PREHRANJEVANJE

Kako z najstniki govoriti o prehrani in teži? Previdno

Objavljeno 15. julij 2013 15.10 | Posodobljeno 15. julij 2013 15.12 | Piše: S. I.

Matere in očetje naj bodo otrokom zgled tudi pri hrani in gibanju.

Telesna teža je vedno občutljiva tema, posebno kadar gre za najstnike. »Še nobeno dekle ni shujšalo samo zato, ker ji je mama rekla, da je debela,« se sliši med starši. In, kakor kaže, to še kako drži. Raziskovalci z univerze v Minnesoti, ki so analizirali odnose med starši in najstniki, so namreč ugotovili, da otroci, katerih starši so se pogovora o prehrani lotili tako, da so se osredotočili na njihovo telesno težo – jim očitali, da so debeli ali da se bodo zredili –, hitreje prevzamejo nezdrave prehranjevalne navade, kot so ekstremne shujševalne diete, post, uporaba odvajal ali prenajedanje. Otroci staršev, ki so z otroki govorili o zdravi prehrani in so se izogibali vrednostnim sodbam, imajo manj tovrstnih težav.

Pogovori o hrani

Raziskava, objavljena v strokovni reviji ameriškega medicinskega združenja JAMA Pediatrics, je pokazala, da okoli šest desetin staršev s svojimi otroki govori o hrani in teži. Kadar se je pogovor vrtel predvsem okoli zdrave prehrane, se je le 40 odstotkov najstnikov zateklo k nezdravim navadam, kadar pa so se starši osredotočili na njihovo telesno težo, je bilo takšnih primerov kar 64 odstotkov.

Vodja raziskave Jerica Berge je prepričana, da so njihove ugotovitve koristno vodilo za starše in zdravnike, ki se pogosto znajdejo pred vprašanjem: »Kako naj govorim z otrokom o njegovi teži in prehrani?« Odgovor, pravi, se skriva v tem, da starši ne govorijo o videzu in teži svojega otroka, ampak da se osredotočijo na pogovor o zdravju in zdravi prehrani, ne da bi omenjali neke idealne mere. »Pogovor se ne bi smel vrteti okoli tega, kakšen je kdo videti,« se strinja dr. Dyan Hes, newyorška pediatrinja in strokovnjakinja za debelost.

To je seveda lažje reči kakor storiti, saj se takšni napotki najstnikom pogosto zdijo povsem dolgočasni. »Pogovor je treba narediti zanimiv,« pravi Laura Williams, osebna trenerka in ustanoviteljica spletne strani GirlsGoneSporty.com. »Hočeš splezati na najvišjo goro? Potem moramo trenirati in jesti prave stvari: več sadja in zelenjave, puste beljakovine in polnozrnata žita.«

Motivacija

Če najstniku ponudimo določen cilj ali razlog, zaradi katerega bo popravil prehranjevalne navade, ga s tem motiviramo, poudarja Lisa Gatti, nutricionistka in ustanoviteljica spletnega portala culinarytherapyonline.com. »Če se jim zdi pomembno imeti dobre ocene, jih lažje prepričamo, da bodo z boljšo prehrano bolje razmišljali in se osredotočali.«

Otroku je treba predstaviti pomen zdrave hrane na takšen način, da se bo to ujemalo z njegovimi interesi in potrebami. Kakor pravijo strokovnjaki, jim bo to pomagalo razumeti, da je odločitev – in s tem tudi posledice – njihova. Pridiganje in siljenje lahko imata nasprotni učinek od želenega – otroci pogosto sežejo po še bolj nezdravi hrani.

Tovrstni pogovori so zagotovo občutljivi in lahko imajo hujše posledice, kot mislijo starši. Eden od učinkovitih načinov za izboljšanje prehranjevalnih navad najstnikov je tudi ta, da sodelujejo pri nakupu in pripravi hrane. Predvsem pa jim je treba dajati dober zgled. Kdor hoče imeti otroka, ki bo zdravo jedel in se gibal, naj to počne tudi sam.

 

Vedno več mladih pretežkih

V Sloveniji je po podatkih fakultete za šport ima že četrtina otrok in mladostnikov, starih od šest do 19 let, čezmerno telesno težo. Slovenski otroci prepogosto izbirajo nezdravo hrano, ne uživajo dovolj zelenjave in rib, pijejo premalo vode in preveč sladkih pijač.

Deli s prijatelji