ZDRAVILO

Kalium carbonicum: za kašelj in prehlad

Objavljeno 23. februar 2013 16.10 | Posodobljeno 23. februar 2013 16.12 | Piše: Tadeja Rajer

Oseba, ki potrebuje kalijev karbonat, ki mu pravijo tudi pepelika, je na splošno slabotna, izčrpana, tudi slabokrvna, občutljiva za mraz in vlago, po naravi razdražljiva.

Odpravlja suh, dražeč kašelj, tudi oslovski (foto: Shutterstock).

Kalium carbonicum ali kalijev karbonat je homeopatsko zdravilo, pripravljeno na osnovi belih kristalov. Prvotno so sol pridobivali iz pepela lesa ali rastlin, zato je dobilo ime pepelika ali biserni pepel. Je močna baza, ki se uporablja v kemični industriji. V medicinske namene se redko predpisuje za notranjo uporabo, saj je snov zelo jedka, zunanje pa je znana uporaba pri ekcemu, površinskem vnetju kože, in koprivnici, srbečih izpuščajih na koži. Homeopatsko zdravilo se uporablja v količini, ki ne more škoditi, zato je jemanje povsem varno tako notranje kot zunanje.

Stanje kalium carbonicuma pri pacientu je včasih težko prepoznati. Znan indijski homeopat dr. Rajan Sankaran v šali ali pa zares pravi, da je homeopatija zelo učinkovita, le da obstaja problem – določiti pravo zdravilo. Na splošno je značilno, da je oseba, ki potrebuje kalium carbonicum, izjemno slabotna, izčrpana, pogosto tudi slabokrvna. Nagnjena je k potenju, tudi že pri najmanjšem naporu, ker jo rado zebe, je nemalokrat prehlajena. Občutljiva je za mraz in vlago, zaradi vročinskih oblivov ne mara pretoplega vremena, vendar se kljub temu na splošno počuti bolje v toplem. Po naravi je občutljiva, zaskrbljena, razdražljiva, hkrati počasna. Ne mara samote, a vendar ni najbolj družabna.

Tako kot preostala kalijeva zdravila se tudi kalijev karbonat uporablja za zdravljenje težav z dihali – npr. astmatičnih napadov med 2. in 4. uro zjutraj. Lajša bolečine v sklepih, hrbtu in ledvicah, odpravlja porodne bolečine in zbadajoče bolečine v zobeh pri občutljivosti zob za toplo in/ali hladno. Predpisuje se pri vnetju sklepov, nespečnosti ali hemoroidih, ki se pojavijo po porodu. Dobro deluje pri suhem, dražečem kašlju, ki ga spremlja težko dihanje, zbadajoče bolečine v prsih in pri katerem se izloča sluz, npr. pri oslovskem ali piskajočem kašlju. Olajšanje prinese sedeč položaj ali če se oseba skloni, poslabšajo pa globoko dihanje, toplota in povišana telesna temperatura. Težave, pri katerih je še učinkovit, bi lahko naštevali v nedogled, saj deluje pri vsaki, ki se ujema s simptomi zdravila.

Naj omenimo, da se predpisuje tudi pri povišani temperaturi telesa, kadar se oseba obilno poti že pri najmanjšem naporu. Temperatura se poviša po jedi, zniža pa v postelji in na toplem. Povišana telesna temperatura ali po domače vročina je običajen pojav, ki spremlja okužbo. Zaradi strahu in nepoznavanja njenega namena, to je samozdravljenje telesa, jo pogosto napačno zdravimo. Predvsem če jo znižujemo s klasičnimi zdravili za nižanje telesne temperature ali tudi nekaterimi homeopatskimi zdravili (npr. belladonno) takoj, ko se pojavi, saj lahko ta zmedejo naravni proces zdravljenja. Vročina namreč ni bolezen, je samo znak ali odgovor organizma na infekcijo in mu pomaga, da se vrne v zdravo stanje. Z njenim nihanjem lahko spremljamo potek bolezni in proces zdravljenja. Je torej pomočnik in ne sovražnik oziroma bolezen, proti kateri se je treba boriti. A to ne velja za vročična stanja, ki se ponavljajo, denimo za malarijo. Medicinsko pomoč poiščemo tudi pri dojenčku, mlajšem od 6 mesecev, pri preostalih pa, če vročina naraste nad 40 stopinj Celzija. Normalna telesna temperatura se giblje okoli 37 stopinj, večina oseb, tako odraslih kot otrok, lahko brez nevarnosti preživi nekaj dni z vročino okoli 40 stopinj. Višjo temperaturo zdravimo, če naraste nad 41 stopinj, ogroženo je namreč že življenje. Če naglo narašča, telo ohlajamo v mlačni vodi ali s hladnimi obkladki. Homeopatsko zdravilo vzamemo šele, ko se pojavijo še preostali simptomi, npr. boleče grlo ali ušesa in podobno, da ne spremenimo znakov in ne otežimo izbora zdravila.


V Indiji, deželi, iz katere se trenutno oglašam, homeopatsko zdravljenje pozna skoraj vsak. Pojasnijo mi, da tudi v zibelki ajurvede ljudje v modernem svetu raje posežejo po klasičnih zdravilih, ker je učinek hiter, a hkrati dodajajo, da je rezultat samo začasen in da se na tak način ne smemo zdraviti ves čas. Povedo, da homeopatija in druge alternativne metode zdravljenja, kot npr. njihova klasična medicina, kakor bi lahko imenovali ajurvedo, delujejo počasneje, a na daljši rok z večjim učinkom. Dodajam, da lahko homeopatsko zdravilo, če obstaja razlog za predpis in se resnično ujema z našo težavo, dramatično pospeši čas okrevanja. Tako se lahko tudi v primeru kalijevega karbonata vzhodno in zahodno znanje združi v enost.

 

Deli s prijatelji