinah v hrbtu,

•• prebavnih težavah, ki jih povzroči pretirano delo ali mentalno izčrpanje in živčnost.

Izboljšanje: toplota, počitek.

Poslabšanje: hladno, gibanje, zaskrbljenost, mentalni napor, razburjenost.

Deli s prijatelji